Növénytermesztés
Fizetett tartalom
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Atonik 60 éve

Atonik 60 éve

UPL OpenAg

Az Atonik a UPL egyik zászlós terméke. Honnan az erő, ami révén napjainkban is a biostimulátor piac egyik meghatározó terméke tud lenni?

Az Atonik hatóanyagai a tudásukat először a gyógyászatban mutatták meg. A benne rejlő hatóanyagok ugyanis stimulálják a vérkeringést, vérképződést, valamint csírátlanító hatásuk is van. Japánban először TBC betegeknél használták a készítményt injekció formájában. Az 50-es évek elején véletlenül fedezték fel, hogy a növények növekedését is segíti.

A tokiói egyetemen végzett kutatások gyorsan rávilágítottak, hogy az Atonik a növényekben gyorsan felszívódik, segíti a sejtek közötti tápanyagáramlást, életerőt adhat a sejteknek, amely jó hatással van a gyökeresedésre, csírázásra és az erős növekedésre. Szabadalmát Japánban 1961-ben jegyezték be.

Magyarországon az első ideiglenes engedélyét 1988. január 27-én kapta meg paprikában, virágzás előtt és virágzásban történő felhasználásra. Általános engedélyt mint termésfokozó növényvédő szer kapott 1994-ben, ekkor már paprikán kívül további kultúrákban is felhasználási engedélyt kapott (szőlőben, görög- és sárgadinnyében). A fejlesztések előrehaladtával 16 kultúrára bővült a felhasználási kör és már növekedésszabályzók közé sorolták. Majd a további fejlesztéseknek köszönhetően 2021-ben további 2 engedéllyel bővül a felhasználási kör.

Az Atonik titka a 3 hatóanyagában rejlik:

  • 5-nitroguajakol Na só
  • o-nitro-fenol Na só
  • p-nitro-fenol Na só

A hatóanyagok a szintetikus nitrofenolokhoz tartoznak, amelyek a természetben is képződnek az élő sejtek asszimilációs folyamatai során. A szintetikusan előállított hatóanyagok feladata ugyanaz, mint a természetben előfordulóké (csak nagyobb a koncentráció). A hatóanyagok biológiailag aktív anyagok prekurzorai (aminosavak, antocianinok, flavonoidok). Stresszhatások kimenetelére kedvező hatást gyakorol a szuperoxid-dizmutáz, az abszcizinsav és a peroxidáz enzimek mennyiségi jelenlétének szabályozásával.

Az Atonik 60 év alatt bebizonyította, hogy a kezelt növények generatív és vegetatív fejlődését serkenti. Javítja a stresszel szembeni ellenálló-képességet és növeli a kedvezőtlen élettani hatásokkal szembeni alkalmazkodást. Végeredményként magasabb mennyiségű és minőségű termést tudunk betakarítani.

Trükkök, praktikák:

1. Az Atonik hatását az anyagcsere-folyamatok élénkítésével segíti, ezért ajánlott virágzást megelőző időszakban bórtartalmú (pl. Borotek), vagy komplex műtrágyákkal (pl. Adob Extra napraforgó–repce) kiegészíteni.

2. Felhasználásának optimális hőmérséklet-intervalluma 10-25 ℃. A készítmény felszívódását a túl hideg vagy aszályos körülmények korlátozzák, mivel a növény élettani folyamatai lelassulnak.

3. A készítmény vizes bázisú (SL) formuláció; amennyiben a kombinációs partner nem tartalmaz felszívódást segítő adjuvánst, szükséges pl. a Silwet Star nedvesítő szerrel kombinálni. Különösen akkor fontos ez, ha kis levélfelületet vagy viaszos, illetve szőrös levélzetet kezelünk Atonikkal (repce, napraforgó).

4. Tapasztalataink szerint majdnem minden növényvédő (rovarölő, gombaölő és gyomirtó) szerrel keverhető, mivel nem befolyásolják a hatékonyságot, de felhasználás előtt célszerű keverési próbát végezni.

5. Posztemergens gyomirtó szerek fitotoxikus hatásának mérséklésére (napraforgó – imazamox, szója – imazamox és tifenszulfuron-metil, cukorrépa gyomirtók, borsó – MCPB) ajánlott tankkeverék kombinációban kijuttatni, az adott kultúrában engedélyezett legmagasabb dózisban, de legkésőbb a kezelés (tünetek megjelenése) után 2-3 nap elteltével.

6. Külföldi kísérleti eredmények alapján a graminicidekkel történő együttes kijuttatás nem javasolt, mert hatékonyságcsökkenést tapasztaltak (például: kizalofop esetén Agropyron repens ellen). Ilyen esetekben az Atonik permetezése 2-3 nappal a graminicid kezelés után történjen.

7. Fungicidekkel együttesen kijuttatva az Atonik növeli a növények belső ellenálló-képességét (a sejtfalvastagodás a mechanikai védelmet, a nitrofenol a kémiai védelmet fokozza) és gyorsabbá válik a növényi immunválasz (fitoalexinek képzése, szalicilsavas rendszer működése).

8. Az Atonik kora tavasszal kijuttatható folyékony műtrágya oldatokkal is! Ebben az esetben, bár durva cseppes kijuttatási mód ez, a kultúrnövény képes a készítmény hatóanyagait gyökéren keresztül is hasznosítani (például repce és kalászos kultúrák esetében).

9. Az Atonik biológiai hatása kezelés után kb. két hétig fennmarad, ezért 10-14 napnál gyakrabban, csak extrém helyzetekben javasolt kezelni (pl. fagy esetén).

Visi Zoltán biostimulátor termékfelelős

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A sebesség minden, csak nem állandó – Maximalizálja körforgója potenciálját!

2024. május 3. 17:10

Mivel az X-Tec akár 4-szer nagyobb sebességgel működik, mint egy hagyományos váltakozó áramú középhajtású motor, ideális a haszonnövények termesztéséhez.

Fagykár után is segít az Amalgerol®

2024. május 3. 05:40

Az Amalgerol® fokozza a növények növekedési erélyét, az új hajtások kifejlődése gyorsabb lesz, így a növény hamarabb rendelkezik megfelelő levélfelülettel a további növekedéshez és a termés kineveléséhez.

A spárga útja: a termőföldtől az asztalig

2024. április 30. 15:10

Somogyi Nóra Csengőd község határában termel zöld spárgát 8 ha területen. Felmerül a kérdés, hogy miért éppen a zöld spárga mellett tette le a voksot. A válasz egyszerű: a fehér spárga munkaerőigénye sokkal fokozottabb, megközelítőleg háromszorosa a zöldének.

Pünkösdirózsa- és zöldségtermesztés a Csizmadi Farmon – Jól tervezhető és irányítható öntözés Bauerrel

2024. április 29. 17:40

A 300 hektáron elterülő gazdaság területeiből 120 hektárt öntöznek, mely így 120 hektár intenzív zöldségtermesztést jelent.

Mibe fektessük pénzünket? Szerintünk Signalba.

2022. augusztus 16. 07:34

Mostanában, ahogy végigjárjuk a határt vagy a betérünk a mázsaházba megráncosodik a homlok látva a rengeteg munka, idegeskedés és pénz eredményét.

Gombaölő szeres védekezések aktualitásai kalászosokban

2022. április 22. 12:02

Ezekre a betegségekre kell fokozottan odafigyelni a vegetáció hátra lévő szakaszában, amelyet az időjárás nagy mértékben befolyásolhat.

ZEAL - Nagy segítség a kukoricának!

2020. május 13. 08:46

A 2020-as szezonban a kukorica vetésekor, illetve kelésekor országos aszály sújtja a mezőgazdaságot. Ugyan a talajban lévő nedvesség még elegendő, hogy a magokból a csíranövény kifejlődjön, azonban a későbbi fenológiai állapotokban, amikor a párologtató zöldfelület mérete ugrásszerűen megnövekszik, a megfelelő mennyiségű májusi és júniusi csapadék nélkül a kukorica vontatottan fejlődik, és a terméskilátások már a kezdeti időszakban jelentősen csökkennek.

BuXa csomag - Pénztárcakímélő megoldás kalászosokban

2024. március 5. 05:40

Az őszi kalászosok gyomirtása a múlt év csapadékos időjárása miatt nagyon sok gazdaságban elmaradt. Ennek eredményeképpen a megszokottnál nagyobb felületen várható tavaszi gyomirtás az őszi kalászosokban.