Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Javaslat a belvízkárok mérséklésére

A belvizes területeken őszi vetésű állományok pusztulhatnak ki, talajmunkával előkészített táblarészek válhatnak megközelíthetetlenné az átmeneti vízborítás miatt. A probléma kezelése komoly fejtörést okozhat a gazdálkodók számára. Felmerül a kérdés: mit tehetünk a belvíz alól felszabaduló területekkel?

Érdemes fontolóra venni, hogy a tavaszi kultúrák vetésekor milyen megoldások alkalmazásával mérsékelhetjük a keletkezett károkat, a nehéz körülmények ellenére hogyan teremthetünk értéket az akár jelentős méretű táblarészeken.

Egyszerre több szempontot figyelembe véve, a szakmai és gazdaságossági érveket, valamint a jogi szabályozást szem előtt tartva szükséges mérlegelnünk a lehetőségeket és döntést hoznunk. A gazdálkodó ennek megfelelően parlagot hagyhat és átmenetileg kivonhatja a termelésből a kérdéses területet, vagy az utónövény-korlátozást figyelembe véve más gazdasági növénnyel hasznosíthatja az érintett szántót. Bárhogyan is dönt, a legfontosabb teendő a belvizes területekről az összegyűlt víz elfolyásának biztosítása abból a célból, hogy az érintett táblarész a lehető leghamarabb regenerálódhasson.

A belvíz levezetését követően, amint a terület adottságai alkalmassá válnak a talaj-előkészítő munkákra, a talajt lehetőleg forgatás nélkül, kezdetben sekélyen, majd egyre mélyebben járatott eszközzel frissítsük. Amennyiben nem az árutermelés, hanem a terület regenerálása a célunk, akkor a gazdaságosságon túl más szempontokat is szükséges figyelembe venni a döntés meghozatalakor. A körülmények ismeretében ehhez kiváló megoldást kínál az érintett táblarész VITERRA® zöldítési keverékkel történő hasznosítása. A gazdaságon belül legkésőbb májusig még átcsoportosíthatók a zöldítésre szánt területek, ezért ott és úgy alkalmazhatjuk a talajjavító keveréket, ahol szakmailag a legindokoltabb, és ezzel a jogszabályoknak is megfelelünk. A 2018-tól életbe lépett jogszabályi változások egyike, hogy a zöldítési keverékek július 1-vel kezdődő vetési időszakát eltörölték, így a talajállapot függvényében már jóval korábban elkezdhető a területek regenerálása ezekkel a keverékekkel. Ezzel az őszi kalászosok vetésére már úgy tudjuk megfelelő állapotba hozni az érintett talajokat, hogy közben a zöldítési előírásokat is teljesítettük.

Kellő szakmai megalapozottsággal dönthetünk a tábla vagy táblarész bevetéséről is. Ebben az esetben – a nehéz körülményeket és az őszi vegyszerhasználatot figyelembe véve – elsősorban a szélsőséges körülményekhez jól alkalmazkodó napraforgó vetése merülhet fel megoldásként. Amennyiben a napraforgó mellett döntünk, a hibridválasztást a megszokottnál is körültekintőbben szükséges elvégezni. A belvíz nyomán károsodott, a vetéshez körülményesen és olykor megkésve előkészíthető talaj, továbbá a várhatóan erős gyomnyomás kedvezőtlen termesztési feltételeket teremthet. Ebben az esetben előnyös lehet, ha a választott hibrid a herbicidtolerancián alapuló, rugalmasan elvégezhető és nagy hatékonyságú CLEARFIELD PLUS gyomirtási technológia kivitelezésére alkalmas. Továbbá korszerű hibridjellemzőkkel rendelkezik, azaz nagy termőképességű, kiváló betegség-ellenállósággal bír, rövidebb tenyészidejéből fakadóan a megkésett vetésidőhöz jól illeszthető és a vetési problémákból adódó növényhiányt is képes kompenzálni. Erre is van megoldás a SAATEN-UNION Hungária Kft. napraforgóhibrid-ajánlatában. A belvíztől visszahódított területekre a felsorolt fajtajellemzőkkel rendelkező, korai érésű SURPRISE CL PLUS hibridet ajánljuk elsősorban. A széles vetésidő-toleranciából eredően a hibrid mindenkor jól alkalmazkodik az évjáratok sajátosságaihoz. Kórtani szempontból stabil adottságainak köszönhetően egészséges állomány nevelhető. Megbízhatóan jó állóképessége a nagy termőképesség záloga. Állományai üzemi szinten is a legkiegyenlítettebbek között tarthatók számon. Kifejezetten alacsony, de arányos és kompakt növényeinek tányérjai virágzáskor negyvenöt fokos szögben állnak, érésben gyengén bókolnak és jól kezelhetők. A betakarítás előtti időszakban egyenletesen érnek a SURPRISE CL PLUS-táblák.

 

Varga Gábor
termékfejlesztési vezető
SAATEN-UNION Hungária Kft.
www.saaten-union.hu

 

Amennyiben szeretne ingyenesen és rendszeresen friss szakmai információkat kapni hasonló témakörben, regisztráljon itt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

Segítünk alkalmazkodni a változásokhoz az eredményes gazdálkodás érdekében.

Őszi árpa. A csúcsok csúcsai

2019. július 27. 07:17

A SAATEN-UNION hagyományosan erős ősziárpa-portfóliója mind a kétsoros, mind a többsoros szegmensben rendszeresen bővül.

SAATEN-UNION-kalászosfajták

2021. július 26. 13:50

Tartsa kordában a klímaváltozás hatásait.

Ismerkedjen meg a SAATEN-UNION őszi fajtakínálatával!

2020. augusztus 12. 10:41

Termékkatalógusunkban az őszi kalászosokat, őszi borsóinkat és zöldítési keverékeinket is megtalálja.