Növénytermesztés
Növénytermesztés

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

Agrofórum Online

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok, úgy, mint a no-till, szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása, valamint a direktvetés is, melyek mind hozzájárulnak a talajegészség helyreállásához, valamint annak hosszú távú fennmaradásához. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Tavaly a cirokkal vetett, no-till technológiában hasznosított föld területe kilenc ha-ral nőtt, mely idén már a 70 ha-t is meghaladja. Tamási Péter gazdálkodó a tavalyi évben búzát vetett, melyet egy takarónövény-elegy követett, és tavasszal terminált. A takarónövények faji összetétele évről évre változik. A forgatás nélküli művelési rendszerek alapvetése, hogy a talajt mindig átszője a lehetőleg nagy faji diverzitású növényzet gyökérzete, hiszen ennek folytán alakulhat megfelelően a talaj szerkezetessége, mikrobiológiai összetétele: mindezek pedig a sikeres növénytermesztés alapjai.

A direktvető bevetésen: cirokvetés Uraiújfalun
A direktvető bevetésen: cirokvetés Uraiújfalun (Fotó: Dabis B. Silvius)

A talajközpontú gazdálkodásnak a no-till, vagyis forgatás nélküli művelést tekinti a gazdálkodó, hiszen a talaj természetes szerkezetének visszanyerése, és ezen keresztül a hozamstabilizálás a cél. Ez a második év, hogy cirok vetésére adja fejét Tamási Péter, hiszen az első évben a növény beváltotta az ebben a technológiában hozzá fűzött reményeket, bár viccesen hozzáfűzi:

Egy év nem év a mezőgazdaságban.

Tamási Péter, regeneratív gazdálkodó, Uraiújfalu
Tamási Péter, regeneratív gazdálkodó, Uraiújfalu (Fotó: Dabis B. Silvius)

A Talajmegújító Gazdák Egyesületének tagjaként a gazdálkodó elmondta, keresi azokat a növényeket, amelyeket no-till technológiában alkalmazni lehet, és beilleszthetők a vetésforgóba. Jobb szárazság- és hőtűrő növényt keresett a kukoricánál. Úgy véli, száraz évjáratokban rendkívül kockézatos kukoricét termelni.

Tavaly a cirokkal vetett terület kilenc ha-ra nőtt, mely kiterjedése idén a 70 ha-t is meghaladja.

A gazdálkodó által használat takarónövények faji összetétele évről évre változik, amely szintén támogatja a talaj regeneratív folyamatait…

További részletek a videóban:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lehet 250 mm éves csapadékkal kalászos gabonát termeszteni?

2024. július 2. 14:40

A 2050-ig készülő klimatikus forgatókönyvek szerint legjobb esetben is a jelenlegi termelési szint stabilitása várható.

A DEKALB genetika és a FIELDVIEW technológia ismét sikert aratott

2024. június 24. 14:40

Június elején 7. alkalommal került megrendezésre a NAK Szántóföldi Napok és Agrárgépshow Mezőfalván. Mivel a szervezők a fenntartható, klímaváltozáshoz alkalmazkodó gazdálkodási módszerek és eszközök bemutatására helyezték a hangsúlyt, így a Bayer a változó tőszámú vetés lehetőségeire és sikerére fókuszált.

Innovatív megoldások repcében a Bayertől

2024. június 21. 17:10

A DEKALB repcevetőmag-portfóliója a Magyarország klimatikus viszonyainak leginkább megfelelő, középkorai, középérésű szegmensre fókuszál.

Öntözés szaktanácsadás mellett vagy anélkül? Higgye el, a növényei megérzik a különbséget

2024. június 14. 15:10

A szélsőségesebbé váló klíma és a növekvő termésingadozások kiküszöbölésére egyre fontosabb a szakszerű, adatalapú, precíz öntözés.

Újra emelkednek a güzühalmok

2023. október 5. 11:40

Tavaly szinte egy sem volt, de az idén máris megjelentek az első güzühalmok, vagy más néven güzühordások.

A kukorica fél évszázada nem volt ilyen mély gödörben, de ki tud kecmeregni belőle

2023. október 1. 17:10

Katasztrofális évet zártak tavaly a magyar kukoricatermesztők. A hektáronkénti hozam 1970 óta nem volt olyan alacsony, mint 2022-ben, az országos össztermés pedig az 1961-es év adataival „versengett”. Mindezzel együtt a növény termésátlaga növekvő trendet mutat, hektáronként évi 75 kilogrammal. Hol hát az igazság?

Már tavasszal is Isterra! - Épülő, versenyképes portfólió a szója és szemescirok piacán

2020. december 8. 10:14

A kiemelkedő termést biztosító kalászos fajtáinkat már mindenki ismeri a közép-európai piacokon. 2021. tavaszától új portfólióval, szója és cirok fajtákkal jelentkezünk. Ezeknek a fajoknak a vetésterülete nem éri el a kalászosokét, de hisszük, hogy a jövőben a klímaváltozás, valamint a vetésváltásban szereplő fajok elkerülhetetlen bővítése okán is egyre sikeresebbek lehetnek.

Igényesnek kell lenni a kukorica vetőmag kiválasztásában?

2021. október 6. 10:39

Ön már kihasználja a kukorica termesztésében rejlő potenciált? A kiválasztott parcella, az alkalmazott termesztési stratégia és az éghajlat lehet annyira jó, amennyire szeretné, mégis csak akkor tudja elérni a legjobb termést és a legjobb minőségű kukoricát, ha a felhasznált fajta tökéletesen megfelel a helyi körülményeknek. Ennek megfelelően a fajtaválasztás jelenti a kukoricatermés sikerének kulcsát. Biztosítsa termelésének sikerét a Maize in France kiválósági vetőmagjainak választásával.