A tavaszi nemkívánatos fagyokat lassan megszokjuk, a nyári-őszi extrém aszályos időszakok sem lepnek már meg egy gazdát sem, a jégverésnél már automatikusan ülünk le viharkárt jelenteni. A klímaváltozás szélsőséges időjárásának leginkább kitett mezőgazdaságot azonban január utolsó hétvégéjén ismét megtépázta az átvonuló front. Szó szerint…
(Cikkünk folyamatosan frissül!)
Az OMSZ jelentése szerint 2022. január 30-án országos szélrekord született, az orkánerejű széllökések maximumát 127,4 km/h-ban állapították meg.
Ez a hatalmas szélvihar nem csak a szántóföldön hótakaró és jobbára csapadék nélkül senyvedő gabonaféléinket gyötörte meg helyenként (általában januárban ritkán látható) homokveréssel, hanem a fóliás termesztésünkben okozott százmilliós nagyságrendű károkat.
A termelők küzdöttek az elemekkel, ezt több hajtatással foglalkozó vállalkozás osztotta meg közösségi oldalán, így akár élőben is figyelhettük, ahogyan emberek kétkezi munkájának gyümölcsét sodorja el az orkán. A Fóliás gazdálkodók, kertészek és őstermelők csoportban sorra tették közzé az elkeseredett károsultak a fotókat, videókat az ország minden tájáról. Ezek alapján a kár nem csak abból keletkezett, hogy megbontotta a fóliákat a szél, sok esetben egész fóliasorokat söpört el. Akadt, ahol a vázat is megrogyasztotta, vagy éppen megdöntötte azt. A legnagyobb károkat azon termelők szenvedték el, akiknek növény is volt már éppen alatta. Káposzták, saláták, bakhátas szamócák, retkek találták magukat a szabad ég alatt a szél munkája nyomán.
Az alábbi fotókat küldő lökösházi olvasónk a saját kárát 800 000 forint körülire becsülte, talán a káposztát még sikerül értékesítenie.
Az egyik csányi termelő telefonon azt taglalta, hogy a héten jönnek a korábban rendelt palántái, de hová fogja tenni azokat? Minden fóliáját (ugyanúgy, ahogyan a környéken mindenkiét) megbontotta a szélvihar. Elmondása szerint a károk visszafordíthatatlanok, közel egy millió forintra becsüli csak a termesztőközegben okozott kárt.
Csúzi Attila, a keceli Léda Szociális Szövetkezet szaktanácsadója írta az alábbi fotók mellé magyarázatként: „Nálunk 4 fóliát tett tönkre, vagy rongált meg a vihar. Összesen 2.200 négyzetméter a terület, amit kár ért. Javítás költsége körülbelül 1.000.000 Ft. Szerencsénk volt, illetve erős vázaink vannak. Lehetett volna sokkal nagyobb is a kár. Szerencse továbbá, hogy pont nincs növényállomány a sátrakban. Fém váz nem sérült. Csak 2 szellőző, illetve a külső és belső fólia borítás.”
A már említett termelői csoportban több kistermelő írta, hogy egy élet munkája veszett oda és várják a segítséget az illetékesektől, hiszen ahhoz, hogy termelni tudjanak a fóliákat helyre kell állítaniuk, ki kell cserélniük és ez nem olcsó beruházás.
Dr. Feldman Zsolt államtitkár közösségi oldalán írta meg, hogy „Felkértük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, hogy a falugazdászok közreműködésével mérje fel a fedett növénytermesztő eszközökben keletkezett károkat. Javasoljuk az érintetteknek, hogy éppen ezért káraikat a falugazdászoknál jelezzék, hiszen a tényleges károkról azok felmérése után lehet teljes képet kapni.”
Az Agrárminisztérium sajtóközleménye szerint a fólia alatti növénykultúrában észlelhető károk ellentételezésére a kárenyhítési alap jelent segítséget, itt 15 napja van a termelőnek az erre szolgáló elektronikus felületen bejelentést tenni. A termelőeszközökben (például fóliában) keletkezett károkat – a vonatkozó uniós szabályok alapján – a tavaly elindított mezőgazdasági krízisbiztosításban van lehetőség kezelni.
A FruitVeB is közölte a hírt honlapján. Ebben zárszóként felvetik a legaktuálisabb kérdést is: „A legfontosabb feladat most a kertészeknek a fóliaborítás cseréje, az eredeti állapot visszaállítása, ahol lehet, hogy a termesztés folytatódni tudjon. Kérdés, hogy elegendő fólia található-e a forgalmazóknál, hogy kiszolgálják a jelentősen megnövekedett igényeket.”
Az érintett termelők új csoportot hoztak létre facebookon Fóliás termesztők szélkár összefogása néven. Mindeközben az OMSZ kiadta újabb figyelmeztetését, nem kizárt, hogy szerdán megismétlődik a kertészek rémálma. „Szerdán napközben az északnyugatira forduló szelet a keleti, északkeleti megyék kivételével nagy területen kísérhetik viharos lökések (általában 65-85 km/h).”