Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Jégverésben is bizonyított a KWS SMARAGD

Agrofórum Online - Fotó: Gribek Tímea

„Elverte a jég a kukoricát, ami után egy kis lombtrágyát juttattunk ki a növényre, és így is 124 mázsát tudtunk vágni belőle.” Így emlékezett vissza a három évvel korábbi KWS SMARAGD hibridtesztre Bihari Renátó, aki az Agro World Cégcsoport képviselőjeként fogadott minket az M3-as autópálya közvetlen szomszédságában fekvő Görbeházán egy rendkívül hideg, ködös, novemberi reggelen.

A Hajdú-Bihar megyében 4200 hektáron szántóföldi növénytermesztést folytató, juhtenyésztéssel és tejelő szarvasmarha-tartással is foglalkozó vállalatnál évente nagyjából 1200 hektáron vetnek kukoricát, ezekre a területekre pedig mindig a lehető legjobb hibrideket próbálják kiválasztani. Az elsőéves, jégveréses tapasztalatot követően a KWS SMARAGD is ezen kukoricák közé kerülhetett.

„Megvannak a sztenderd fajtáink, amelyek mellé minden évben próbálunk becsempészni egy kis újdonságot. Ha azok jól szerepelnek a mi viszonyaink között, akkor a következő esztendőben nagyobb területen is beépítjük a vetésszerkezetünkbe” – mondta el kérdésemre Bihari Renátó, miközben éppen az üres pótkocsit vártuk a tábla szélén, hiszen mindkét kombájn hamar megtelt, ami jó előjelnek számított.

Kiss Máté a KWS területi képviselője, és Bihari Renátó az Agro World Cégcsoport szakembere – Fotó: Gribek Tímea

Beszélgetésünk során azt is megtudtam, hogy az első KWS kukoricahibridet 2015-ben vetették, a KWS SMARAGD-ot pedig 14 hektáron próbálták ki az emlékezetes, három évvel ezelőtti szezonban. 2019-ben már nagyobb területet kapott, tavaly pedig összesen 263 hektáron került a talajba.

„Abszolút meg vagyunk elégedve a KWS SMARAGD-dal, a jövőben is szeretnénk a hibridjeink között tartani. Jó a növekedési erélye, és ami nálunk nagyon fontos, hogy nem túl hosszú a tenyészideje, nagyon hamar leadja a vizet” – hangsúlyozta Bihari Renátó. A rendkívül csapadékos ősz miatt azonban a 263 hektáron vetett KWS SMARAGD nagyjából felének betakarítását ezúttal csak november közepén tudták elkezdeni. A Nádudvar környéki területeken azonban 120 és 150 mázsa közötti termésátlagok születtek a 2020-as szezonban, ami szintén meggyőző eredményt jelentett.

Görbeháza határában csak november közepén tudtak munkához látni a kombájnok – Fotó: Gribek Tímea

„Mindenféleképpen tervezünk a KWS-szel együtt dolgozni a jövőben is mind silókukoricában, mind szemeskukoricában, illetve a következő szezonban a napraforgó-hibridjeiket is kipróbáljuk” – zárta beszélgetésünket az Agro World Cégcsoport szakembere a darvak krúgatásától hangos görbeházai határban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Néhány szó a mikorrhizáról

2024. december 4. 16:10

A szántóföldi és zöldségként termesztett növények és a gyümölcsfák leginkább az ún. arbuszkuláris mikorrhizát képezik.

Takarékos és hatékony megoldás a gabonaszárítás gázkiváltására

2024. december 4. 12:10

A HETECH gabonaszárító család 6 sarkalatos tulajdonsággal rendelkezik, és a gázkiváltást ezek megtartásával fejlesztették.

BREAKING NEWS! KWS OLTENIO a főpálya győztese!

2024. december 4. 11:11

A KWS OLTENIO egy igazi vezérhibrid, melyre bátran alapozhatjuk az éves kukoricatermesztésünk sikerét.

117 mázsa kukorica AGRO.bio baktériumkészítményekkel

2024. december 3. 12:10

Egy házaspár az AGRO.bio baktériumkészítményeinek köszönhetően ért el elképesztő terméseredményt kukoricából.

Hogyan tároljuk télen a betakarított zöldségeket?

2023. november 8. 07:10

Az őszi betakarítás sokkal több zöldséget és gyümölcsöt eredményez, mint amennyit el tudunk fogyasztani. A termés egy részét le lehet fagyasztani, be lehet főzni, de a többit hűvös kamrában, pincében, sötét helyen kell tárolni. Kérdés, hogy hogyan?

Kerti kalendárium – augusztusi teendők a veteményesben

2021. augusztus 20. 06:36

Az augusztus az év egyik legizgalmasabb hónapja a házikerti feladatok szempontjából: ültetünk, vetünk, gondozunk, gyomlálunk, pótolunk, szüretelünk és tervezünk. Lássuk, milyen feladatok várnak ránk pontosan a hónap elején, közepén és végén a veteményesben!

Új világrekord: több mint 17 tonna búza hektáronként

2020. július 20. 09:17

Egy új-zélandi gazdálkodó földjén új világrekordot mértek, hektáronként 17 398 kilogramm búzát takarított be.

Bizakodóak a nagy európai uniós búzatermelő országok

2019. június 10. 10:39

A négy legnagyobb európai uniós búzatermelő bizakodó jelentéseket adott azt követően, hogy a tavaly nyári és az idei kora tavaszi aszály után megjött az eső – tudósított a Reuters.