Növénytermesztés

Magyarországi viszonyokra nemesített kukorica hibridek, kiemelkedő aszálystressztűrő képességgel

Agrofórum Online

Kísérleti eredmények szerint a Limagrain nemesítő cég Danubia kukorica hibridjei 3–7 százalékos „termésmentésre” képesek.

Legújabb szemes kukorica generációjuk, a változó klimatikus viszonyok közt is megbízhatóan teljesítő Danubia előnyeiről tartott előadást Szűcs Péter, a Limagrain magyarországi kukorica és napraforgó termékfejlesztési vezetője.

Az érdekes és hasznos információk a Stresszkezelés a mezőgazdaságban című konferencián hangzottak el, amelyet a Magro.hu rendezett a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán február közepén.

„Evidens, hogy ha egy kukorica jól teljesít Európa északnyugati részén, az valószínűleg nem lesz megfelelő a délkeleti régióban. A Limagrain éppen ezért osztotta fel 5 különböző régióra az európai kukoricanemesítési programját, amelyben Magyarország a közép-európai régióval, valamint Franciaországgal szerepel egy régióban” – vázolta fel az alaphelyzetet Szűcs Péter.

Változatos körülmények közt

A globálisan több mint 9000 ezer főt foglalkoztató francia vállalat 25 éve kezdte el a kukoricanemesítést Magyarországon. Szeged közelében, Zsombón létesült kutatóállomásuk, ez a Limagrain legnagyobb ilyen projektje Európában belül. Részben azért, mert nálunk igen változatos körülmények közt tesztelhetők a növények.

Az újdonságnak számító Danubia hibridek – mint a nevük is sugallja – a Duna menti országokban lettek nemesítve, vagyis a közép-európai régióban, annak adottságaihoz igazodva. A kísérleti helyszínek kétharmada Magyarországon, vagy a közvetlen közelében található.

A dél-romániai, észak-bulgáriai területek is nagyon fontosak, hiszen ott jól tudnak aszálystresszre szelektálni.

Ha leegyszerűsítjük a dolgot, a kukorica hibridek két beltenyésztett kukorica vonal keresztezéséből születnek. A Danubia esetében az egyik mindig a közép-európai régióból származik, ezért működnek jól magyarországi körülmények között.

Nagy mentés

A hibridek aszálystressztűrő képessége kiemelkedő, ezáltal a termésstabilitásuk nagyon jó, sokat „mentenek” a termelő számára az átlagosnál kedvezőtlenebb körülmények között. Kísérletek szerint ez a termésplusz 3–7 százalék közötti.

Közös jellemzőjük, hogy generatív megjelenésű hibridek, erős szárral és gyökérzettel, vagyis a tápanyagfelvevő és -szállító rendszerük megbízható. Átlagos hosszúságú, ugyanakkor vaskos csöveket hoznak, vékony csutkával, mélyen ülő szemekkel, és a csővégi berakódás is kedvező.

Kísérleti parcellákon bizonyították, hogy állományszinten szép, kiegyenlített csőtűzési pontokkal rendelkeznek. Ráadásul a csőtűzési pontok viszonylag alacsonyan helyezkednek el, és a csövek mérete is rendkívül kiegyenlített.

Idén két Danubia hibrid kerül piacra, az LG 31.350 (FAO 350-360) és az LG 31.380 (FAO 380-390).

Ha összevetjük őket a konkurensekkel, a történelmi aszályt hozó 2022-es szezonban (amely után mintegy 300 ezer hektárral csökkent a kukorica vetésterülete Magyarországon) a Danubia hibridek többet tudtak a vetélytársaknál. Terméspotenciálban természetesen van különbség a két hibrid között, hiszen az egyik közép-korai, a másik pedig középérésű.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Kukorica, ami még készleten van

2023. február 23. 11:32

A 2022-es viszontagságos év után sokan még nem tudták véglegesíteni a tavaszi vetésszerkezet összetételét.

Syngenta kukorica hibridek nitrogén-reakciója, avagy igás- és versenylóval is megugorhatjuk a céljainkat

2023. november 6. 14:10

A Syngenta fejlesztési munkája során az új, köztermesztésbe kerülő kukorica hibrideknél kiemelt fontossággal bír a növények tápanyagigényének és reakcióinak pontos ismerete.

Új, kimagasló teljesítménnyel rendelkező kukorica hibriddel bővül a Syngenta FAO 400-as kínálata!

2022. november 9. 15:24

SC4140 (FAO 450-470) hibridünk új genetikaként mutatkozik be 2023-ban a Syngenta kukorica portfóliójában. Érésidő szerint az SY Minerva és SY Carioca közé érkezik, tökéletesítve ezzel az érésidő szerinti lehetőségeinket. Minden tulajdonságával megfelel a modern kukoricatermesztés iránti elvárásoknak!