4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

Agrofórum Online

A hazai növénytermesztés a legutóbbi évek sokkhatásai miatt egyre inkább keresi azokat a lehetőségeket, amelyek az egyre nehezebbé váló agronómiai, ökonómiai hatékonysági körülményekből kiutat jelentenek.

Ezt a jelenlegi bonyolult és nehéz helyzetet sok-sok belső és külső körülmény együttesen idézte elő. Agronómiai szempontból az egyik legfontosabb okát a hazai növénytermesztés szerkezetének végtelen leegyszerűsödése, bizonyos növények termesztéstechnológiai fejlesztéseinek elmaradása jelentette.

Napjainkban a szántóföldi növénytermesztés területének 85%-át öt növény foglalja el, amely a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödését mutatja. Olyan növények vetésterülete marginálódott, amelyeket néhány évtizede még százezer hektár körüli területen termesztettek (pl.: cukorrépa, burgonya, borsó stb.).

A vetésszerkezet ilyen leegyszerűsödése sok-sok piaci, gazdasági, agronómiai és egyéb okokra vezethető vissza, de az kétségtelen tény, hogy az ilyen szimplifikálódott vetésszerkezet jelentősen megnövelte a magyar szántóföldi növénytermesztés ökológiai, agronómiai és ökonómiai vulnerabilitását, azaz könnyen sebezhetővé vált.

Ezen változtatni még nem késő, de annál nagyobb kihívást jelent a termelők részére. Az egyik ilyen nagyobb kérdést az őszi-tavaszi vetésű növények vetésszerkezeten belüli arányának helyes megtalálása jelenti.

Különösen nehéz a két legfontosabb tavaszi vetésű kapás növényünk országos és üzemi szerepének a megtalálása. Érdemes tehát néhány szempont alapján a két növényt, a kukoricát és napraforgót összehasonlítani.

Tavaszi kapásnövények perspektívái

A kukorica és napraforgó mind a világon, mind hazánkban a legfontosabb termesztett növények közé tartozik. Az elmúlt évtizedekben különösen a kukorica vetésterületének növekedése (1970-ben 113,1 millió ha, 2022-ben 203,5 millió ha) volt látványos és ezzel – a búza után – a második legnagyobb területen termesztett növény lett a világon.

A napraforgó vetésterülete ugyan lassabban növekedett abszolút értékben (1970-ben 8,2 millió ha, 2022-ben 27,9 millió ha), de a relatív növekedés mértéke (340%) lényegesen meghaladta a kukoricáét (180%).

Hazánkban a kukorica vetésterülete az elmúlt két évtizedben fokozatosan csökkent (2000-ben 1,193 millió ha, 2023-ben 0,768 millió ha), míg a napraforgóé nagyon dinamikusan növekedett (2000-ben 299 ezer ha, 2023-ban 674 ezer ha).

A hazai termésátlagokban is kedvező növekedést tapasztalhattunk az elmúlt két évtizedben mindkét növénynél, azonban a termésingadozás mértéke – különösen a kukoricánál – rendkívül nagy volt. A jelenlegi 7-8 t/ha-os kukorica és 3 t/ha-os napraforgó országos termésátlagokat nemcsak stabilizálni, hanem racionálisan, gazdaságosan növelni kellene a versenyképességünk javítása céljából.

Exportorientált termelés

Mind a kukorica-, mind a napraforgó-termelésünk szélsőségesen exportorientált. Ez különösen a kukorica esetében okoz drámai nehézségeket bizonyos időszakokban. A kukorica túlzott exportorientáltságát a hazai, belső felhasználás növelésével (állattenyésztés, bioetanol, ipari és élelmiszeripari feldolgozás stb.) lehetne mérsékelni, de ez – sajnos – az elmúlt években nem volt sikeres.

A napraforgó sokkal jobban értékesíthető terméket (nyersen, feldolgozva) jelent, így – talán – ennek az exportorientáltságnak a negatív hatásai kevésbé jelentkeznek.

Mindkét növénynél, de különösen a kukoricánál a piaci árak kiugróan nagy volatilitása mutatkozott meg az elmúlt néhány évben, amely negatív hatású volt nemcsak a gazdálkodók, hanem a kereskedők és feldolgozók szempontjából is.

A folyamatosan csökkenő hazai szántóterületen a megfelelő ökológiai, vetésváltási és egyéb szempontok mérlegelésével a kukorica mintegy 1,25 millió ha, a napraforgó mintegy 0,9-1,2 millió ha területen termelhető számításaink szerint, azaz – megfelelő feltételek mellett – mindkét növény vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető, vagy – a termésátlagaik növelésével és stabilitásával – ezeken a területeken más növények bevonásával változatosabbá tehető a hazai vetésszerkezet.

Az is fontos mindkét kultúránál, hogy milyen alternatív növényekkel – legalábbis részben – helyettesíthetők mind agronómiai, mind felhasználói szempontból. Ezt mérlegelve a kukoricának sokkal nagyobb a más növényekkel (kalászosok, cirok, egyéb gabonák) történő helyettesíthetősége, mint a napraforgónak.

A napraforgó repcével történő helyettesítése hazai éghajlati feltételek mellett csak korlátozottan jöhet szóba.

dr. Pepó Péter

Debreceni Egyetem, MÉK, Növénytudományi Intézet

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Díjözön a Pioneer® kukoricahibrideknek

2025. február 12. 16:10

A Corteva kiváló nemesítői munkája eredményeképpen hét kukoricahibrid kapott elismerést az AGROmashEXPO kiállításon.

Repcevirágzás áprilisban

2023. május 16. 05:39

A repce általában április és június között virágzik. A mezőket, szántóföldeket meghódítva kontrasztos tájképeket tud produkálni.

A szója termesztése: Kritikus technológiai elemei

2018. március 9. 06:44

A szójamag oltására elsődlegesen ott van szükség, ahol még nem termeltek szóját és a talaj nem „tartalmaz” Rhizobium japonicum baktériumokat.

Emelkedett a búza fronthavi jegyzése - Olajnövény- és gabonapiaci jelentés

2018. március 8. 10:24

Magyarországon a full-fat szóját 134 ezer forint/tonna, a takarmánykukoricát átlagosan 44,5 ezer forint/tonna áron értékesítették februárban.

Rekord szójatermés a világban, rekord napraforgómag termés Magyarországon - Olajnövény-piaci jelentés

2016. november 8. 09:00

Magyarországon 626 ezer hektárról takarítottak be napraforgómagot. Az 1,86 millió tonna termés mindenkori rekordnak számít.