Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A hatékony zöldítés lépései: Zöldítésben Etalon!

Etalon Vetőmag Kft.

Az ökológiai másodvetés adta kötelező megfelelés során, azon termelők tudják kihasználni a lehetőségeket, akik okszerűen, szakmailag megalapozott döntésekkel választják ki a számukra megfelelő keveréket.

Amennyiben a megszokáson alapuló keveréket kerül elvetésre, a termelő akár több évre kiható problémákkal szembesülhet. A zöldítési jogszabály (10/2015. (III. 13.) FM rendelet, 3. melléklet) 4 keresztes, 4 egyszíkű, 20 pillangós jóváhagyott fajt tartalmaz. A magyar termelők több mint 50 %-a két keresztes fajt (olajretek, mustár) választja, ami egy nagyon leegyszerűsített szemlélete a zöldítésnek.

A zöldítő keverékek bemutatás főbb összetevők alapján:

Kalászos + keresztes összetevők

Ezen keverékekben a meghatározó kalászos (zöldrozs, homoki zab) mellé kerül a keresztes (olajretek vagy mustár) komponens. A Derecskei ROZSikában (80 % zöldrozs, 20 % olajretek) a két összetevő jól kiegészítik egymást. A gyors kelés erős gyomelnyomó képességgel jár, még a nyári vetés során kedvezőtlen körülmények között is. A zöldítő keverék tartalmaz áttelelő fajt (zöldrozs), amely a téli talajtakarást is megvalósítja, valamint csökkenti a veszélyeztetett területeken az eróziót és deflációt. A kiváló talajborítottságnak köszönhetően a téli csapadékot megtartják az utóvetemény számára a kapillárisokban, javítva a talaj vízellátottságát. A kalászos komponens gyökérzetével kevésbé hatol mélyre a talajban, így nem szárítja ki olyan mértékben, mint a tisztán keresztes összetevőkből (olajretek, mustár repce) álló keverékek. A kártevőkre való érzékenység tekintetében a kevésbé érzékeny zöldítő keverékek közé tartozik. Nem képez olyan nagy mennyiségű zöldtömeget, így egymenetben is talajba dolgozható.

Kiknek ajánljuk: Kiváló ár-érték arány az első

Dercskei Rozsika kiváló ár – érték aránnyal rendelkezik

Keresztes + keresztes összetevők

A legnagyobb területen elvetett zöldítő keverékek csoportja. A Zöldítő Páros (60 % olajretek, 40 % mustár) termelői körökben azért ért el ilyen mértékű népszerűséget, mert mélyre hatoló gyökérzetével kiváló talajlazító. Emellett nagy zöldtömeget képes létrehozni, amely elérheti a 40-150 t/ha-t. Előnye ezenkívül, hogy kiváló gyomelnyomó képeséggel rendelkezik. A mélyre hatoló gyökérzet hátránya, hogy jelentős vízkészletet használ fel, és ha nem érkezik azt pótló csapadék, akkor a következő kultúra jelentős vízhiánnyal szembesülhet.

Kiknek ajánljuk: Nagy zöldtömeggel kívánnak szervesanyagot pótolni

Zöldítő páros nagy zöldtömeget létrehozó keverék

Pohánka, pillangós és egyszíkű komponenssel

Amennyiben a nyári időszakban kívánjuk elvetni a zöldítő keverékünket, akkor erre a legjobb megoldás pohánka – homoki zab – bíborhere keverékünk. A Derecskei Kártevőmentes + N (60 % pohánka, 20 % homoki zab, 20 % bíborhere) keverékünket abból a célból hoztuk létre, hogy a zöldı́tés során ne teremtsünk ideális körülményeket a gyomoknak, károsı́tó rovaroknak és gombáknak. A pohánka a gyors kelésével jó gyomelnyomóképeséggel rendelkezik, a homoki zab leggyorsabban fejlődő termesztett perjefélénk. Homoki zab alleopátiájának köszönhetően gátolja egyes gyomok csírázását, valamint a bedolgozott, elbomlott szövetek is rendelkeznek alleopatikus hatással. A komponensek jó szárazságtűrők, azaz szárazabb körülmények között is megfelelő talajtakarást tudnak biztosı́tani. A bı́borherének köszönhetően a nitrogén megkötése is megvalósul. A pohánka és homoki zab fagyérzékeny, mı́g a bı́borhere áttelelő, azaz a téli talajtakarás is biztosı́tható, ha arra van szükség. Kiemelhető ezen kı́vül, hogy nem tartalmaz keresztes komponenst, amely miatt a repce vetésforgóba is beilleszthető!

Kiknek ajánljuk: Kártevőmentes zöldítés

Pohánka gyors kelésű, kiváló talajtakaró

Pillangós komponensű keverékek

A termelők körében kiugró mértékben nő a népszerűsége a pillangós keverékeknek. A nagymagvú pillangós fajok előnye (lóbab, csillagfürt, szegletes lednek, stb.), hogy másodvetésként is jelentős mennyiségű nitrogént képesek megkötni. A nagy magméretnek köszönhetően a mélyebb vetés ajánlott (5 – 8 cm), így a kelési arány kedvezőbbek a rosszabb magágy és száraz körülmények ellenére is. A Derecskei Pillangós (60 % takarmányborsó, 20 % szegletes lednek, 20 % lóbab) keverékünket, a zöldtárgyát hatékonyan felhasználó gazdáknak ajánljuk. A borsó, lednek és lóbab is pillangósok családjába tartozik. Mindhárom fajra jellemző, hogy az utóvetemények számára kedvező a komponensek által gyűjtött nitrogén, valamint kiválóan felhasználhatóak silóként és szálastakarmányként. A lóbab a keverék fajai közül a legmélyebbre hatol a gyökereivel és a legmagasabbra nő. A szegletes lednek képes a legnagyobb mennyiségű légköri nitrogént megkötni. Akik a Derecskei Pillangós zöldtrágya keveréket választják, a zöldítés során a maximumot nyújtják a szántóföldjeiknek. A Derecskei Zaborló (60 % lóbab, 20 % takarmányborsó, 20 % homoki zab ) keverékünkben a homoki zab is bekerült összetevőként, amely jól kiegészíti a két pillangós fajt és kiemelt szerepe van a kezdeti gyomelnyomásban, amikor még a pillangósok nem borítják a talajt.

Kiknek ajánljuk: Nitrogénmegkötés zöldítéssel

Derecskei pillangós képes megkötni a légköri nitrogént

Bővebben a zöldítő keverékekről: Etalon Vetőmag Prospektus

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Jubileumot ünnepel a Nufarmer Magazin (ingyenesen letölthető PDF)

2019. április 2. 06:17

Magazinunkban több kiváló, elismert szakember ismerteti tapasztalatait az évelő egyszikű gyomnövényekről csakúgy, mint a vetésfehérítővel vagy a zöldítéssel kapcsolatos növényvédelmi problémákról és megoldási lehetőségekről.

Információ a zöldítési szabályok 2022. évi átmeneti lazításáról

2022. március 25. 10:16

Az orosz-ukrán háború okán előálló európai élelmiszer- és takarmánypiaci krízis minél gyorsabb leküzdése érdekében minden lehetséges eszközt meg kell ragadni, így növelni kell a mezőgazdaság teljesítőképességét is. Ezért a gazdálkodók a rendkívüli támogatás mellett lehetőséget kapnak arra, hogy az idei évben a parlagként bejelentett területeket megműveljék, azon legeltessenek, vagy kaszáljanak.

Fogytán a bőtermő szója vetőmagok

2018. február 28. 14:42

Érdemes sietni a szója fajtaválasztással, mert a Karintia Kft. stabilan teljesítő bőtermő szójafajtáiból idejekorán hiány várható.

Zöldítsünk! – De úgy, hogy annak értelme is legyen…

2021. március 4. 07:40

Van értelme, és tényleges haszna a lassan magunk mögött hagyott támogatási ciklusban bevezetett kötelező zöldítésnek?