Azt mindenki látja az agráriumban, hogy az összes termelési tényező tartós megváltozása új korszakba lendít minket. Persze nem mindenkit – sajnos. Ha viszont ezt a folyamatot a repcetermesztés szemüvegén keresztül nézzük, érdekes következtetésre van módunk.
A repce ugyanis mindent megszenved, amit a korunk reá kiszabhat. Itt vannak mindenekelőtt a növényvédelmi problémák, szerkivonások. Aztán a vetési időszakban immár rendszeres az aszály, és az, hogy ez munkás és nagy költségű növény.
De ettől még a búza nagyszerű előveteményéről beszélünk, szóval nem fog eltűnni. A repce iránti kereslet ugyanis emelkedik, felhasználási köre bővül. Biodízel, étkezési olaj, liszt, takarmány, hogy csak a legfontosabb területeket említsem.
A repce földrajzi „mozgása” is kortünet: délkeletről mozog nyugat felé, vagyis a csapadékosabb területek felé húzódik. Fontos üzenete számomra, hogy egy munkás és viszonylag nagy ráfordításigényű növénnyel ki hajlandó foglalkozni.
A jövőben ugyanis e sorba minden növény szépen felsorakozik. Egyre több tudást és erőfeszítést fog igényelni a szántóföldi növénytermesztés. Azok az új üzemágak, amelyek felé a növénytermesztők elkezdtek kacsingatni a több lábon állás érdekében, szintén sokkal strapásabbak.
Sokat nosztalgiáztunk már a virágzó repcemezők látványa után sóvárogva. A repce sárguló táblái ezután már messziről hirdetik majd azt, hogy felkészült, sikeres gazda műveli a földet.
Miért torpant meg a repce áremelkedése?
A 45. hétre ismét 200 ezer forint alá csúszott a repce termelői ára tonnánként. Több mint kéthavi emelkedés után ezt látjuk a MATIF-on is. De miért, és merre tovább? Hol áll meg a vetésterület csökkenése?
Az AKI PÁIR adatai szerint a repcemag áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 197,9 ezer forint/tonna (+27%) volt november első hetében. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) pedig a repcemag 2025. februári tőzsdei elszámolóára 509-543 euró/tonna tartományban ingadozott november 11. és 22. között.
Nem kezdhetem mással repcepiaci áttekintésemet, mint az őszi vetésekkel. A tervek 137 ezer hektárról szóltak. Ez újabb súlyos visszaesést jelent. Érdekesség, hogy az AKI adatai szerint Zala, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest vármegyékben némi növekedést tudnak felmutatni. Jól látszik tehát a földrajzi átrendeződés.
Az árak emelkedő időszaka megtörésének okait persze a nemzetközi piacokon kell keresnünk. Elintézhetnénk annyival is, hogy az utóbbi hetekben az egész növényiolaj fronton csökkentek az árak, ami a szója túlkínálatának ugyanúgy betudható, mint a növényi olajok iránti kereslet csökkenésének.
A legfőbb érv azonban az IGC legfrissebb jelentésében foglalt várakozás. A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) legfrissebb becslésében ugyanis 44,1 millió hektáros globális repceterülettel számol a 2025/26-os gazdasági szezonra. A becslés 1,4 százalékkal magasabb, mint a jelenlegi szezon területe, és ez lenne a valaha volt legnagyobb terület.
Miután a kisebb terület és a csalódást keltő hozamok jelentősen korlátozták a 2024/25-ös szezonban rendelkezésre álló uniós termelést, az uniós mezőgazdasági termelők várhatóan csaknem 4 százalékkal, 6,0 millió hektárra növelték területüket. A tanács szerint a vonzó árszint is meghatározó ehhez.
A Németországból érkezett legfrissebb jelentések azt mutatják, hogy az állományok többnyire jó állapotban vannak, a regionálisan heves őszi esőzések és a vetés idején Kelet-Németországban tapasztalható aszály ellenére. A területeknek csak egy kis részét kellett újravetni.
A termés kilátásai a legfontosabb exportáló országokban jelenleg még mindig nagyon homályosak. Indiában Rajasthanban, a legfontosabb termőrégióban a vetési és csírázási körülményeket szárazság jellemzi. A művelés alatt álló terület is kisebb, és a becslések szerint 7,2 százalékkal, 3,12 millió hektárra csökken.
Kanadában és Ausztráliában a vetés néhány hónap múlva kezdődik. Jelenleg várhatóan mindkét termőrégióban bővülni fog a terület – feltéve, hogy a kereslet stabil marad. Az USA-ban is 8,3 százalékos területnövekedést tartanak lehetségesnek.
Fórián Zoltán
Erste Agrár Kompetencia Központ
Cikkünk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2024. decemberi számában olvasható.