21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növénytermesztés

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce az ezredfordulót követően a növénytermesztés sikerágazata volt a magyarországi gazdálkodók körében.

E kezdeteknek tekinthető felfutási évek alatt vetésfelülete, előállított összes termésmennyisége dinamikusan növekedett. A repce magyarországi vetésterületének maximumát 2018-ban érte el, amikor 342 ezer hektáron szerepelt hazánk szántóin.

Az azt követő években viszont az 1. ábrán látható tendenciát leírva, lineáris trend mellett rohamosan csökkent a növény hazai termelési volumene.

A repce vetésterületének és átlagos felvásárlási árának alakulása Magyarországon 2018 és 2024 között (Forrás: KSH 2024)
1. ábra A repce vetésterületének és átlagos felvásárlási árának alakulása Magyarországon 2018 és 2024 között (Forrás: KSH 2024)

2018-ban e fontos olajipari növény hazai összes termésmennyisége meghaladta az 1 millió tonnát. Ezzel szemben 2024-ben e ’18-as bázisévnek mindösszesen 42 százalékát képviseli az összes hazai produktum.

Amennyiben az 1. ábrán látható szoros korrelációval leírható lineáris vetésterület-csökkenés változatlan ütemben folytatódna, akkor 2029-ben Magyarországon megszűnne az őszi káposztarepce termesztése.

Természetesen ez túl disztópikus megközelítése a jelenségnek és valószínűleg teljes mértékben nem fog eltűnni a Kárpát-medencéből e fontos olajipari növény, azonban az elmúlt évek tendenciái mindenképpen aggasztóak.

Annak ellenére, mivel a kalászos gabonákkal, a kukoricával, sőt a napraforgóval szemben is az őszi káposztarepce keresleti piaccal rendelkezik hazánkban. Nem csupán napjainkban, hanem feltételezhetően a jövőben is keresett piaci termék lesz a repce, mivel alapanyagai nélkülözhetetlenek számos iparág számára.

Természetesen a gazdaságos termesztéséhez már nem elég a 1,5-2 t/ha-os betakarított termésmennyiség, mivel előállítási költsége eléri a 500.000 forintot is hektáronként. A 2024-es évet alapul véve jövedelmező termesztés 2,5 t/ha betakarított termésmennyiség felett realizálható.

A rendelkezésre álló szaporítóanyag-kínálat e kívánalomnak képes is megfelelni, hiszen a hibridek köztermesztésbe vonásával manapság a 3-4 t/ha termésmennyiség sem irreális célkitűzés.

A térvesztés okai

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza, úgymint a klímaváltozás okozta kelési és telelési aggályok, az erősödő kártevőnyomás és az ehhez kötődő, korábban nem tapasztalt atipikus káresemények számának megnövekedése.  Mindez párosul e károk kivédésére szolgáló hatékony peszticidkínálat hiányával (2. ábra).

Az őszi káposztarepce magyarországi inszekticid hatóanyag szortimentjének változása és annak következményei
2. ábra Az őszi káposztarepce magyarországi inszekticid hatóanyag szortimentjének változása és annak következményei

A klímaváltozás által generált szélsőséges éghajlati jelenségek, mint a vegetációs periódusban hullott csapadékmennyiség egyenletlen eloszlása, valamint az érés időszakában lezúduló jégeső, jelentős problémát okozhat a repce gazdaságos előállításában.

A vetőágy-kialakítás, majd az azt követő vetés időszakában uralkodó aszály kelés elmaradást, kezdeti fejlődési heterogenitást válthat ki. További éghajlati elemekre visszavezethető termeléskockázati tényező a repcénél a telelés sikeressége, mely jelentősen függ az állomány ideális fenológiai állapotától.

Mégis, a legnagyobb problémát a repcetermesztésben a korábbi évtizedekben meghatározó növényvédőszer-hatóanyagok kivonása, és a helyettesítő alternatívák bevezetésének elmaradása okozta.

dr. Keszthelyi Sándor

MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. márciusi számában olvasható.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A víz a legfontosabb tápanyag

2020. május 4. 13:43

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Itt vannak az objektív fajtakísérleti eredmények!

2023. szeptember 5. 11:40

Véget ért a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos őszi búza és őszi káposztarepce posztregisztrációs fajtakísérlete. Az objektív felmérés eredményeit 2023-ban is összefoglaló kiadványokban tették közzé az érdeklődők számára a szervezők.

Az elsők között, a káposztarepce

2022. április 3. 04:36

A nagy termés alapvető feltétele, hogy a vetésforgóban a lehető legkevesebbszer szerepeljen a repce, mivel a gyakori vetéssel megnő a betegségek, rovarkárok előfordulása.