Gyümölcs

Hogy éri meg diót termelni?

Agrofórum Online

A karácsonyi ünnepkör közeledtével meglendül a lakosság diófogyasztása. De ne szaladjunk előre: az őszi gyümölcstál elengedhetetlen eleme a dió is. A termés aktualitása okán betekintést engedünk hát egy hazai diótermesztő világába, aki tapasztalatainak megosztásával hasznos információkat nyújthat az érdeklődők számára.

Idén is diótermesztési szakmai napot szervezett az Engelhardt Dióbirtok. A dió termesztéstechnológiáját, növényvédelmét érintő témákon túl számos egyéb, a diótermesztés sikerességét meghatározó kérdés megvitatására is sor került.

Aki nem tud két tonna diót termelni hektáronként, az valószínűleg nem lesz képes hosszú távon nyereséges diótermesztésre.

– mondja Engelhardt Ádám, tulajdonos.

A professzionális árutermelés átlagban 3 tonna feletti termésmennyiséget takar. Az intenzív ültetvényekben fitotechnikai szempontból az állomány 5 éves koráig kézzel metszés mellett voksol a szakember, míg öt éves kortól a síkfalmetszést tartja jó megoldásnak – a kis sor és tőtávolságú termőfalra szánt ültetvényekben – a legnagyobb termésátlag eléréséhez.

A dió esetében az öntözés ma már megkerülhetetlen. A földbe ásott csepegtető rendszeres öntözés jó megoldásnak tűnik, legalábbis eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

A dió növényvédelme során az egyetlen engedélyezett felszívódó készítmény jön szóba, ezen kívül réztartalmú növényvédő szerek.

A 2024-es év csapadékos időszakát a gnomónia elleni védekezés határozta meg. A dió xantomonászos betegsége (Xanthomonas arboricola pv. juglandis) és a barna csúcsi elhalás tünetei is kihívást jelentettek a vegetációban…

További részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.

Az áfonyatermesztés csehországi tapasztalatai

2024. október 18. 08:10

Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van.

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

2024. október 18. 06:40

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.

Kettős sikert arattak a málnaszedő robotok Portugáliában

2022. május 5. 04:36

Egy cambridge-i székhelyű vállalat komoly előrelépést tett a mezőgazdasági ágazatot támogató gyümölcsszüretelő robotok fejlesztésében.

Támogatnák a kivi- és a fügetermesztést

2018. október 15. 05:17

A tervek szerint már a 2019-re vonatkozó támogatáskérelmek beadásakor jelezhetik igényüket a gazdálkodók a kivi- és a fügetermesztésre.

Fejlesztések nélkül is lehet, de nem érdemes

2023. február 20. 14:36

A Kóder-család hosszú évtizedek óta foglalkozik gyümölcstermesztéssel, a jelenlegi gazdaság alappilléreit a szülők tették le a rendszerváltást követő időszakban.

Utóérő gyümölcsök

2018. augusztus 15. 06:34

Most, van a fő szezonja az utóérő gyümölcsök fogyasztásának. A tipikusan utóérő gyümölcsök a mérsékelt égövben az almatermésűek köréből kerülnek ki: az alma, a körte, a birsr és a naspolya.