Növénytermesztés

Élő algás technológia alkalmazása a növénytermesztésben (I.) – A természet erejével!

Agrofórum Online

Az elmúlt évtizedekben a mezőgazdasági politika az ipari jellegű termelést helyezte előtérbe, melynek leginkább látható jelei a kemikáliák, vegyszerek túlzott használata és a monokultúrák elterjedése. A fenntartható gazdálkodás egyik útja, hogy olyan környezetbarát anyagokat juttassunk vissza a termőföldbe, amelyek növelik a talaj termelő erejét, de nem veszélyeztetik a környezetet. Az egyre szeszélyesebb időjárás pont a legfontosabb fenofázisban hagyja cserben növényeinket (őszi-tavaszi aszály). Az Organic Green Gold egy új lehetőség, egy ionos formájú tápanyag, amely vizes állaga miatt eleve oldott formájú, így a növény a szükséges makro- és mikroelemet képes pillanatok alatt beépíteni a saját szöveteibe.

Az algák a természetben előforduló egysejtű növények, melyek a környezetükből fotoszintézissel állítják elő saját táplálékukat az általuk felvett anyagokból. Az algák különleges tulajdonsága, hogy képesek felvenni és eltárolni (élő vagy holt szerves anyagként) nagy mennyiségű tápanyagot. A Chlorella (Chlorella vulgaris) egy egysejtű kis alga, mely a sötét, zöld levelű zöldségekben is megtalálható. Innen jött az alapötlet, hogy ezt az élőlényt érdemes visszajuttatni a környezetbe, ha így is, úgy is megtalálható a növényekben, akkor jó transzferként működhet a növényi szervezetben.

Az élő alga hatásmechanizmusa

A sejtek közötti áramlás (ICE, inter-cellar exchange) a kulcsa az algás termékünk sikeres hatásmechanizmusának. Az algasejt a növényi sztómákon bejutva ”hozzákapcsolódik” a növényi sejtekhez és a benne lévő tápanyagokat diffúzióval juttatja át oda. A citoplazma (növényi sejt alapállománya) áramlása felgyorsítja a tápanyagok mozgását. A nyomáskiegyenlítődés miatt a tápanyagok nagy sebességgel áramlanak sejtről-sejtre. A sejtek közötti áramlás a fiatal élő sejtekben jelentősebb és gyorsabb.

Az algakoncentrátumnak a növényekre gyakorolt hatásához az alábbi feltételek szükségesek:
• a két sejt közötti koncentráció különbsége
• a két rendszer közötti funkcionális összeköttetés: ez a citoplazma szála
• a két sejtet (alga és növényi sejt) körülvevő kisebb sűrűségű közeg (pl. sejtközötti tér)

A tápanyagkoncentráció az algasejtben nagyon magas , a növényi sejtben ennél alacsonyabb, de a legkisebb a sejtek közötti térben. A koncentráció különbsége miatt a víz a sejt közötti térből elsősorban az algasejtek felé, de a növényi sejtbe is diffundál a sűrűségkülönbséggel arányos mértékben.

Az alga- és növényi sejtek közötti citoplazma szálaknak köszönhetően a nyomás és ezzel a tápanyag a növényi sejt felé halad. A folyamat a nyomás kiegyenlítődéséig tart.


Összegezve:

Az Organic Green Gold nagy mennyiségű tápanyagot tartalmaz. A folyadékban lévő egyedi algasejt kapcsolatba lép a levél sejtjeivel, és a citoplazma nyúlványokon keresztül áramlanak a tápanyagok, valamint a növekedést tápláló, nagyrészt ionos formájú tápláló elemek a növényi levélsejtekbe. Az áramlás a magas koncentrációtól az alacsonyabb koncentráció felé történik a forrástól (alga) a nyelőig (növényi sejt), amíg létre nem jön az egyensúly. Továbbá hozzájut még klorofil α-hoz és β-hoz is, amellyel a növény fotoszintetizációját, anyagcseréjét segíti.

Termékünk kísérleti eredményeit az alábbi táblázatokban láthatjuk. A kezelések hatásait a különböző alma-, illetve barack (őszi és kajszi) fajtákon vizsgálták.
Elsőként a Gala Must almafajta relatív klorofill-tartalmának eredményeit láthatjuk.

*mintánként 20-20 db levél 5-5 pontján mért adatok átlaga. A különböző szignifikancia szinteket eltérő betűjelzés jelöli (P≤0,05)
Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Sopronnémeti

A táblázat adataiból megállapítható, hogy a kezelés szignifikánsan növelte a levelek relatív klorofill-tartalmát, ami az üdébb, zöldebb, jobban fejlett levelek révén vizuálisan is észlelhető volt.

Az alábbi táblázatban látható a Pinova almafajta mérési eredménye, melyről leolvasható, hogy az Organic Green Gold kezelésének hatására nagyobb átlagtömeget kaptak.


Forrás: Debreceni Egyetem, Kísérleti Telep, Pallag

Az őszibarack fajták közül a Suncrest fajtán végeztek kísérletet. Az Organic Green Gold-al kezelt fák 6%-al nagyobb termést adtak.


Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Siófok

A Bergarouge kajszibarack fajtáknál különösen jelentős volt az Organic Green Gold használata. A kontroll csoporthoz képest 26,6%-al! nagyobb átlagtömeget mértek.


Forrás: Károly Róbert Főiskola, Kísérleti Telep, Siófok

A Magyar Termék Nagydíjas és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. védjegyével rendelkező termék nagy segítség a mezőgazdaságban a szervetlen tápanyagok visszaszorításában, a talaj degradáció csökkentésében, de nagy jövő vár rá az AKG-s és biogazdaságokban történő felhasználás területén is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megtáltosodott a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska

2023. július 19. 11:40

Július második dekádjában túlnyomóan meleg, hőségnapokkal terhelt időjárás uralkodott. A nappali maximum hőmérsékletek rendszeresen 30 fok fölött tartózkodtak, és éjszakára sem csökkentek 20 fok alá.

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.

Uniós oltalmat kapott a Budaörsi őszibarack

2021. április 19. 10:01

Az Európai Bizottság április 19-én oltalom alá vette a Budaörsi őszibarack elnevezést, ezzel 67-re emelkedett az uniós oltalomban részesült magyar földrajzi árujelzők száma. A földrajzi árujelzők használata komoly gazdasági előnyt jelent a termelők számára, hiszen jelentősen növeli a termék hozzáadott értékét.

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.