Növénytermesztés

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce az ezredfordulót követően a növénytermesztés sikerágazata volt a magyarországi gazdálkodók körében.

E kezdeteknek tekinthető felfutási évek alatt vetésfelülete, előállított összes termésmennyisége dinamikusan növekedett. A repce magyarországi vetésterületének maximumát 2018-ban érte el, amikor 342 ezer hektáron szerepelt hazánk szántóin.

Az azt követő években viszont az 1. ábrán látható tendenciát leírva, lineáris trend mellett rohamosan csökkent a növény hazai termelési volumene.

A repce vetésterületének és átlagos felvásárlási árának alakulása Magyarországon 2018 és 2024 között (Forrás: KSH 2024)
1. ábra A repce vetésterületének és átlagos felvásárlási árának alakulása Magyarországon 2018 és 2024 között (Forrás: KSH 2024)

2018-ban e fontos olajipari növény hazai összes termésmennyisége meghaladta az 1 millió tonnát. Ezzel szemben 2024-ben e ’18-as bázisévnek mindösszesen 42 százalékát képviseli az összes hazai produktum.

Amennyiben az 1. ábrán látható szoros korrelációval leírható lineáris vetésterület-csökkenés változatlan ütemben folytatódna, akkor 2029-ben Magyarországon megszűnne az őszi káposztarepce termesztése.

Természetesen ez túl disztópikus megközelítése a jelenségnek és valószínűleg teljes mértékben nem fog eltűnni a Kárpát-medencéből e fontos olajipari növény, azonban az elmúlt évek tendenciái mindenképpen aggasztóak.

Annak ellenére, mivel a kalászos gabonákkal, a kukoricával, sőt a napraforgóval szemben is az őszi káposztarepce keresleti piaccal rendelkezik hazánkban. Nem csupán napjainkban, hanem feltételezhetően a jövőben is keresett piaci termék lesz a repce, mivel alapanyagai nélkülözhetetlenek számos iparág számára.

Természetesen a gazdaságos termesztéséhez már nem elég a 1,5-2 t/ha-os betakarított termésmennyiség, mivel előállítási költsége eléri a 500.000 forintot is hektáronként. A 2024-es évet alapul véve jövedelmező termesztés 2,5 t/ha betakarított termésmennyiség felett realizálható.

A rendelkezésre álló szaporítóanyag-kínálat e kívánalomnak képes is megfelelni, hiszen a hibridek köztermesztésbe vonásával manapság a 3-4 t/ha termésmennyiség sem irreális célkitűzés.

A térvesztés okai

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza, úgymint a klímaváltozás okozta kelési és telelési aggályok, az erősödő kártevőnyomás és az ehhez kötődő, korábban nem tapasztalt atipikus káresemények számának megnövekedése.  Mindez párosul e károk kivédésére szolgáló hatékony peszticidkínálat hiányával (2. ábra).

Az őszi káposztarepce magyarországi inszekticid hatóanyag szortimentjének változása és annak következményei
2. ábra Az őszi káposztarepce magyarországi inszekticid hatóanyag szortimentjének változása és annak következményei

A klímaváltozás által generált szélsőséges éghajlati jelenségek, mint a vegetációs periódusban hullott csapadékmennyiség egyenletlen eloszlása, valamint az érés időszakában lezúduló jégeső, jelentős problémát okozhat a repce gazdaságos előállításában.

A vetőágy-kialakítás, majd az azt követő vetés időszakában uralkodó aszály kelés elmaradást, kezdeti fejlődési heterogenitást válthat ki. További éghajlati elemekre visszavezethető termeléskockázati tényező a repcénél a telelés sikeressége, mely jelentősen függ az állomány ideális fenológiai állapotától.

Mégis, a legnagyobb problémát a repcetermesztésben a korábbi évtizedekben meghatározó növényvédőszer-hatóanyagok kivonása, és a helyettesítő alternatívák bevezetésének elmaradása okozta.

dr. Keszthelyi Sándor

MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. márciusi számában olvasható.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Fokozott a veszélye a repce szárormányos imágó tojásrakásának!

2020. február 18. 11:16

A nappali melegebb idő már a hónap elején előcsalogatta a repce szárormányos imágókat téli álmukból, és a repce is készen áll a szárba szökkenéshez, fokozott a veszélye a kártevő tojásrakásának.

Csökken az unió őszi káposztarepce termése

2019. június 19. 12:18

A repce az EU fő olajnövénye: ehető olajként, bioüzemanyagként, valamint állati takarmányhoz használják fel.

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek őszi káposztarepcében 8. rész

2022. január 10. 10:47

Utolsó részéhez érkeztünk sorozatunk őszi káposztarepcével foglalkozó szakaszának, amelyben az előző évi szezonban tapasztalt, élettani jellegű tüneteket igyekszem bemutatni. Ahogyan azt én láttam!

Napraforgó, repce, és szója tápanyag-utánpótlása Yara termékekkel

2023. január 30. 06:36

A vetésszerkezetben bekövetkező változások egyértelmű nyertesei az olajos növények lettek. Ezen növények vetésterülete gyakorlatilag közelít a kukoricáéhoz.