22℃ 13℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Szakcikkek

Január végi határszemle, mi a helyzet a kalászosokban?

Agrofórum Online

November végén „néztünk szét” utoljára az őszi vetésű gabonákban, talán most, hogy túl vagyunk a tél derekán, érdemes ezt ismét megtennünk. Azóta sok minden történt a vetésekkel, azokat a mi vidékünkön lepte hó és lepte ónos eső, érték erős lehűlések hótakaróval és érték hótakaró nélkül. Mindezek hatása kezd meglátszani az állományokon. Érdemes tehát szétnéznünk a határban, milyen kép fogad minket január végén.

Milyen az állományok fejlettsége?

A rövid válasz a kérdésre az, hogy nagyon vegyes a kép. Ami az árpákat illeti, sokszor fordul elő, hogy nagy zöldtömegű, buja állományok mennek a télbe, amelyek a relatív tápanyaghiány miatt már az ősz során elkezdenek sárgulni, ami aztán végig is kíséri őket az egész tél során.

1. kép Jól fejlett árpaállomány a relatív tápanyaghiány tüneteivel (01.25.).
2. kép Szépen fejlett őszi búza (01.25.).
3. kép Átlagos állapotú búzavetés (01.25.).
4. kép Gyengén fejlett búzanövény a hideghatás tüneteivel (01.25.).

Most nem sok ilyen területet látni, kevés a túlfejlett állomány, van ugyan, de a szokásosnál kevesebb (1. kép). A búzáknál sokkal egyértelműbb a helyzet, ott alig látható erősebben fejlett növényekből álló, bokrosodásban előrehaladott állapotú állomány (2. kép). A búzavetések zöme gyenge (3. kép), az ilyen területeken a fagyok hatása is kezd látszani a búzanövényeken, helyenként barnulnak, vörösödnek (4. kép).

Gombabetegségek

November végén említést tettem már a főként az árpaföldeken látható barna levélfoltosság kórokozójáról. Ennek a gombabetegségnek a tüneteit néhány táblán kifejezetten nagy számban lehetett megtalálni már a késő őszi időszakban is.

5. kép Leszáradó árpalevelek, rajtuk a barna levélfoltosság tüneteivel (01.25.).
6. kép Barna levélfoltosság tünetei kicsit közelebbről (01.25.).

Mostanra annyit változott a helyzet, hogy a megbetegített levelek, részben a hideghatásnak köszönhetően sárgulnak, pusztulnak, helyenként már le is száradtak (5. kép). Ha akad ilyen, levelét nagyobb arányban elvesztett állományunk, akkor érdemes megnézni közelebbről, a leszáradó leveleken könnyen megtalálhatjuk a tüneteket (6. kép). Ezzel jelenleg nincs dolgunk, de ha a tavaszi időjárás hűvös lesz és nedves, a fertőzés fellángolhat és beavatkozásra is szükség lehet. Azonban a szokásos, többnyire száraz viszonyok blokkolják a megbetegedést.

7. kép Gabonalisztharmat tünetei (01.25.).

Ebben az időszakban a gabonalisztharmatot is megtalálhatjuk már a búza és árpaföldeken. Belenézve néhány táblába, az volt az érzésem, hogy a fertőzés erősödik, helyenként kifejezetten sok tünetet találtam a leveleken (7. kép).

Gyomnövények

A novemberi határszemlekor már említettem azokat a gyomnövényeket, amelyek ősszel, vagy akár télen is kikelve együtt telelnek át a gabonáinkkal.

8. kép Erősen fejlett veronikák a gabonavetésben (01.25.).

Most ezeket ugyanúgy meg kell említenem, mert pl. a veronikafélékből erősen fejlett növényeket (8. kép) ugyanúgy találtam, mint néhány lombleveles, esetleg kelőfélben lévőt. A jelenlegi időjárási körülményeket ezek a gyomnövények mindenfajta komolyabb károsodás nélkül fogják túlélni, nem szabad abban reménykednünk, hogy azok a legkisebb mértékben is hátráltatnák a fejlődésüket.

9. kép Nagyon erős egyszikűfertőzés őszi árpában (01.25.).

De, ugyanez igaz azokra az egyszikű gyomokra is, amelyek ugyancsak kikelnek már az ősz során és együtt fejlődnek a kultúrnövényekkel. Egyes táblákban ezekből is nagyon nagy egyedszámot találhatunk (9. kép).

Vadkár

Ha tél, akkor természetesen megjelenik a vadkár is a gabonavetésekben, ami ebben az országrészben főként az őzeknek és a mezei nyulaknak köszönhető.

10. kép Őzek táplálkozásának nyomai a gabonavetésben (01.17.)
11. kép A vadkár által érintett levelek a fagyokat jobban megszenvedték (01.25.).

Bár helyenként jelentősebb lombvesztést is okozhatnak, azonban a rágáskár ritkán éri a bokrosodási csomót és a tenyészőcsúcsi részeket, az ebből fakadó közvetlen terméskiesés minimális lesz. Érdekes viszont látni, hogy a fagy hatása mennyivel jobban megmutatkozik a károsított (11. kép), mint a vadkárral nem érintett növényeken. Természetesen taposással járó kártétel is előfordulhat ilyenkor, az erősen fagyott leveleket ért fizikai behatások azok fokozott károsodásához vezethetnek.

Felfagyás?

A közelmúltban térségünk kapott egy kis havat, amely egyrészt jótékonyan védte pár napig a vetéseket, másrészt pedig végre hozott egy kis csapadékot. Most, hogy elolvadt, a talaj felső, nedves rétege keményen átfagyott (ez az egyetlen oka annak, hogy nem mutatok a bokrosodás mértékéről fényképeket, mert szó szerint ki kellett volna faragni a növényeket a fagyott talajból.) Jelenleg van tehát a talaj felső rétegében nedvesség, ami az időjárási körülmények függvényében okozhat még meglepetést. Az előrejelzésekre nézve az látszik, hogy a következő időszakban az éjszakai fagyokat nappal pozitív tartományba emelkedő hőmérséklet követi. Ez a hőingadozás kötöttebb talajokon akár az állományok felfagyását is eredményezheti, ami veszélyes lehet a gyengén fejlett növényekre, azokat a talajból „kiemelheti”, gyökereik elszakadhatnak. Ezért, érdemes lesz előkészíteni a hengereket és ha veszélyesnek látjuk a helyzetet, megjáratni azokkal az őszi vetéseket. Felfagyás esetén a művelet „visszanyomja” a talajba a növényeket, javítja a talaj-gyökér kapcsolatot.

De, a felkészülésünk akkor sem megy veszendőbe, ha netán a felfagyás mégsem következne be. Ugyanis, amennyiben száraz viszonyok jönnének, ami miatt a talajaink kiszáradnának, a meglévő nedvesség megőrzése érdekében a hengerezést még inkább el kell végeznünk! Arról nem is beszélve, hogy a hengerezés segíthet a most eléggé gyengének tűnő bokrosodásban is. A művelet stresszhatást vált ki a „megtört” növényekből, ami miatt növekszik azok tápanyag- és vízfelvétele, fokozódik a sarjképzés. Az alapján, ami most látszik az őszi búzákban, érdemes megfontolni ezt a beavatkozást a kora tavaszi időszakban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Gyümölcsfaoltás okosan + videó

2025. április 19. 10:10

A gyümölcsfaoltás érdekes területe a kertészetnek. Szeretnénk megtámogatni nézőinket hasznos tippekkel e tekintetben is.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.

Idén is június végén kezdődhet az aratás

2019. június 14. 08:33

Tavaly a rendkívül meleg időjárás miatt több mint egy héttel korábban kezdődött az aratás, idén ez nem valószínű.

Elatus Era – Kimagasló védelem és termésstabilitás a kalászosoknak minden évjáratban

2021. április 8. 10:36

Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.