Szakcikkek

Januári kukoricamoly az árpatáblán

Agrofórum Online

Azt hiszem, nem tévedek túlságosan nagyot, ha azt mondom, a címet látva sokak szemöldöke szalad fel, mondván, mi ez a marhaság. Pedig szó szerint a címben megfogalmazott témáról szólna e rövid kis írás, avagy, hogyan telelnek jelenleg a kukoricamoly hernyói egy direktvetésű árpatáblán lévő szármaradványokban.

Egyre terjednek az olyan talajművelési módok, amelyek a szántásos műveléstől eltérő szemléletet képviselnek. Ezeknek a forgatást, vagy netán mindenfajta művelést mellőző megoldásoknak nagyon sok előnyük van, amelyeket nem lehet elvitatni tőlük. Azonban növényvédelmi szempontból van egy hátrányuk, ami a kórokozókkal fertőzött, vagy rovarkártevők áttelelését segítő szármaradványok talajfelszínen hagyása. A kukoricamoly ebből a szempontból klasszikus példa, mivel az a kukorica szármaradványaiban telel át lárva alakban, a nem kellő mélységbe leforgatott, vagy a talajfelszínen maradó maradványokban többnyire sikeresen. Igaz, ehhez szükség van arra, hogy a téli időjárás a lárvák számára ne legyen túlságosan kedvezőtlen.

Az elmúlt napokban térségünkben (Békés, Csongrád megye) több reggelre is mínusz tíz fok alá csökkent a hőmérséklet, a mért adatok szerint egyes napokon egészen mínusz tizennégy fokig hűlt le a levegő. Kíváncsi lettem, vajon a kukoricamoly lárvái túlélhették-e ezeket a lehűléseket, egyáltalán milyen állapotban lehetnek. Ezért egy kukorica utáni direktvetésű árpatáblában – január 21-én – igyekeztem a nyomukra bukkanni.

1.-2. kép Berágások nyomai a szármaradványokon

Sikerrel is jártam, viszonylag sok olyan szármaradványt találtam, amelyen berágások nyoma volt látható (1.-2. kép). Természetesen nem mindegyikben volt lárva, de végül sikerült többre is rátalálnom (3.-4. kép). Egytől egyig egészségesnek tűntek, nem tapasztaltam semmi jelét annak, hogy bármi hátrányuk származott volna az elmúlt időszak lehűléséből (5. kép). Ezt azzal is bizonyították, hogy amikor szobahőmérsékletre kerültek megélénkültek, aktívvá váltak. Ráadásul, egyetlen egy olyan egyedet sem találtam a felnyitott – kb. 20-25 db – szárakban, amelyik elpusztult volna!

3. kép „Lakott” szármaradvány …
4. kép …. és lakója.

Ha a miértet keressük, adja magát a válasz, hogy ezek a hőmérsékleti értékek még nem okoztak problémát a lárváknak, különösen, ha figyelembe vesszük, hogy a leghidegebb napokon volt némi hóborítás a területen. Azonban találtam olyan egyedet is, ami álló szárban telelt, amelyet nem fedhetett és szigetelhetett a hóréteg. A másik oka az eddig sikeresnek tűnő telelésnek az lehet, hogy mostanáig viszonylag száraz a téli időjárásunk. Bár a molylárvák viszonylag jól tűrik a nedvességet is, azonban a beázott, nedves szármaradványokban minden bizonnyal nagyobb lenne a pusztulás aránya.

5. kép Egészséges, januári kukoricamoly lárva

Ha az lenne a kérdés, hogy kell-e különösebb következtetést levonnunk abból, hogy eddig sikeresnek tűnik a kukoricamoly-lárvák telelése, azt mondanám, hogy egyelőre nem. A télből van még hátra, alakulhatnak úgy a körülmények, hogy nagyarányú pusztulásuk következhessen be. Ráadásul a területen szemmel láthatóan aktívan zajlik a szárbontás folyamata, a talajfelszínen lévő maradványok alaposan át vannak szőve fehér gombafonalakkal. Bár ezeknek közvetlen hatása nincs a lárvákra, azonban azzal, hogy folyamatosan nedvesen tartják a szárrészeket, teremthetnek kedvezőtlen viszonyokat számukra, ami a pusztulásukhoz vezethet.

A tél végén visszamegyek és majd meglátjuk, akkor mit találok.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Tartja az ütemet a magyar mezőgazdasági pótkocsipiac

2025. május 7. 13:10

Idén eddig összesen 258 mezőgazdasági pótkocsit adtak el, ami 2,4 százalékos plusz éves alapon.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

És a kukoricák? Szépek!

2022. május 30. 09:17

A kelőfélben lévő, vagy a néhány leveles kukoricában mindig számíthatunk a talajlakó kártevők kártételére.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.

Megindult az amerikai kukoricabogarak rajzása

2021. július 6. 07:34

Az őszi káposztarepce érésével és aratásával párhuzamosan a környéket ellepték a kirajzó becőormányosok, sok esetben a lakott környezetben is.