Növényvédelem

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce (Brassica napus ssp. oleifera) Európa legjelentősebb és a világ egyik legfontosabb növényiolaj-forrása. Termesztésének volumene az ezredfordulótól rohamos, más kultúrákhoz nem hasonlítható növekedést mutatott egészen 2019-ig, az utóbbi pár évben viszont klimatológiai, piaci tényezőkre visszavezethetően több mint százezer hektáros visszaesést könyvelhetett el Magyarországon.

A korábban extenzív termesztéstechnológiájú, jól alkalmazkodó kultúrának tartott növény napjainkra az egyik, ha nem a legintenzívebb szántóföldi ágazattá nőtte ki magát. A vegetációban elvégzett növényvédelmi kezelések száma meghaladhatja a tízet.

A repce eredményes termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet, az akár 3-4 alkalommal is beiktatott rovarölő permetezéseket, a megismételt morforegulátoros kezeléseket, a megosztott tavaszi fejtrágyázásokat és a vegetáció végére időzített becőragasztást, illetve állományszárítási beavatkozásokat. A felvázolt technológiai elemek száma és szükségessége egyértelműen alátámasztja e növény termesztésének intenzív jellegét.

Látható, hogy a gazdaságos repcetermesztéshez a megfelelő agrotechnikai háttér biztosítása mellett alapvetően hozzátartoznak a kártevőkkel szembeni védekezések. Összességében minden Kárpát-medencében termesztett szántóföldi kultúrát figyelembe véve a leginkább rovarlátogatott növényünk a repce.

Minden vegetációs stádiumában említhető legalább egy, de inkább több, szakosodott, veszélyes kártételeket kiváltó kártevője. Ez a tény a növény géncentrumának elhelyezkedésével és biológiai sajátságaival egyaránt magyarázható.

Eurázsiai származású növényként területünkön őshonos fajok károsítják a repcét. Elmondható, hogy napjainkig e kultúra hazai kártevőfaunáját idegenhonos, specialista (mono-, oligofág) élőlény nem gyarapította.

A repce által nyújtott erőforrások összességei, a herbivorok (növényevők) számára kiaknázható ún. ökológiai fülkék jelenleg foglaltak, s birtoklásukért is jelentős harc folyik. Ez a magyarázata, hogy idegenhonos fajt nem regisztráltak állományában hazánkban, Európában. Inváziós fajnak kell lennie a talpán annak, aki új terítéket tud kiharcolni ennél az asztalnál.

Beltartalom és vonzerő

A repce és számos keresztesvirágú (Brassicaceae) rokonára igaz az egyéb növénycsaládok esetében nem tapasztalt unikális szervesanyag-összetétel, mely leginkább magas kéntartalmú aminosav-összetételére vezethető vissza. E növényfajokra jellemző a magas izotiocianát tartalom, mely szúrós szagot, csípős ízt kölcsönöz e növénynek.

Különböző, termesztett szaporítóanyagai erukasav- és glükozinolát-tartalmuk alapján csoportosíthatók is. A tripla nullás minimális erukasav- és glükozinolát-tartalommal, a dupla nullás alacsony erukasav- és glükozinolát-tartalommal, a nullás alacsony erukasav-tartalommal bír.

E nemesítési törekvések legjobb példája a Canola repcék kinemesítése. A kanadai nemesítők „kivonták” a repcéből az erukasavat és a glükozinolátot, és a „Canadian”, valamint az „oil” szavak összetétéből született az e repcéket leíró „Canola” elnevezés. A hagyományos repce-szaporítóanyagok viszont még mindig ipari nyersanyagként kerülhetnek csupán felhasználásra, mely magas erukasav- és glükozinolát-tartalmukkal magyarázható.

Bár a repce nem tipikus takarmánynövény, mégis erukasav-, csersav-, glükozinolát-tartalma a takarmányozás szempontjából meghatározó tényezők, mivel rontják a takarmány ízletességét, a táplálóanyagok emészthetőségét és negatív hatással vannak a létfontosságú szervek állapotára is.

A jó minőségű repcék magjában a glükozinolát-tartalom 20-30 µmol/g. Étkezési célokra csak az alacsony erukasav-tartalmú olajat lehet felhasználni. Sikeres nemesítési programok eredményeként az erukasav-tartalmat sikerült 40 százalékról teljesen felszámolni, eltűntetni, illetve a linolsavat 15 százalékról 20 százalékra, illetve a linolénsavat 8 százalékról 12 százalékra növelni az összes zsírsavmennyiséghez viszonyítva.

Természetesen e megváltozott összetételű növények adaptív képességeikből vesztve nagyobb kártevőnyomásnak is vannak kitéve.

Dr. Keszthelyi Sándor, Gerbovits Bálint

MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2024. februári Extra számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan szabaduljunk meg a molylepkétől, a háziasszonyok rémétől

2024. december 5. 08:10

Ha már észleltük a molylepkék jelenlétét, akkor szinte el is késtünk a védekezéssel. Sokkal jobb, egyszerűbb megelőzni a bajt.

Így mentsük meg növényeinket a penésztől!

2024. december 2. 09:40

Több egyszerű, házi praktika létezik, amellyel hatékonyan eltávolíthatjuk a penészt, miközben biztosítjuk a növényeink egészséges fejlődését.

Beltéri dísznövényeink kártevője a hosszúfarkú viaszospajzstetű - I. rész

2024. november 29. 06:40

Az üvegházi dísznövények előállításával foglalkozó kertészek számára nem ismeretlen a hosszúfarkú viaszospajzstetű. Az otthonaikat szobanövényekkel díszítő növénykedvelők szintén találkozhattak már a növényeik levelein mászkáló, apró, viaszos bevonatú állatokkal.

Lombhullató díszfák baktériumos kéregbetegségei

2024. november 27. 16:10

A fa kérgén fekélyes sebek alakulnak ki, melyekből nyákos, színtelen baktériumnyálka szivárog. A kórokozó a fűzfák mellett fertőzi a nyár- és égerfajokat is.

Fókuszban a repce

2023. május 19. 09:12

A repce számos pozitív tulajdonsággal rendelkezik mind a termesztés, mind a felhasználás területén, melyekkel nagyban hozzájárulhat az egészséges táplálkozás és a környezettudatos üzemanyagipar fejlődéséhez.

Hogyan használjunk sikeresen Atonikot?

2019. március 5. 06:29

A nem hagyományos repcetermesztés során gyakran felmerülő kérdés: mikor és hogyan juttassunk ki biostimulátorokat?

Van jövő a repcetermesztésben!

2023. június 1. 09:18

Bár a repce termesztése egyszerűbb nem lett, a megfelelő eszközökkel és odafigyeléssel jól jövedelmező növényünk maradhat.

Amistar Sun – a sikeres és nyereséges repcetermesztés kulcsa

2019. április 5. 06:58

Az intenzív módon őszi káposztarepcét termesztő gazdálkodók körében köztudott tény, hogy a magas és nyereségesen értékesíthető terméshozam elérése a tenyészidőszak során szigorú technológiai fegyelem betartását követeli meg.