Növénytermesztés

A szója lehetőségei a klímaváltozás tükrében

Agrofórum Online

Már mindenki számára nyilvánvaló lett, hogy a klímaváltozás miatt meg kell változtatni az eddigi termelési szokásokat. Nem lehet csak a négy nagy növényre (búza, kukorica, napraforgó és repce) támaszkodni a profitábilis gazdálkodásban.

Szükséges újabb fajokat bevonni a termelésbe, hogy a gazdaságok pénzügyileg biztonságosabb talajon álljanak. A pénzügyi haszon nem csak a magasabb termésszintben, hanem a vetésforgó miatti tápanyag-gazdálkodásban is tetten érhető. A hatékony, pénztárcabarát gazdálkodás kialakításánál fontos, hogy új fajokat és fajtákat vezessünk be a vetésforgókba.

Egy fontos növényfaj, amire a szántóföldi gazdálkodás stabilitását alapozni lehet még ezekben a szélsőséges időjárási körülmények között, az a szója. Nem minden területen lehet sikeresen termelni, de aki be tudja illeszteni termelési rendszerébe, az nem fog csalódni.

A GMO-mentes szója iránt nagy a kereslet, hiszen nem csak Magyarország, hanem az EU is komoly szójaéhségben szenved és hatalmas importra van szüksége a minőségi takarmányozás biztosítása miatt. Tehát a szója biztos felvevőpiaccal rendelkezik. A gazdának csak azt a biztonságos területet, megbízható fajtát és megfelelő agrotechnikai módszert kell megtalálnia, ami bevételhez juttatja.

Ott, ahol a kukoricát

A szója termesztéséhez célszerű azokat a termőhelyeket választani, ahol a kukoricát is sikeresen lehet termelni. Ezért csak olyan helyeken ajánljuk a termelését, ahol elegendő csapadék vagy öntözési lehetőség áll rendelkezésre.

Fontos a magasabb páratartalom, ezért előnyt élveznek azok a területek, ahol a reggeli harmatok jelen vannak még csapadékmentes időszakokban is. Erdőszélek, csatornák, folyó- és patakmenti területek a legideálisabb termőhelyek.

Különösen oda kell figyelni a vetőmagoltásra is. A fémzárolt vetőmag vásárlása garanciát jelent a minőségi, nitrogénkötő baktériummal oltott vetőmag beszerzésére. A baktériumoltás a hüvelyszámot és így a terméshozamot is növeli, de még annak minőségi paramétereit is javítja, emelve a fehérje- és olajtartalmat.

Az egyre melegebb tavasz és a forró nyár miatt érdemes a vetésidőt előbbre hozni, már április végén lehet vetni és nem kell feltétlenül megvárni a májust.

Dupla gabonasortávra

A fajtaválasztásnál fontos szempont az érésidő, a koraiság. A tenyészidővel szorosan összefügg a növekedési, fejlődési típus. A nagyon korai fajták determináltan növekednek, azaz nem nagyon ágaznak el. Őket mindenképpen dupla gabonasortávra kell vetni.

A középérésű fajtáknál több lehetőség van, mert ebben a csoportban féldeterminált, bokrosodó fajták vannak, melyeket dupla gabonasortávra (maximum 550 ezer mag/ha) vagy kukoricasortávra (155 ezer mag/ha) is lehet vetni.

Általánosságban elmondható, hogy a dupla gabonasortávon mértük a legmagasabb terméshozamokat a kísérleteinkben.

Fajtától függően akár 30-60%-kal is magasabb volt a terméshozam. Van ugyanakkor néhány hátránya is ennek a művelési módnak: magas a vetőmagszükséglet, nem lehet kultivátorozni, a növények állóképessége gyengébb és csapadékos időben a betegségek hamarabb megjelenhetnek.

A nagyobb tőszám viszont mérsékli a gyomosodást. Tehát ahol megbízhatóan kivitelezhető a gyomirtás, ott az alacsonyabb vetőmagnormát lehet használni. A kukoricasortáv esetében a sorközök később zárulnak és ha nem tudunk kultivátorozni, nagyon erős lehet a gyomosodás, a virágzási periódus elhúzódik és a vadkár is jelentősebb lehet, ha nincs kerítés vagy villanypásztor.

Ellenben az arathatóság javul, a rothadás mértéke csökken, a növények állóképessége is jobb. A virágzási idő elhúzódása lehet pozitív tulajdonság is, hiszen ezen az életszakaszon múlik, hogy potenciálisan mekkora termés képződhet és egy hosszabb virágzási periódus segítheti a hőhullámok okozta kár mérséklését.

A kisebb hektáronkénti növényszám az aszály által veszélyeztetett régiókban segítheti a növények túlélését, mert a növények közötti versengés kisebb a talaj vízkészletéért. Azt javasoljuk, hogy az alföldi, aszályosabb körülmények között inkább az alacsonyabb tőszámot vetve érdemes termelni, de fontos odafigyelni a gyomosodás megelőzésére (kultivátorozás, precíz vegyszeres gyomirtás).

dr. Nagy Zoltán, Garamszegi Tibor

Gabonakutató Nonprofit Kft., Szeged

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. február 22. 10:10

Sok esetben előfordul, hogy a napraforgó vetésforgóban két-három év múlva visszakerül ugyanarra a területre.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Az Alföldön is lehet helye a szójának

2024. november 25. 15:10

A szója az alföldi területeken is beváltja a hozzá fűzött reményeket, legalábbis legutóbb készült gazdariportunkból ez derül ki.

Intenzív és sikeres szójatermesztés Yara technológiával

2019. május 10. 10:40

A szójatermesztés költségszerkezetében 40%-ot tesz ki az inputanyagoké (kb. 15%-kal alacsonyabb, mint a kukorica esetében), és ebből 15-20%-ot a műtrágyára fordított összeg.

Az intenzív brazíliai szójatermesztés súlyos betegséget okoz gyerekeknél

2023. december 4. 09:10

A szója kezelésére szolgáló növényvédő szerek túlzott mértékű és nem szakszerű kijuttatása okozhatja a betegséget.