Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Isterra őszi búza – Rendszerben gondolkodunk – Eredmények

Isterra Magyarország Kft.

Az Isterra Kft-nél a nemesítői kísérletek mellett nagy hagyományai vannak a nagyüzemi kísérleteknek. Ebben az évben nem a hagyományos fajtasorok mintájára terveztük ezeket, annál többet szerettünk volna nyújtani.

Természetesen a cél, hogy bemutassuk a fajtáink legfontosabb tulajdonságait, előnyeit, de azzal is tisztában vagyunk, hogy sikeresebb lehet a termelés, ha mindezt egy komplex rendszerbe helyezzük. Ezért minden bemutató helyszínen nagy hangsúlyt fektettünk a termesztés technológia legfontosabb elemeire, a vetésidőre, tőszámra, a tápanyag utánpótlásra és természetesen a növényvédelemre is. Murony határában sokan láthatták ezt a technológiai kísérletet, aminek most az eredményeit szeretnénk megosztani partnereinkkel, kiegészítve a Bólyban és Martonvásáron mért eredményekkel.

A fajtaspecifikus technológiai ajánlás legfontosabb elemei a javasolt vetésidő és tőszám. A Basilio fajtánk eredményei a termőhelyi különbségekre is látványosan rámutatnak. Az első diagramon az idei évben is intenzív bólyi termőhelyen, még a késői vetésben is képes volt jól kompenzálni, az 1 tonnás termésveszteséget a 4,5 milliósra emelt magszámmal 0,8 tonna/ha-ra lehetett csökkenteni. A fajta sajátossága, hogy kedvező körülmények között a késői vetésre is jól reagál, valamint a javasolt 4-4,2 milliós csíraszámmal kiemelkedő termésre képes.

Martonvásáron egészen más volt a helyzet, a 2. diagrammon látszik, hogy a termésszint korai vetésben 2-3 tonnával alacsonyabb, mint Bólyban. A 3,5 milliós magszámnál éri el a maximumot, hiába volt jelentős a bokrosodás, az aszály miatt nem tudta a nagyobb tőszámon a magokat megnevelni. A késői vetésben a vízhiány hatása még szembetűnőbb, 3,5-4 tonnás a csökkenés az intenzív területhez képest. Itt a korai vetés előnye nagyon komoly terméselőnyben és jövedelemben nyilvánul meg. Gondoljunk bele, hogy 2021-ben ilyen terményárak mellett ezzel az egy technológiai elemmel akár 200 ezer Ft-ot is nyerhettünk.

A fajták között idén is jelentős eltérést tapasztalhattunk. A korai Frenetic kiváló minőséget adó búzánk teljesített a legegyenletesebben. A termésszintje tőszámtól és vetésidőtől függetlenül egy nagyon kicsi 0,7 tonnás sávon belül mozgott a bólyi kísérletben. Ami ennél is fontosabb, hogy ugyanezt az eredményt érte el 100 ha-os táblákon az ország különböző tájain a nagyüzemekben is.

A harmadik helyszínen, Muronyban a vetésidő az ideális október 7. volt. Itt a tápanyag sem volt korlátozó tényező, ha kellett az aszály hatásait lombtrágyával enyhítettük. Ebből adódóan a Cellulea 4,5 milliós hektáronkénti magszámmal adta a legnagyobb 11 t/ha fölötti termést. Az minden termőhelyen igaz volt, hogy magasabb tápanyag kijuttatással jelentősen csökkenthettük a szárazság okozta negatív hatásokat.

A 4. ábrán szintén a muronyi kísérlet eredményei láthatók. Itt a plusz lombtrágyás kezelés mellett vizsgáltuk a növekedés szabályozók hatását is. A kísérletet az előkészítésnél 11 t/ha-ra terveztük, ennek megfelelően történt a tápanyag kijuttatás, de a 10 tonna feletti termést meg is kell tartani, a végén csak a lábon maradt gabonán realizálható magas jövedelem. Az ábrán az látszik, hogy a 12 fajta átlagában a plusz YaraVita Thiotrac lombtrágya 300 kg, míg a Medax Max növekedés szabályzó szintén 300 kg terméstöbbletet eredményezett. Ez az idei 70 000 Ft/t búza árral számolva a plusz költségek levonása után hektáronként 35 000 Ft extra eredményt jelentett.

A fajták ezekre a kezelésekre is eltérő módon reagáltak. Az újdonságaink közül a Providence-nél nagyon szembetűnő a növekedés szabályozó pozitív hatása. Ez a fajta az Isterra kínálatában az átlagosnál magasabb szárú, kiemelkedő termésekre képes, de fontos, hogy talpon maradjon. A Providence búzánknál az aszály ellenére is ez a hatás 1 tonna terméstöbbletet eredményezett.

Az jól látható, hogy az idei szezonban a magasabb tőszámot csak az intenzív helyeken lehetett kihasználni.  Ezeken a jobb ellátottságú területeken a késői vetésből adódó terméscsökkenés is kisebb volt.

Végezetül egy olyan fajta eredményeit mutatjuk be, amelyről korábban is tudtuk, hogy kiemelkedő az aszálytűrése, de ezt idén különösen is bizonyíthatta. A Complice szintén korai, szálkás búza. Szinte minden termőhelyen az első 3 fajta között volt, átlagosan 12%-kal meghaladva a kísérleti átlagot.  Bozzaiban 3 tonnával az átlag fölött, kiemelkedő 13,1 t/ha eredménnyel.

A Complice évek óta az IKR kísérleteiben a legjobbak között szerepel. 2021-ben 6 hely átlagában az első helyen végzett. A decemberben vetett debreceni helyen kiválóan reagálva a késői vetésre a kísérleti átlagot 1,2 tonnával meghaladva szerepelt. Ugyanakkor intenzív viszonyok között Hajdúböszörményben közel 1,4 tonnával végzett átlag fölött az első helyen.

Az idei év kísérletei alapján még több, hasznos fajtaspecifikus ajánlást tudunk tenni partnereink felé. Ez a néhány adatsor csak ízelítő az idei eredményekből. A www.isterra-seeds.com  honlapunkon a fajtáinkról, a javasolt technológiákról bővebb információt találnak.

Virágné Pintér Gabriella
kereskedelmi vezető

Perczel Péter 
operatív igazgató

Tolnai György
vetőmag termeltetés irányító

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Talajkímélő, innovatív csávázási technológiák a nagyobb hozamokért

2024. december 11. 17:10

A talajra gyakorolt terhelést enyhítő gyakorlatok, különösen a vetőmagkezelés, jelentős teret nyertek Közép- és Kelet-Európában.

Így teljesítettek a búzák és a repcék - részletes eredmények

2021. szeptember 16. 15:31

Összesen 48 őszibúza-fajtát és 27 őszi káposztarepcét teszteltek ebben az évben az ország különböző pontjain a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara posztregisztrációs fajtakísérletében. A teszt eredményeit nyilvános összefoglaló kiadványban mutatták be a szervezők.

Káprázatos légi felvételek - Színpompás szántóföldek az aratás küszöbén

2018. június 30. 11:35

A Heves megyei Boldog határában készítettünk néhány légi felvételt, ami bizonyítja, hogy a magyar földnél nincsen szebb.

Bulvár Képgaléria

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

2022. október 13. 14:35

Érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.