5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés

Milyen talajigénye van a kukoricának?

Agrofórum Online

A kukorica talajigénye két különböző nézőpontból figyelhető. Alapvetően a kukorica megterem a szegényesebb talajokon is (egyes hibridek kimondottan szívósak), de ha bő hozamot szeretnénk elérni, abban az esetben mélyrétegű, humuszban és tápanyagokban gazdag, középkötött talajokra van szükség. Ettől függetlenül szépen megél a tápanyagokban szegény öntés- és homoktalajokon, illetve a kötöttebb réti talajokon is, de utóbbi esetében mélylazításra van szüksége, ugyanis rosszul viseli a levegőtlen termőföldet. Futóhomokon, a sülevényes és nyirkos földben, illetve levegőtlen talajokon nem termeszthető, vagy csapnivaló hozam érhető el rajtuk.

A kukorica a talaj minőségével szemben igényes, mégis nagyon eltérő típusú talajokon termeszthetjük. A termés eredményét a talaj kultúrállapota, tápanyag-ellátottsága, tápelem-összetétele, víz- és hőellátottsága jelentős mértékben meghatározza. A kukorica kiemelkedő terméseredményt ad a jó vízgazdálkodású, levegős, mély termőrétegű talajokon. Szikes talajokon nem célszerű kukoricát termeszteni, mert a növény szenved, fejlődésében elmarad, sokszor még cső sem képződik. A homoktalajokon a termésünk elsősorban a vízellátottságtól függ. A laza futóhomok alkalmatlan a kukoricatermesztésre. A talaj pH-értéke a kukorica szempontjából akkor optimális, ha az 6,6-7,5 között van, de jó termést takaríthatunk be még az 5,5-8,0 pH kémhatású talajokon is.

Kukoricatermesztés szempontjából a talaj tömörödöttsége nagyon káros. A kemény, tömörödött talajokon a növények alacsonyak, rosszul fejlettek, meddők lesznek vagy apró, fejletlen csöveket teremnek. Ezt az állapotot jól szemléltetik a kukoricatáblák forgói. Kerülnünk kell tehát minden olyan művelést, ami fokozza a talajok tömörödését, a művelőtalpak kialakulását.

A kukorica (is) nehezen viseli a szárazságot (fotó: Szentes Dóra 2022)

A növények immunerősítésére és a talaj javítására mára már kész technológia áll rendelkezésünkre. Több olyan mikrobatörzs is van, amelyek egyik másik folyamatban aktívan segítenek. Vannak olyan törzsek, amelyek az immunerősítést szolgálva vitaminokat, enzimeket, hormonokat szintetizálnak. Mások a talaj szervesanyag-tartalmát bontják, azaz humuszt képeznek, míg megint mások a talaj szerkezetének átalakításában vesznek részt. A gombatörzsek hifafonalaik révén beszövik a talaj akár mélyebb rétegeit is. Ezáltal létrehoznak egy „hálót” a talajban, amelynek a vízmegtartó képessége hatalmas. A mikroorganizmusok vízigénye megegyezik a magasabb rendű növények vízigényével. Azonban agresszívebbek, ha vízgyűjtésről van szó, mint például a kukorica. Ezt kell kihasználnunk. Van más lehetőség is egy összetett készítménnyel, amely egyaránt tartalmaz az immunerősítésben segédkező mikrobákat és a talajjavításra szolgáló, „vízgyűjtő” mikrobákat. Egy komplex mikrobiológiai készítménnyel a fenti problémák kezelhetőek és ráadásul egymenetben.

A termesztett növényeink közül 2007-ben az aszály legjobban a kukoricát sújtotta. A több, mint egymillió hektár kukorica-vetésterületen átlagosan 3,6 tonna termést takarítottak be, ami mindössze mintegy fele lett a 2006. évi termésnek. Ez a közel fél termés körzettől, termőhelytől és a termesztési műveletek kivitelezésétől függően egy gazdának 6-7 tonnát, a másiknak 1-2 tonnát jelentett. Sokaknak sajnos semmit, mert egyszerűen kényszerből le kellett silóznia a növényállományt. Sajnos, ahogy az idén készült (2022) képen is látszik, a kukorica (is) nehezen viseli a szárazságot, és őket sem kímélte a júliusi nagy meleg. Most talán az augusztus némi enyhülést hozott, de újra jönnek a melegek, amik a termésmennyiségeket nagy mértékben befolyásolni fogják továbbra is.

Forrás:

http://talajhumusz.hu/A-kukorica-tapanyagigenye-es-termesnovelese/cikk/20/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

Miért mostohagyerek a szója Magyarországon, ha már ezerszer bizonyított?

2025. február 14. 08:10

A szója akár 100-200 ezer forinttal alacsonyabb hektáronkénti ráfordítással termeszthető, mint a kukorica.

Olcsóbb szójababot hoz a betakarítás

2024. szeptember 27. 06:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, miközben a repce olcsóbb lett.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nagy kárt okoznak a gyapottok-bagolylepke hernyói

2022. augusztus 2. 09:40

A betegségek számára az életfeltételek minimálisra csökkentek, a kártevők száma viszont alig változott.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Az erősödő dollár miatt csökkent a búza ára

2020. június 6. 08:47

Párizsban a hét előző napjaihoz hasonlóan továbbra is vegyesen alakult a piaci hangulat, bár összességében inkább az eladók kerültek fölénybe.