21℃ 15℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Növényvédelem

Ez a kártevő állhat a repce rejtélyes termésvesztése mögött

Agrofórum Online

Az elmúlt évtizedben Magyarország területén az őszi káposztarepce termesztése során számos ritka, egyben jelentős gazdasági súlyú rovarkártételt regisztráltak.

Gondoljunk csak a 2018. és 2019. évek súlyos földibolha (Phyllotreta spp.) kártételeire, majd a 2020 körül kicsúcsosodó kis káposztalégy (Delia radicum) okozta károkra, vagy akár a repcedarázs (Athalia rosae) előző század derekán feljegyzett kártételeit előidéző növényegészségügyi következményekre.

S akkor még nem említettük a minden évben jelentős kártételi potenciállal bíró fénybogarak (Brassicogethes spp.) vagy repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus obstrictus) elleni technológiai ellenlépések sikerének fontosságát.

Összetett kiváltó okok

A közelmúlt e keserű termesztési tapasztalatainak hátterében összetett kiváltó okok állnak, melyek elemei közül leginkább a melegedő, változó klíma, az okszerűtlen hatóanyagkivonások, vagy akár hibás agrár-strukturális rendelkezések is említhetők.

Kevesen gondolták, hogy ez még csupán a „jéghegy csúcsa”, s tartogat még a jövő további, precedens jellegű állománykárokat. Az őszi káposztarepce károsítóinak kiterjedt komplexumából az elmúlt években mindenképp

a száraknázó fajok előretörése okozza repcében a legnagyobb gazdasági károkat és veszélyezteti az ágazat jövedelmezőségét.

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (C. napi) minden évben fellépő, szártorzulást kiváltó, kiterjedt kárpát-medencei káreseményei mellé az utóbbi években egyéb, ritka fajok is felzárkóztak, felhívva magukra a növényvédő társadalom kiemelt figyelmét.

Igaz, hogy csupán foltszerűen, kis területegységekre, régiókra koncentrálódóan, de a repce-gubacsormányos (C. pleurostigma) és a fekete repceormányos (C. picitarsis) mindeddig nem jegyzett, esetenként meglepően súlyos kártételei érzékeltették, hogy e kártevők által kiváltott káreseményekre sem lehet legyinteni.

Új fitofág

E károsítók sorában 2023-ban egy korábban jelentős magyarországi kártételeiről nem ismert fitofág vívott ki meglepően előkelő pozíciót. Tavaly már több nyugat-magyarországi megyéből nyugtalanító hírek érkeztek egy eddig ritka, számos esetben ismeretlen kártételi formáról.

Az idei gazdasági évben már szinte minden nyugat-magyarországi vármegye (Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Somogy) repcetermesztő területéről érkeztek beszámolók e szokatlan és súlyos gazdasági következménnyel járó káreseményről.

A problémákat előidéző rovar kártételének súlyáról érdekes módon csupán a betakarítást megelőző állománybejárások során, vagy még később, a betakarított termésmennyiség számbavételét követően kapott képet a meglepett gazda.

Az ekkor szerzett keserű tapasztalat, hogy a beérett, felületes szemrevételezéssel egyébként egységes állomány képét mutató repcetáblák termésmennyisége jelentősen elmaradt az előzetesen vártaktól, a korábbi évek termesztési eredményeitől. E kárt elszenvedett táblák betakarított fajlagos termésmennyisége 1, maximum 2 t/ha közötti értékeket ért el.

Azonosított kártevő

E súlyos gazdasági következmények késztették a gazdákat e veszélyes kártevő ágens utáni kutatásra. Az érintett növényeket közelebbről megvizsgálva a talajfelszínhez közel eső, gyökérközeli szárrészek megvastagodását lehetett megfigyelni.

E vegetatív szerv torzulása, barnulása, sötét tónusú elszíneződése volt az először szem elé kerülő tünetegyüttes (1. kép). Tovább vizsgálva e növényeket kiderült, hogy ez az abnormális megjelenési forma áthúzódik a talajfelszín alatti gyökérrégiókra is.

1. kép: A repcegyökér-ormányos lárvakártétele repce gyökérnyakán (Forrás: Gál Orsolya, Sipos Tamás)
1. kép: A repcegyökér-ormányos lárvakártétele repce gyökérnyakán (Forrás: Gál Orsolya, Sipos Tamás)

E talajból egyébként könnyen kihúzható növények oldal- és hajszálgyökér fejlődésének sérülése, esetenként e tápanyag- és vízfelvevő funkciót betöltő növényi részek hiánya is megfigyelhető volt.

Végül a rejtetten tevékenykedő kártevőre e tünetes szárak felhasítása mutatott rá, ahol rágcsálókkal telt aknák és számos esetben több apod (lábatlan) kukac (2-3. kép), szabad báb (4-5. kép) vagy frissen kikelt imágó (6. kép) volt felfedezhető.

A repcegyökér-ormányos aknázó kukaca
2. kép: A repcegyökér-ormányos aknázó kukaca (Forrás: Vanyúr György)
A repcegyökér-ormányos aknázó kukaca
3. kép: A repcegyökér-ormányos aknázó kukaca (Forrás: Vanyúr György)
A repcegyökér-ormányos bábja aknában
4. kép: A repcegyökér-ormányos bábja aknában (Forrás: Vanyúr György)
A repcegyökér-ormányos bábja aknában
5. kép: A repcegyökér-ormányos bábja aknában (Forrás: Vanyúr György)
A repcegyökér-ormányos frissen kikelt imágói a gyökérnyaki aknában
6. kép: A repcegyökér-ormányos frissen kikelt imágói a gyökérnyaki aknában (Forrás: Vanyúr György)

A fénylő, zöldeskék színű, 3-4 mm-es imágók (7. kép) szemrevételezését követően megállapítható volt, hogy a károsító a repcegyökér-ormányos (Baris coerulescens).A faj jellemző identifikációs bélyege a pontozott előtor és a szárnyfedőkön hosszanti irányban végighúzódó 7-8 csökevényes barázda.

A repcegyökér-ormányos imágója
7. kép: A repcegyökér-ormányos imágója (Forrás: Vanyúr György)

A repcegyökér-ormányos oligofág faj. Így a keresztes virágúakat tekinti kizárólagos tápnövényeinek, melyek közül a repce kiemelt jelentőséget kap. Korábbi szakirodalmi források megerősítik, hogy fejlődő populációinak egyedei közel 70 százalékban repcén fejlődtek ki.

dr. Keszthelyi Sándor
MATE, Növénytermesztési-tudományok Intézete, Kaposvári Campus

Vanyúr György
Adama Hungary Zrt.

A felhasznált és javasolt szakirodalmi források a szerzőknél érhetők el.

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2024/9. számában olvasható el. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.

Hogy Önnek is megérje… és a tavaszt is! – Repce Kondi Pack

2018. szeptember 14. 08:12

Az intenzív repcetermesztést és a magas termésátlagot megcélzó termelők elengedhetetlen technológiai eszköze az őszi gombaölő szeres védekezés és egyben a regulátorhatás biztosítása.

Heti Fórum: A repce tavaszi kártevőit várva

2021. március 1. 08:52

Az idő melegedésével számítani kell a repce kora tavaszi kártevőinek gyors betelepülésére. Mivel tudnak a termelők ezek ellen védekezni? Hogyan lehet beiktatni az integrált növényvédelem elemeit (rezisztencia menedzsment, szerrotáció), ami a repce esetén kiemelten fontos szempont lett az utóbbi években? Milyen szempontokat kell a termelőknek figyelembe venniük, amikor a repce inszekticides védelmét tervezik?

Idén is meggyőző eredmények

2023. augusztus 7. 11:10

A DEKALB őszi káposztarepce portfóliójának hibridjei terméseredményekkel bizonyítanak: eltérő adottságú termőhelyeken jövedelmező, a termőhelyi átlag feletti eredményeket mérhettünk.