Növénytermesztés

Hogy indul a vegetációs időszak a kalászosoknál?

Agrofórum Online

Az őszi vetésű kalászos gabonák számára a március 3. dekádjában beköszöntött napos idő a vele járó felmelegedéssel együtt elhozta végre a tavaszt. Megindulhat mind a gabonák, mind pedig az őket támadó fertőző eredetű betegségek kórokozói számára a vegetációs időszak. Ahogy az már lenni szokott, az idei tavasz sem múlik el növénykórtani problémák nélkül, bár ezek jelentős része eltér az előző években megszokottaktól.

A korábbi években kora tavasszal a vegetációs időszak indulásának idején még a „száraz” évjáratokban is eleinte némi víztöbblet és felesleges nedvesség határozta meg mind a kultúrnövények, mind pedig a rajtuk élősködő parazita kórokozók életfeltételeit. Ennek megfelelően általában a nedvesség igényesebb szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) volt korábban a domináns a búzaállományokban ebben az időszakban. Jelenleg ez a kórokozó részben a folyamatos szárazság, részben a búzaállományok döntően alulfejlett állapota miatt meglehetősen ritka. A búza sárga rozsdája (Puccinia striiformis) és levélrozsdája (Puccinia recondita) még ennél is ritkább, populációjuk mérete az észlelési szint alatt marad.

Hasonló a helyzet az őszi árpa vetésekben is, bár itt jóval kisebb az alulfejlett állományok aránya országszerte. A korábbi években megszokott volt az árpa barna levélfoltosságának (Bipolaris sorokiniana) dominanciája a kora tavaszi időszakban. Jelenleg ez a nedvességigényes, bár alapvetően szinte minden környezeti állapotot túlélő kórokozó sokkalta ritkább az árpaállományokban, mint azt el lehetne várni a korábbi évek tapasztalatai alapján.

Tipikus, a levél csúcsát érintő élettani levélfoltosodás
Súlyos, egész leveleket érintő élettani levélfoltosság

Mielőtt még a gabonatermesztésben érdekelt gazdák megnyugodva hátradőlhetnének, nem árt, ha vigyázó szemüket azért rajta tartják a gabonavetések lombozatán. Ugyanis a gyakran napos, de nagyon vízhiányos időjárás mindkét kultúrában erőteljesen segítette a lisztharmat (Blumeria graminis) erőteljes felszaporodását. A kórokozó számára a nagy napi hőingadozások okozta hajnali dér, harmat sok esetben elegendőnek bizonyult, míg a sok napsütés hatékonyan növelte a konídium termelését. Jelen időszakban mind az őszi búza, mind pedig az őszi árpa esetében a lisztharmat az a kórokozó, amely domináns a kalászos állományok lombozatán. A lisztharmat telepek eléggé nagy hányada aktív, sporulál, így a fertőzés további terjedésére is számítani lehet.

Lisztharmat okozta levélfoltok őszi árpán

A lisztharmat jelenléténél sokkal nagyobb probléma is leselkedik a kalászosokra. Az ősz óta tartó száraz időjárás a gabonák növekedését és fejlődését lelassította és már most ott tartanak sokfelé a növények, hogy a vegetációs szezon elején víz hiányában sok tápelemet nem tudnak felvenni. Az erős napsütés ráadásul olyan kedvezőtlen élettani folyamatokat is elindít ilyenkor, amelyek ellen a növényeknek védekezniük kell. Ez kellő mikroelem (réz, cink, mangán) ellátottság birtokában észrevétlenül végbe is megy, de ennek hiányában a kalászosok lombozata súlyosan károsodhat.

Alulfejlett, élettani levélfoltossággal terhelt őszi búza
Élettani eredetű levélfoltosodás és lisztharmat őszi búzán

Az élettani eredetű levélfoltosságokat nem szabad összekeverni azokkal a levélfoltosságokkal, amelyeket különböző kórokozók, többnyire parazita gombák okoznak. Az élettani foltosságok esetében minden esetben felfedezhető a foltok megjelenésében valamilyen rendszer. Legtöbbször az élettani eredetű foltosságok apró, vizenyős pöttyök formájában jelentkeznek vagy a levél csúcsánál, vagy – főképp széles levelű fajták esetében – a levél hajlatánál. Ezek a pici, vizenyős foltok később elhalnak, beszáradnak, kiterjedésük is megnövekszik és végül a levél részlegesen, vagy teljesen elhal. A foltok elhelyezkedésének rendszere, ennek felismerése döntő az élettani levélfoltosságok azonosításában.

Az élettani levélfoltosságok észlelése után nem szabad fungiciddel védekezni. A már eleve stresszes helyzetben levő növényeket ne stresszeljük még tovább felesleges kemikáliákkal. Ugyanakkor szilárd halmazállapotú műtrágyák használatával sem lehet elérni ilyenkor eredményt, hiszen víz hiányában nem tudják a növények a számukra most nagyon fontos hatóanyagokat felvenni. A lombtrágyázás ilyenkor jó megoldás, de ha lehet, ne adjuk ki a maximális dózist. Kisebb mennyiségben, alacsonyabb koncentrációban a kalászosok jobban fel tudják venni a kijuttatott tápelemeket a „sómérgezés” veszélye nélkül. Egyidőben adott gabonatápoldat alkalmazásával az apró, vizes pötty alakú tünetek még meg is gyógyulhatnak. A már elhalt, beszáradt foltok gyógyulására, visszazöldülésére ugyanakkor ne számítsunk.

Hertelendy Péter
Her-Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Kevesebb hatóanyag, új károsítók – a gyümölcsösök növényvédelmének időszerű kérdései

2019. március 28. 10:16

Hogyan lehet jó eredményeket elérni a gyümölcstermesztésben akkor, amikor a növényvédelem lehetőségei csökkennek, a kertészeti kultúrák növényvédelme egyre nehezebbé válik?

A napraforgó-betegségek állománykezeléséről

2018. december 27. 06:33

A legfontosabb napraforgó betegségek (szárfoltosság és tányérbetegségeket okozó gombák) elleni kémiai védelem lehetőségeivel – különösen azok időpontjának megválasztását és a védekezés hatását illetően – kapcsolatos aktuális információkkal ismerkedhetnek meg Olvasóink.

A megelőzés automatikus termésmentés is!

2018. április 27. 07:16

A kalászos növényvédelmet meghatározza a termesztési cél, az évjárat és a helyi sajátosságok.  A fajta fogékonysága pedig meghatározza a stratégiát.

Az elemi kén, ami vigyáz a növényekre!

2023. március 20. 12:41

A ként ma már minden növénynél nagy mennyiségben pótolni kell. A levegő, az egyre kevesebb csapadék kénmentes, a műtrágyákkal pedig alig pótolunk pár kilogramm ként hektáronként.