Növénytermesztés

Alternatív vetőmagkezelési eljárások – felfutó ágazat

Agrofórum Online

A biológiai vetőmagkezelési üzletág az elmúlt évek során jelentős fejlődésen ment keresztül, és ez a tendencia folytatódik is.

Ezek az eljárások a vetőmag védelmét szolgálják, és a korai csírázási szakaszban célzott védelmet nyújtanak bizonyos kártevők és gombabetegségek ellen. Mindazonáltal a szabályozási körülmények, a biológiai vetőmag-kezelési módszerek magas költsége, valamint a készítmények korlátozott hozzáférhetősége gátolják az intenzív piaci térhódítást. Az idén megjelent ,,Globális Biológiai Vetőmagkezelési Piac” (Global Biological Seed Treatment Market) című elemzés a piaci kilátásokat, növekedési lehetőségeket, a pandémia hatásait előtérbe helyezve vizsgálja az elkövetkezendő 5 év várható fejleményeit.

Az egyre bővülő mezőgazdasági gyakorlat és a kiváló minőségű mezőgazdasági termékek iránti növekvő kereslet olyan tényezők, amelyek az előrejelzések szerint ösztönzik a biológiai vetőmagkezelés piacának bővülését. Az európai uniós növényvédelmi szabályozások, az eddig kulcsszerepet betöltő hatóanyagok kivonása azok a fő mozgatórugók, amelyek a térségben előre mozdítják a biológiai termékek terjedését.

Ökogazdálkodás a nagyvilágban

A biogazdálkodás jelenleg a világ 187 országában gyakorlat – a reportlinker.com szerint. 2019-es adatok szerint 72,3 millió hektár mezőgazdasági területen legalább 3,1 millió gazdálkodó folytatott biogazdálkodást a nemzetközi ökológiai mezőgazdasági kutatási intézet, a Research Institute of Organic Agriculture (FiBL) szerint. Az elmúlt években világszerte jelentősen nőtt a biológiai megoldásokkal kezelt területek aránya: a 2017-es 69,5 millió hektárról 2020-ban 74,9 millió hektárra nőtt. 2019-ben a biogazdaságok tekintetében a vezető régiók Óceánia (35,9 millió hektár, ami gobális szinten az ilyen területek felét fedi) és Európa (16,5 millió hektár, 23%) voltak. A sorban Latin-Amerika 8,3 millió hektárral (11%), majd Ázsia (5,9 millió hektár, 8%), Észak-Amerika (3,6 millió hektár, 5%) és végül Afrika (2 millió hektár, 3%) következik.

Világ szinten megfigyelhető jelenség, hogy (ahol lehetőség nyílik rá) a pandémia következtében a tudatos vásárlási attitüd szerint a helyi, leigazolható eredetű, és organikus termékek iránt megnövekedett a kereslet, ami magával vonja az ilyen típusú növényvédelmet, beleértve az alternatív vetőmag-kekezelési technológiákat is.

Hogy halad a külföld?

Az árpa porüszög (Ustilago nuda) gombás megbetegedés ellen az Egyesült Királyságban már tesztelés alatt áll olyan baktériumalapú csávázó készítmény, amely segítségével sikeresen bővíthetőnek látszik ez a piaci szegmens. Franciaország bevezette az ,,Ecophyto 2018” elnevezésű programot, amelynek célja a szintetikus vegyi anyagok felhasználásának 50%-os csökkentése 2018-ig, ami a piacon belül növelte a biológiai alapú mezőgazdasági inputanyagok iránti keresletet. Németetország egyes kutatóintézetei széles körben dolgoznak a biológiai vetőmagkezelési megoldások fejlesztésén, hogy fenntartható megoldásokat kínáljanak a termelők számára. A Fraunhofer Institute for Organic Electronics például a vetőmagok elektronos kezelését, egy modern, környezetbarát, vegyi összetevőktől mentes módszert dolgozott ki, amely a Német Mezőgazdasági Társaság DLG-díját is elnyerte (A Biologische Bundesanstalt nevű állami szerv a kémiai csávázás alternatív módszereként fémjelezte).

A globális biológiai vetőmagkezelési piac mérsékelten konszolidált, olyan jelentős szereplőkkel, mint a Syngenta, a Bayer Crop Science, a BASF, a Novozymes és a MarroneBio Innovations is. A vállalatok jelenleg az új termékek bevezetésével, portfolióbővítéssel próbálják pozicionálni magukat a piacon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

SAATEN-UNION-szójafajták: több van benne, több marad utána

2023. január 26. 09:36

Könnyű felismerni azokat az előnyöket, amelyek a szója termesztésével járnak.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Meddig őrzik meg csíraképességüket a zöldségnövények vetőmagjai?

2022. január 9. 14:53

Meddig használhatom fel a korábban vásárolt és tárolt zöldség vetőmagokat?

Van vagy nincs tavaszi vetőmag?

2021. február 11. 11:32

A vetőmagot forgalmazó cégek hivatalos kommunikációja szerint a tavaszi vetésű kultúrák tekintetében rendelkeznek elegendő készletekkel, tartalékot is képeztek. Viszont az internetes fórumokon a termelők panaszkodnak, hogy nem jutnak hozzá a prémium vetőmagokhoz. Mi lehet ennek az oka?