Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A napraforgó termesztéstechnológiája 2014-18

Dajka Máté - Kleffmann&Partner Kft.

A 2018/19-es mezőgazdasági év vége felé közeledve érdemes néhány szóban számot vetni arról, hogy az utóbbi években milyen trendeket láthattunk a napraforgótermesztésben.

Ha az 5 évvel ezelőtti állapotokat vesszük figyelembe, akkor az látszik, hogy Magyarországon alapvetően a Clearfield technológia a domináns: 2014-ben az összes terület több mint 60%-án vetettek Clearfield vetőmagot, kb. 20-20%-on pedig Express Sun vagy konvencionális hibrideket.

Az azóta eltelt évek során a konvencionális vetőmagok fokozatosan visszaszorultak, a 2017/18-as mezőgazdasági idényben már alig valamivel több, mint 5% volt e hibridek területi részesedése.

Az ExpressSun hibridekkel bevetett területek aránya némi növekedést mutatott: a napraforgó terület 20%-ából való részesedés az elmúlt években 25%-ra emelkedett és az utóbbi években e körül az érték körül stabilizálódott.

A Clearfield hibridek szempontjából a 2015-ös év jelentett fordulópontot. Ekkor vált ugyanis elérhetővé a magyar termelők számára a Clearfield Plus technológia. A megjelenés évében még csak a terület 3%-án volt megtalálható az új technológiájú vetőmag, ám ez az arány az évek során folyamatosan növekedett. 2018-ban a napraforgóval vetett területek 30%-ára Clearfield Plus vetőmagot vetettek.

A Clearfield Plus vetőmagok területének százalékos aránya az utóbbi években folyamatosan nőtt, legjelentősebb mértékben a Clearfield területek kárára, részben pedig a hagyományos területek rovására. E trendek alapján feltételezhető, hogy azok a gazdaságok, amelyek korábban Clearfield hibridet vetettek fokozatosan átálltak a Clearfield Plus hibridek termesztésére.

A Clearfield és Clearfield Plus területek együttes aránya szintén növekedett, 2018-ban már 65% volt.

Bár az ExpressSun hibridek növekménye az évek során jóval szerényebb volt, azonban 2018-ig folyamatos növekedés látszik. Külön érdemes szót ejteni a tribenuron metil toleráns hibridekről – méréseinkben ezek közé azokat a napraforgó hibrideket soroltuk, amelyek bár toleránsak az említett hatóanyaggal szemben, mégsem birtokolhatják az Express márkanevet. Ezek aránya 2015 óta szintén növekszik, 2018-ban több mint 3%-os volt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - I. rész

2023. május 24. 05:36

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.

Innováció, teljesítmény, minőség és megbízhatóság

2018. március 1. 21:17

A hazai napraforgó-termesztés több mint 80%-a herbicidtoleráns hibridekkel folyik, így a legnagyobb hangsúlyt az EURALIS is erre a szegmensre helyezi.

Jelentős a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. augusztus 14. 05:36

A kukorica állományokban jelentős mértékű a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke fertőzés. Országrészenként nagyok ugyan az eltérések, de a jelentősebb termőterülettel rendelkező tájegységekben a legerősebb a kártétel.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.