Növénytermesztés

Brutális károkat okozott a szél a fóliás termesztőknél

Agrofórum Online

A tavaszi nemkívánatos fagyokat lassan megszokjuk, a nyári-őszi extrém aszályos időszakok sem lepnek már meg egy gazdát sem, a jégverésnél már automatikusan ülünk le viharkárt jelenteni. A klímaváltozás szélsőséges időjárásának leginkább kitett mezőgazdaságot azonban január utolsó hétvégéjén ismét megtépázta az átvonuló front. Szó szerint…

(Cikkünk folyamatosan frissül!)

Az OMSZ jelentése szerint 2022. január 30-án országos szélrekord született, az orkánerejű széllökések maximumát 127,4 km/h-ban állapították meg.

Ez a hatalmas szélvihar nem csak a szántóföldön hótakaró és jobbára csapadék nélkül senyvedő gabonaféléinket gyötörte meg helyenként (általában januárban ritkán látható) homokveréssel, hanem a fóliás termesztésünkben okozott százmilliós nagyságrendű károkat.

A termelők küzdöttek az elemekkel, ezt több hajtatással foglalkozó vállalkozás osztotta meg közösségi oldalán, így akár élőben is figyelhettük, ahogyan emberek kétkezi munkájának gyümölcsét sodorja el az orkán. A Fóliás gazdálkodók, kertészek és őstermelők csoportban sorra tették közzé az elkeseredett károsultak a fotókat, videókat az ország minden tájáról. Ezek alapján a kár nem csak abból keletkezett, hogy megbontotta a fóliákat a szél, sok esetben egész fóliasorokat söpört el. Akadt, ahol a vázat is megrogyasztotta, vagy éppen megdöntötte azt. A legnagyobb károkat azon termelők szenvedték el, akiknek növény is volt már éppen alatta. Káposzták, saláták, bakhátas szamócák, retkek találták magukat a szabad ég alatt a szél munkája nyomán.

Az alábbi fotókat küldő lökösházi olvasónk a saját kárát 800 000 forint körülire becsülte, talán a káposztát még sikerül értékesítenie.

Az egyik csányi termelő telefonon azt taglalta, hogy a héten jönnek a korábban rendelt palántái, de hová fogja tenni azokat? Minden fóliáját (ugyanúgy, ahogyan a környéken mindenkiét) megbontotta a szélvihar. Elmondása szerint a károk visszafordíthatatlanok, közel egy millió forintra becsüli csak a termesztőközegben okozott kárt.

Csúzi Attila, a keceli Léda Szociális Szövetkezet szaktanácsadója írta az alábbi fotók mellé magyarázatként: „Nálunk 4 fóliát tett tönkre, vagy rongált meg a vihar. Összesen 2.200 négyzetméter a terület, amit kár ért. Javítás költsége körülbelül 1.000.000 Ft. Szerencsénk volt, illetve erős vázaink vannak. Lehetett volna sokkal nagyobb is a kár. Szerencse továbbá, hogy pont nincs növényállomány a sátrakban. Fém váz nem sérült. Csak 2 szellőző, illetve a külső és belső fólia borítás.”

A már említett termelői csoportban több kistermelő írta, hogy egy élet munkája veszett oda és várják a segítséget az illetékesektől, hiszen ahhoz, hogy termelni tudjanak a fóliákat helyre kell állítaniuk, ki kell cserélniük és ez nem olcsó beruházás.

Dr. Feldman Zsolt államtitkár közösségi oldalán írta meg, hogy „Felkértük a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát, hogy a falugazdászok közreműködésével mérje fel a fedett növénytermesztő eszközökben keletkezett károkat. Javasoljuk az érintetteknek, hogy éppen ezért káraikat a falugazdászoknál jelezzék, hiszen a tényleges károkról azok felmérése után lehet teljes képet kapni.”

Az Agrárminisztérium sajtóközleménye szerint a fólia alatti növénykultúrában észlelhető károk ellentételezésére a kárenyhítési alap jelent segítséget, itt 15 napja van a termelőnek az erre szolgáló elektronikus felületen bejelentést tenni. A termelőeszközökben (például fóliában) keletkezett károkat – a vonatkozó uniós szabályok alapján – a tavaly elindított mezőgazdasági krízisbiztosításban van lehetőség kezelni.

A FruitVeB is közölte a hírt honlapján. Ebben zárszóként felvetik a legaktuálisabb kérdést is: „A legfontosabb feladat most a kertészeknek a fóliaborítás cseréje, az eredeti állapot visszaállítása, ahol lehet, hogy a termesztés folytatódni tudjon. Kérdés, hogy elegendő fólia található-e a forgalmazóknál, hogy kiszolgálják a jelentősen megnövekedett igényeket.”

Az érintett termelők új csoportot hoztak létre facebookon Fóliás termesztők szélkár összefogása néven. Mindeközben az OMSZ kiadta újabb figyelmeztetését, nem kizárt, hogy szerdán megismétlődik a kertészek rémálma. „Szerdán napközben az északnyugatira forduló szelet a keleti, északkeleti megyék kivételével nagy területen kísérhetik viharos lökések (általában 65-85 km/h).”

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Már nem csak fólia alá lehet veteményezni – áprilisi kertészeti teendők

2019. április 17. 08:40

Már bőségesen benne vagyunk az április hónapban, az évnek azon szakaszában, amikor megkezdődnek a szabadföldi munkálatok a veteményesekben is. Persze már hetekkel ezelőtt el lehetett vetni például a borsót is szabadföldbe, de a munka dandárja csak most kezdődik.

Fűtetlen és enyhén fűtött fóliák hasznosítása, XI. – Paradicsom hajtatása, I. rész

2024. március 18. 16:10

Az egyik legnépszerűbb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott primőrünk a paradicsom, amelynek termőfelülete az elmúlt években lényegesen nem változott, megközelítőleg 400 hektáron hajtatják, az így megtermelt paradicsom mennyiség 130-140 ezer tonna.

Drágán mérik majd a magyar szamócát? Egy biztos, jó termés várható idén

2024. április 25. 16:40

A virágzás, kötődés megfelelő volt, jóllehet az elmúlt napok éjszakai lehűlései okoztak kisebb fagykárosodásokat a szabadföldi ültetvényekben.

Az áfonyatermesztés csehországi tapasztalatai

2024. október 18. 08:10

Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van.