Szakcikkek

Megérkeztek a gabonaszipolyok

Agrofórum Online

A gyorsan felmelegedő időjárási körülmények meghozták a gabonaszipolyokat is, egyik napról a másikra megjelentek a kalászosokban.

1. kép A nagyméretű gabonaszipolyok jelenléte már messziről feltűnik

A búzatáblák mellett közlekedve, sokszor már messziről szemet szúrnak a kalászon tartózkodó, nagy méretű bogarak (1. kép). Ezek szinte biztosan gabonaszipolyok lesznek, más, ekkora termetű kártevője nincs a kalászosoknak. Bár összefoglaló néven gabonaszipolyokként emlegetjük őket, de több fajuk is károsíthat, így a széles szipoly (Anisoplia lata), az osztrák szipoly (Anisoplia austriaca), a gabonaszipoly (Anisoplia tempestiva hungarica), a keresztes szipoly (Anisoplia agricola), valamint a vetési szipoly (Anisoplia segetum). Most, hogy végigolvastuk ezt a hosszú felsorolást, nyugodtan el is felejthetjük a leírtakat, ugyanis mindegyik faj azonos kártétellel jelentkezik, az ellenük történő védekezésben sincs különbség. Rögzítsük azonban a tényt, hogy hazánkban főként a széles szipoly fordul elő, a leggyakrabban annak károsításával találkozhatunk.

2. kép Jellegzetes elhelyezkedés, fejjel lefelé a kalászon

A kifejlett egyedek kétéves fejlődés után általában júniusban jönnek elő a talajból és települnek be a gabonatáblákba. Fény és melegigényes kártevőkről van szó, így ezek a tényezők a napon belüli mozgásukat is meghatározzák. A kalászokon főként a napos, meleg napszakokban találjuk őket (2. kép), a hűvösebb esti órákban a talajszint közelében tartózkodnak. A kalászokon jellemzően fejjel lefelé látjuk a gabonaszipolyokat (3. kép), ebben a jellegzetes testtartásban táplálkoznak. Ezzel, vagyis a táplálkozásukkal függ össze a kártételük is.

3. kép Egy kalászon gyakran három-négy szipolyt is találhatunk

A kártétel részben származhat a szemek kalászból való „kitúrásából”, valamint az érőfélben lévő magok megrágásából. Bár a szakirodalom a „kitúrást” hangsúlyos kártételként kezeli, e sorok írója, sok „szipolyjárt” kalász átbogarászása után sem talált erre perdöntő bizonyítékot. Bár az ilyen kalászok valóban borzasak, kissé széttúrtak, de szem csak nagyon ritkán hiányzik belőlük. Sokkal komolyabb kárt okoznak ugyanakkor a szemek megrágásával, amelyek ezek után csökkent értékűek, jelentős részük elvész számunkra, már a kombájn tisztítóberendezése, vagy a szárítóüzemi tisztítás eltávolítja ezeket a terményből. Ritkán esik szó arról, hogy a nyílt, szántóföldi művelésű területeken gyakran okoznak gondot a szipolylárvák, amelyek kétéves fejlődésük végén előszeretettel károsítják a kapásnövények gyökérzetét, akár tőpusztulást is kiváltva ezzel.

A gabonaszipolyok a száraz, meleg évjáratok kártevői, az ilyen körülmények kedvezőek számukra. Bár az előző évben alig lehetett találkozni velük az általam járt területeken, de az idén már eddig nagyobb számban láttam őket, mint az egész tavalyi szezonban. A veszélyességi küszöb ennél a kártevőnél 3-4 db/m2, amennyiben ennél többet találunk, védekeznünk kell a kártétel elkerülésére. Azt azért tegyük meg, hogy mielőtt elindítjuk a permetezőt, benézünk a tábla belsejébe is, ugyanis nagyon sokszor csak a szegélyekben van nagyobb egyedszám, ott akár három-négy darab is előfordulhat egy kalászon (3. kép), de a tábla egészét nézve szükségtelen a kezelés elvégzése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászosok vírusos betegségei

2025. április 2. 08:10

A tavasz megindította szinte valamennyi őszi vetésű szántóföldi kultúra növekedését és fejlődését is. Nem kivételek az őszi kalászosok sem.

Minden fagykárra van „orvosság”?

2025. április 1. 08:10

A klímaváltozás miatt egyre gyakoribb tavaszi fagyok kihívás elé állítják a hazai gyümölcstermesztőket, de vannak védekezési lehetőségek.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

November végi helyzetjelentés a gabonavetésekből

2021. november 26. 13:37

A legnagyobb problémát jelenleg azoknak a gyomnövényeknek a kelése okozza, amelyeket egész télen ott fogunk látni a búza- és árpatáblákban.

Meglepetés a repcetáblán!

2021. október 1. 06:38

Néha megesik, hogy az ember kimegy egy repcetáblára, kigondolja előre, mit fog keresni, mit fog figyelni, és aztán alaposan meglepődik.

Egy újabb kártétel a kukoricacsövön

2021. október 2. 05:36

Nem kizárt, hogy sok, a kukoricaföldeken idén történtektől megfáradt kukoricatermesztő kérdezheti most, ugyan, mi lehet ez már megint a csövön?

Január végi határszemle, mi a helyzet a kalászosokban?

2022. január 31. 11:43

November végén „néztünk szét” utoljára az őszi vetésű gabonákban, talán most, hogy túl vagyunk a tél derekán, érdemes ezt ismét megtennünk. Azóta sok minden történt a vetésekkel, azokat a mi vidékünkön lepte hó és lepte ónos eső, érték erős lehűlések hótakaróval és érték hótakaró nélkül. Mindezek hatása kezd meglátszani az állományokon. Érdemes tehát szétnéznünk a határban, milyen kép fogad minket január végén.