Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Hasznos tanácsok a szója termesztéséhez

Agrofórum Online

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület szervezésében idén négy helyszínen nyílt lehetőség a hazai szójatermesztéssel kapcsolatos információk gyűjtésére, tapasztalatcserére. A zalaegerszegi, külföldi kitekintésekkel tarkított, rendkívül informatív szakmai továbbképzés teljes anyagának közlését terjedelmi korlátok miatt kénytelenek vagyok a tartalmi részek szűkítésével áthidalni, nem kisebbítve az e cikkben meg nem jelenő előadók által elmondottak jelentőségét. E cikkben kidomborítanám a szójatermesztés sikerességét jelenleg, és várhatóan, a későbbiekben befolyásoló környezeti tényezők átalakulását, valamint az ezek következtében kialakuló problémákat, nem kevésbé a termőtalajjal kapcsolatos, a szójatermesztés tekintetében (is) érvényes megfontolandó műveletek, ismeretek taglalását.

A meghívott előadók közül Dr. Vona Viktória a Csernozjom Kft. ügyvezetője tápanyag-gazdálkodási témakörben a klímaszélsőségek tükrében a szójatermesztés specifikus fogásaira világított rá. Véleménye szerint objektív alapokra szükséges helyezni a gazdálkodást, miközben hangsúlyozta az adatalapú döntések jelentőségét is.

Nem emelhető ki elégszer, hogy termőtalajunk ismerete meg kell, hogy előzze a termesztéstechnológiai lépések megkomponálását. A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítésének alapja pedig talajtani adottságaink megfelelő ismerete, különösen annak tükrében, hogy egy vertikális és horizontális térbeliségében rendkívül heterogén közeggel állunk szemben, amely eltérő megközelítéseket igényel.

A szója talajigénye

A növény az alacsony humusztartalmú, gyenge homok-, szikes, sekély termőrétegű, kötött, hideg, a nitrogénkötő baktériumok megtelepedését korlátozó talajokat nem kedveli, és ugyanez vonatkozik a savanyú talajokra is. Gyökérzetének túlnyomó része a felső 20-30 cm-es talajréteget szövi be, de a gyökerek egy része akár 1,5-2 m-re is lehatolhat. A szójatermesztésre szánt tábla talajából érdemes hát 30-60 cm közötti mélységből is mintát venni.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a termelés egyik limitáló faktora az eke-, valamint tárcsatalp-tömörödés. A tömörödött réteg fellazítása, a megfelelő művelésmód megválasztása elengedhetetlen, nem kevésbé a talaj szerkezetességének megőrzését támogató talajnedvesség-állapot megválasztása a művelés előtt. A tömörödött réteg nagyban befolyásolja a víz és tápanyagok mozgását.

Egyre többen fognak a lejtőre merőleges irányú talajművelésbe, hiszen ennek jelentős erózióvédelmi, termőtalaj-védelmi aspektusa van. Kiemelhető továbbá a takarónövények használatában rejlő talajszerkezet- és talajmikrobiom-javító potenciál is, amely a szója esetében is megfontolandó lehetőség.

A talajmintavételek mellett kiemelt jelentősége van a levélanalízisnek is. A mintavétel időzítése különösen fontos, hiszen, amikor a növény hiánytünetet mutat, akkor már előrehaladott tápanyaghiánnyal állunk szemben.

A szója számára legkedvezőbb pH tartomány 6,0-6,8 közé tehető: a növény ekkor képes a legnagyobb mennyiségű tápanyag felvételére. A meszezéssel törénő talajjavítás során érdemes ügyelni rá, hogy a kémhatás 6,8 körüli értéket vegyen fel.

A szakértő kiemelte, hogy a talajtani vizsgálatok eredményei sosem külön-külön, hanem összefüggéseiben értékelendők. Nem elég önmagában, hogy a Ca vagy a Mg mennyisége megfelelő a talajban, hiszen ezek egymáshoz viszonyított aránya is hatást gyakorol a talaj szerkezetének alakulására. Ahol magas a Mg-tartalom, ott a rögösödésre való hajlam fokozódik, amely a növényzet számára kedvezőtlen talajstruktúrák kialakulását eredményezi. Területeinken törekedjünk a Ca:Mg = 6, valamint a K:Mg = 0,5 ionarány kialakítására és fenntartására. (A hidratált Mg-ion nagyobb, mint a hidratált Ca-ion, így gyengébben kötődik a talajkolloidokhoz, ezért a sok magnéziumot tartalmazó talajkolloidnak nagyobb a duzzadóképessége, fokozottabban diszpergálódik, kevésbé átjárható, és több vizet képes visszatartani, mint a több kalciumot tartalmazó talaj.) A megfelelő talajszerkezet kialakítása szempontjából a következő Ca:Mg:K:Na arány javasolt: Kalcium 65-85% Magnézium 6-12% Kálium 2-5% Nátrium < 1%.

Tápanyag-kijuttatás: okosan

Fontos kiemelni továbbá, hogy a növény fejlődésdinamikája legyen az, amely meghatározza a tápanyag-kijuttatás időpontját, ütemét, vagyis a szóban forgó tápanyagot akkor érdemes kiadni, amikor még nem vette kezdetét a legintenzívebb tápanyag-hasznosítási szakasz. A szója tápanyagigénye a vegetáció során a biomassza-felhalmozódás sebességétől függ, csúcspontját a magtelítődés (R5-R6 szakasz) időszakában éri el: ekkor képződik a legnagyobb mennyiségű fehérje. A mag megfelelő fejlődése érdekében, vegetációjának végén a szója sok tápanyagot mobilizál az idősebb szövetekből (R6-R7 szakasz, korai érettség).

A legfontosabb elemek a szója élete során

A kálium rendkívül fontos makroelem, hiszen jelenléte, vagy hiánya nagyban befolyásolja a növény vízháztartását. Káliumhiány korán, a gyökérfejlődés, majd később a hüvelyképzés során ütheti fel a fejét. Magnéziumtúlsúly esetén pedig szinte borítékolható, hogy ,,káliumprobléma” üti fel a fejét.

A nitrogénkötéshez szükséges képletek a V2-V3 fejlődési szakaszban fejlődnek ki a növény gyökerén. A nitrogéntrágyázás bizonyos körülmények között akár jelentősen csökkentheti a gümőképződést. Így, a nitrogén tartalmú műtrágyát az őszi munkálatok során érdemes kijuttatni, hiszen a vetéskor kiadott nitrogén terméscsökkenést és gyenge gümőképződést eredményezhet (kivéve laza szerkezetű és alacsony szervesanyag-tartalmú talajokon). A nitrogén hiányának elkerülése érdekében a virágzás előtti szakaszban (R1) a növény gyökérzetét, a képletek aktivitását ellenőrizni szükséges.

Fontos vizsgálni továbbá a megfelelő mennyiségű foszfor jelenlétét a talajban, hiszen a korai fejlődéstől kezdve egészen az érés végéig nagy jelentőséggel bíró tápelem: a felvétel üteme a kelést követő 50-70. napban a legintenzívebb. Kalkulálnunk kell azzal, hogy az elem nagy része a betakarítással elkerül a területről. Az elem felvételét segíti a gyökérsavak jelenléte, így minél több gyökér szövi át a talajt, annál intenzívebb lehet a mobilizálódása. A takarónövények beiktatása ilyen szempontból szintén nagy potenciált biztosíthat. (Különösen megfontolandó az alternatív foszforforrások alkalmazása, hiszen a jelenlegi foszforbányák kapacitásait 70 éven belül kiaknázzuk, így az inputanyag bekerülése garantáltan kedvezőtlenül alakul. Jó hír azonban, hogy talajaink többnyire nagy tartalékokkal rendelkeznek, így a kérdés már ,,csak” a feltárás módja, amely részleges megoldást jelenthet.)

A lombtrágyák hibás alkalmazásáról

A lombtrágyáknak többnyire csupán 20%-a hasznosul a helytelen kijuttatástechnológia miatt. Ebben az esetben (is) a legfontosabb az időzítés! A lombtrágyák molekuláinak felvételi helyéül szolgáló sztómák a hajnali, párás időszakban nyitott állapotban vannak: ez lehet a hatékony felvétel időszaka, amikor a zárt gázcserenyílású állománypermetezéshez képest (ez hőmérséklettől függően  délelőtt 11 óra után már többnyire bekövetkezik) akár 50%-kal nagyobb hatásfokkal hasznosul a készítmény. Az időbeli precizitásnak legalább olyan nagy szerep jut, mint a térbeli precizitásnak…

Helyzetkép a szójáról – milyen növényvédelmi problémák várhatók?

Dr. Varga Zsolt címzetes egyetemi docens a klimatikus változások jelenleg is tapasztalható, illetve várható hatását taglalta a szója növényegészségügyi helyzetére vonatkozóan.

A globális átlaghőmérséklet emelkedése 1,07 oC, és 10 évből 9, átlag feletti hőmérsékleti mintázattal írható le. Az aszályos területek növekedése, az elsivatagodás jelensége immár hazánkban sem ismeretlen, amely mellett a heterogén csapadékeloszlás, és extrém csapadékesemények is dominálnak, miközben a nyári időszakok során a hazai forró napok száma lineárisan emelkedik. 2022-es adatok alapján a szója vetésterületére vonatkozó megyei megoszlás a következő képpen alakul: annak több mint 50%-a Baranya megye területére esik, azonban ez az arány változóban van. Zala, Vas, Baranya, Győr-Moson -Sopron vármegyék esetében a szántóterületek 3,2%-7,5%-7,6%-7,3%-át teszik ki.

Szója területnövekedése – környezeti tényezők

A szójaterületek növekedésének regionális korlátai többek között az öntözésfejlesztésben keresendők. Gondolnunk kell továbbá az agrotechnikai műveletek egyszerűsítése, forgatás nélküli talajművelés elterjedésének növényvédelmi vonatkozásaira is, nem különben a károsító szervezetek, a gyomok, kártevők, kórokozók faji összetételének és dominancia-viszonyainak megváltozására is.

Gyomvisznyok alakulása

A gyomviszonyok alakulása tekinetében a T4-es gyomok (parlagfű, libatop, disznóparéj fajok) dominanciája érvényesül, illetve e fajok elhúzódó csírázása figyelhető meg. A mélyről csírázó gyomok (szerbtövis, selyemmályva) térnyerése észlelhető, emellett az évelő kétszikű gyomfajok, mint a mezei acat, valamint szulákfajoké is. Számolnunk kell továbbá az uniós hatóanyag-szabályozások következményeivel és a lehetőségek szűkülésével (pl. s-metolaklór 2024-es visszavonása). A védekezést nehezítő további körülmény az AL-gátlókkal szembeni rezisztencia megjelenése szőrös disznóparéj és olasz szerbtövis esetében. A képet tovább színezi, hogy az Imazamox—szal szemben is rezisztencia kialakulásáról számolhatunk be.

Kártevők körének bővülése

Az eddig jelentéktelennek tekintett kártevők megjelenése a szója esetében is új növényvédelmi kihívásokat eredményez.

A fésűslábú viráglégy (Delia platura) áttelelő bábjaiból tavasszal kikelő, és a megfelelő környezeti feltételeket kereső imágók 40-80 tojás lerakásával indítják a kártételt az elvetett magon. Nedves, kedvező körülmények esetén a lárvák gyors fejlődése, a következő nemzedék megjelenése (27-30 nap/nemzedék) okoz kihívást. A kártevő elleni védekezés egyelőre nem megoldott, de felmerülhet a csávázás, esetleg talajfertőtlenítés lehetősége is, amit komplikál, hogy nincsen rendelkezésre álló készítmény.

Másik, a fejét mostanság felütő kártevő a bogáncslepke (Vanessa cardui), mely kétnemzedékes, vándorló lepkefaj, megjelenése április-májusban várható. Polifág faj (mezei acat, szója, napraforgó, tök, dinnye), mely ellen a védekezés gerincét szükséghelyzeti engedéllyel igényelhető növényvédő szerek képezhetik konvencionális művelésben, de valószínűleg megfontolandók az ökológiai gazdálkodásban használatos készítmények is.

Várható, fokozódó kórtani problémák a szójában

A fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum) esetében sokan már túl későn észlelik a problémát, és a megelőzés időpontját nehezen határozzák meg. A kórokozó terjedésének kedveznek a csapadékos évjáratok és a szűkített vetésforgó alkalmazása.

A szója jövőjében, az átlaghőmérséklet-emelkedést alapul véve várható növénykórtani kihívások között megemlítendő a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina). A polifág, napraforgónál megtörő, bókoló fejeket eredményező gomba kitartóképletei, a bélszövetet kitöltő mikroszkleróciumai a talajban akár 10 éven keresztül is fertőzési forrásként szolgálnak. A tipikus, talajból fertőző gomba számára optimális hőmérséklet 25-30 oC közé tehető, emellett kedveli az aszályos körülményeket. Jó gondolatmenet a különböző mikrobiológiai preparátumok, a Trichoderma, Conyothyrium-alapú készítmények bevetésének lehetősége, melyek hatékonyságát azonban vizsgálni kell.

A másik, megkerülhetetlen betegség a szójaantraknózis (Colletotrichum glycines), mely fennmaradása rendkívül sok fajjal hozható összefüggésbe (Lens sp., Lupinus sp., Medicago sp., Phaseolus sp., Pisum sp., Vicia sp., Vigna sp.). A gomba számára optimális hőtartomány 28-34oC, valamint magas páratartalom. Terjedése fertőzött növényi maradványokkal, illetve vetőmaggal valósul meg.

A szója várható vetésterület-növekedése, a környezeti tényezők változása, és az ezzel kapcsolatban fokozódó növényvédelmi nyomás kapcsán fontos lenne kidolgozni a szója növényvédelmi technológiáját, mely jelenleg jelentős hiányokkal jellemezhető. A szója jelenlegi, fungicides állománykezelésének lehetőségei kimerülnek a réz-hidroxid, a boszkalid, valamint piraklostrobin, a fluopiram, protiokonazol, és a már említett mikrobiológiai készítmények, a Coniothyrium minitans, és Trichoderma asperellum alkalmazásában. Érdemes lenne megfontolni a szója csávázási, magvédelmi technológiájának (csírakori fertőzések, kártevők ) lépéseit.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Talajkímélő, innovatív csávázási technológiák a nagyobb hozamokért

2024. december 11. 17:10

A talajra gyakorolt terhelést enyhítő gyakorlatok, különösen a vetőmagkezelés, jelentős teret nyertek Közép- és Kelet-Európában.

Új módszerrel akarják növelni a terméshozamot

2020. június 28. 07:46

Hitelcsomagokat kínálnak, amelyet vetőmag és/vagy műtrágya vásárlásra, illetve képzésre használhatnak fel az igénylők.

Merre tart a ,,genetikailag módosított” Európában?

2022. augusztus 10. 12:12

A jelenség mögött egyrészt az ukrán-orosz háború állhat. De mi is az eddigi ,,egyenleg”?

A friss amerikai jelentést árazta be a piac az alapos mínuszokkal

2023. október 12. 11:10

Alapvetően elég erős eladói nyomás érződött a terménypiaci kereskedésben szerdán. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Megjött a szója preemergens kezelésére is kibővített Pledge gyomirtó szer engedélyokirata

2018. április 11. 07:07

Módosult a Sumi Agro növényvédő szerének engedélyokirata, a dokumentumot számos kultúrával bővítette a NÉBIH.