31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe!

Borealis L.A.T

Az időjárás – különösen az utóbbi években – egyre melegebb és szélsőségesebb, a csapadékeloszlás egyre kiszámíthatatlanabb, és ez újabb és újabb kihívások elé állítja a mezőgazdaságot is. Különösen a kukorica sínyli meg a forró, aszályos időszakokat.

A szántóföldi növénytermesztésben a csapadék mennyisége, a talaj tulajdonságai adottak, így a növények által igényelt tényezők közül csak a tápanyagok mennyiségét tudjuk befolyásolni, valamint gondoskodhatunk a növényvédelemről.

A nitrogént, foszfort, káliumot, kalciumot, ként és mikroelemeket elsősorban a talajból veszik fel a növények, megfelelő talajnedvesség mellett. Minden tápanyag fontos, de fiziológiai szerepe miatt a kálium az, amelyik kiemelt szereppel bír a szárazságtűrés szempontjából.

A káliumot, mint makroelemet a növények nagy mennyiségben igénylik és veszik fel a talajból, mégis utánpótlásával kevesebbet törődünk a kelleténél. A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának és csukódásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése így zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek így kevesebb vízre van szüksége. Ezen a fontos funkción kívül a káliumnak szerepe van az asszimiláták (szénhidrátok) szállításában, így hozzájárul a növényi nedvekben lévő cukortartalom megemelkedéséhez, aminek viszont a fagytűrésben van jelentős szerepe. Ezen kívül a kálium még különböző enzimek aktiválásában is fontos funkciót tölt be.

Számos kísérlet bizonyította már, hogy megfelelő mértékű kálium-ellátottság mellett még nagymértékű szárazságstressz esetén is folytatódik a fotoszintézis, míg káliummal rosszul ellátott növények esetén ilyenkor a folyamat majdnem teljesen leáll (1. ábra, forrás: INCONA).

A harmonikus tápanyagellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában. Egy jó tápanyag-szolgáltató képességgel rendelkező talajon a növények sokkal jobban tűrik a szárazságot, és nagyobb termést hoznak. Így például a kukorica esetében – amely növény vegetációs ideje nagyrészt a nyári száraz periódusra esik – kiemelt fontosságú a megfelelő alaptrágyázás NPK-műtrágyákkal. Ezt jól bizonyítják a Borealis L.A.T 2018-as szántóföldi kísérletei is (2. ábra), amelyeket számos országban és különböző éghajlati adottságok mellett állítottunk be. Az eredmények jól tükrözik az NPK-műtrágyázás kedvező hatását a csak nitrogénnel történő tápanyagellátási gyakorlattal szemben.

Egy másik fontos téma a melegedő éghajlattal kapcsolatban a megfelelő nitrogén-hatóanyag forma kiválasztása. A meleg tavaszi időjárás során nem mindegy, hogy a kijuttatott nitrogén mekkora hányada kerül ténylegesen felhasználásra a növények által, és mekkora része kerül gázalakú veszteségként vissza a légkörbe. A jobb nitrogén-hasznosulás nyilvánvalóan magasabb termést eredményez. Ezt a 2017-es, közép-kelet-európai kísérleteink is igazolták (3.ábra). Az NAC 27 N (mészammon-salétrom, MAS) kijuttatása mindkét nitrogénszinten (120N és 160N) magasabb termést eredményezett, mint a karbamiddal (UREA 46 N) történő trágyázás. A nitrogénnek nitrát formájában történő kijuttatása hatékonyabb, mivel a gáz alakú ammónia veszteség ebben az esetben elhanyagolható – ez a veszteség  a karbamidnál akár a 13%-ot is elérheti.

Összefoglalva: Az NPK-alaptrágyázás, és a talaj megfelelő káliumtartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alaptrágyaként, például a COMPLEX 15/15/15 +7SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +10SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfor tartalmú starter műtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20 +7SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrát formájú nitrogén kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó. Csak a tápanyaggal megfelelően ellátott növények képesek jelentős termésveszteség nélkül hatékonyan átvészelni a kedvezőtlen időjárású időszakok okozta stresszt.

 www.borealis-lat.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

2019. május 2. 11:47

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.

Még megvédhető a napraforgó, elkerülhető a burgonyavész

2018. május 30. 07:19

A hetek óta tartó nyárias időjárás hatására minden növény fejlődése a megszokottnál jóval előrébb tart.

Korrigált a gabonapiac a fekete hétfő után

2020. március 11. 09:33

Szinte minden eszközosztályban csökkentek az árak, az alapanyagok, az árupiacok és a részvények is estek, de most már megjelentek a vevők a piacokon.