Határszemle

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: őszi kalászosok betegségei – 1. rész

Agrofórum Online

Közeledik a szántóföldi növénytermesztési szezon vége és bár a mezőgazdaságban soha nem fogy el a tennivaló, talán több ideje marad a gazdálkodóknak arra, hogy visszatekintsenek az elmúlt év történéseire. Érdemes ezt megtenni, részben azért, mert ahogy múlik az idő, kopnak az emlékek és fontos részletek eshetnek ki az emlékezetünkből. Olyanok is, amelyekből tanulhatunk és profitálhatunk. Ehhez szeretnék hozzájárulni ezzel a most induló cikksorozattal, amelynek célja, hogy sorra vegye a legfontosabb növénykultúrákban általam tapasztaltakat, főként növénytermesztési, növényvédelmi szempontból. Persze, ez a visszaemlékezés szubjektív lesz, én ezeket láttam, ezeket tapasztaltam, amerre jártam, ezekkel találkoztam. Az ország más területein eltérő tapasztalatok is születhettek, ezért kérem a kedves olvasókat, hogy semmiképpen se kezeljék országos kitekintésként a leírtakat, hanem inkább gondolatébresztőként, amelyhez mindenki hozzáteheti a saját tapasztalatait. Ilyen módon remélhetőleg tanulságok is kikerekednek majd ebből.

Kezdjük az őszi kalászosokkal a sort, ezen belül azok gombabetegségeivel. Őszi vetésű növények lévén, nézzük meg, hogy 2020. őszén, telén történt-e említésre méltó ezen a területen. A kérdésre a válasz az, hogy igen, történt. Ha visszaemlékszünk, a vetést követő hónapok – az október kivételével – az átlagosnál kevesebb csapadékot hoztak, azonban igen gyakoriak voltak a párás, ködszitálásos időszakok, amelyek a kalászosok lombozatán szinte folyamatos vízborítást eredményeztek.

1. kép Barna levélfoltosság tünetei (2020.12.14.)
2. kép Hálózatos levélfoltosság tünetei (2020.11.24.)

Ennek köszönhetően meg is jelentek ez ilyen viszonyokat kedvelő kórokozók, az őszi árpákban a barna levélfoltosság (1. kép), valamint a hálózatos levélfoltosság (2. kép). Mivel a fentiekben már említett időjárási viszonyok 2021. januárban és részben februárban is jellemzőek maradtak és a tél sem volt különösebben hideg, e kórokozók végigkísérték az állományok áttelelését, tüneteiket majd minden táblában megtalálhattuk.

3. kép Víznyomás és tápanyaghiány miatt sárguló árpaállomány (2021.01.30.)
4. kép Fagykár árpaleveleken (2021.02.19.)

Ezek végül ezért „tűntek” el a szemünk elől, mert az árpaföldeken durva, a szokásosnál is erősebb sárgulás (3. kép) alakult ki, valamint a február közepe táján megérkező fagy jelentős mértékű fagyási sérülést (4. kép), így levélszáradást váltott ki. Ezek a hatások szinte elmosták e kórokozók tüneteit, a levelek leszáradása miatt azokat már többnyire nem láthattuk.

5. kép Szeptóriás levélfoltosság tünete búzalevélen (2020.12.29.)

Kórokozót az őszibúza-vetésekben is találhattunk, a szeptóriás levélfoltosság (5. kép) tünetei már a tél során is láthatók voltak egyes leveleken, de március elejére-közepére a fertőzés helyenként olyannyira elhatalmasodott, hogy a kórokozó az alsó levelek tömeges leszáradását okozta (6.-7. kép).

6.-7. kép Szeptóriás levélfoltosság fertőzése miatt tömegesen leszáradó levelek a búzaállományokban (2021.03.23.)

Természetesen a leggyakoribb gombabetegség, a gabonalisztharmat (8. kép) is jelen volt az állományokban, tüneteit a búza- és árpatáblákon már a téli időszakban is sok helyen láthattuk, azonban nem alakult ki erős fertőzése, az egész tenyészidőszak során „lent maradt” az alsó szárrészeken és leveleken.

8. kép Lisztharmatos árpalevelek (2021.02.27.)

Az eddigiekben említett kórokozók esetében az időjárási körülmények voltak főként azok, amelyek a problémát megoldották. Az általam járt területre az országos átlaghoz képest jelentősen kevesebb csapadék érkezett a kora tavaszi időszakban, így ezek a -többnyire nedves viszonyokat kedvelő- kórokozók nem találták meg az életfeltételeiket, így fertőzésük megállt, további kártételük megszűnt.

A tenyészidőszak további részében a gombabetegségek már kisebb veszélyt jelentettek, az ellenük történő védekezés kevesebb munkát adott. Bár a levél- vagy vörösrozsda megjelenéséről lehetett hallani egyes termőtájakon, azonban különösebb problémát tudtommal nem okozott.

9. kép A nagyon kevés kalászfuzáriózissal fertőzött kalászok egyike (2021.06.18.)

Én magam egyetlen olyan növényt sem találtam, amelyet ez a kórokozó betegített volna meg. Az őszi búza termesztésekor fontos kérdés, hogyan alakul a kalászfuzáriózis (9. kép) fertőzése. Ez az év ebből a szempontból sok problémát nem okozott. Bár a búza virágzásának elején még kedvezőek voltak az időjárási körülmények ahhoz, hogy megtörténhessen a kalászfertőzés, azonban a későbbiekben kibontakozó szárazság miatt a veszély csökkent. Részben ennek is köszönhető, hogy alig-alig találtam kalászfuzáriózis által megbetegített kalászt. Ehhez természetesen az is kellett, hogy e kórokozó ellen szinte mindenki védekezik, a kalászvédelmi kezelést még az extenzíven gazdálkodó búzatermesztők is elvégzik.

10. kép Vírusfertőzött búzatő az áttelelt állományban (2021.03.11.)

A kórokozók között kell megemlítenünk azokat a vírusos megbetegedéseket (10. kép), amelyek a kalászosainkat betegítik. Ezek közül a két legjelentősebb a levéltetvek által terjesztett árpa sárgatörpülés-vírusa (BYDV), valamint a kabócák által terjesztett búza törpeségvírusa (WDV). Ezekkel a vírusvektor kártevők a növényeket már az őszi időszakban megfertőzik, amire hatással vannak az időjárási körülmények, a hosszan tartó és meleg ősz megnöveli a vírusok átadásának kockázatát. Mivel 2020. őszén a körülmények nem kedveztek a vírusvektoroknak, ezért az állományokban csak kismértékű vírusfertőzéssel lehetett találkozni.

Egy gazdálkodó kollégám úgy fogalmazott még a tavasszal, hogy „eseménytelen búzás évünk van”. Növényvédelmi szempontból, különösen a kórokozók terén ez valóban elmondható. A gyomnövények esetében azonban más a helyzet. A sorozat következő részében ezt a területet vizsgálnánk meg közelebbről.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A hódok is gyéríthetők, de nem vadászhatók

2024. április 23. 13:40

A hódok a csemetékkel és több méter átmérőjű fákkal is megbirkóznak. Nem kerülik ki a védett fajokat sem, így az őshonos fűzfák és a nyárfák is a fogaik közé kerülnek.

Különleges áttelelő madárfajok jelentek meg a Dél-Alföldön

2024. március 9. 16:10

Hazánk melegedő éghajlata következtében egyre több olyan madárfaj telel át az ország déli részének vizes élőhelyein, amelyek eddig egyáltalán nem vagy a jelenlegi egyedszámban nem voltak jellemzőek a környéken.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.

A tél madarai – szántóföldi élőhelyek

2024. január 10. 10:10

A téli hónapok zordságát, a hideget a szántóföldeken és azok környezetében minden jelen levő élőlény megérzi. A kultúrnövények, valamint a rajtuk élő, táplálkozó kártevők és kórokozók is. Ez alól a madárvilág sem kivétel, így a tél átvészelése ezeknek az állandó testhőmérsékletű állatoknak meglehetősen komoly kihívást jelent.

Elatus Era – új fejezet a kalászosok védelmében

2019. október 8. 13:47

A Syngenta idén bevezetett új fungicid terméke az Elatus Era idén is bizonyította a kórokozók elleni hatékonyságát, magas fokú biztonságot, teljes körű védelmet biztosított.

Stabil alapokon – A KITE kalászos portfóliója

2023. augusztus 8. 11:41

A KITE Zrt. által ajánlott nagy termőképességű malmi, illetve takarmányminőséget adó búzafajták és hibridek, valamint a prémium minőséget biztosító fajták genetikailag rendelkeznek azon tulajdonságokkal, melyek szükségesek a kívánt 8–10 t/ha-os termés eléréséhez.

Erősödött a barkófélék kártétele a kukoricában

2020. április 27. 16:46

Az elhúzódóan kelő napraforgóban és kukoricában – főként ez utóbbiban- a barkófélék kártétele erősödött, sok növényt már a talajban megrágnak.

Isterra őszi búza – Rendszerben gondolkodunk - Eredmények

2021. szeptember 9. 09:29

Az Isterra Kft-nél a nemesítői kísérletek mellett nagy hagyományai vannak a nagyüzemi kísérleteknek. Ebben az évben nem a hagyományos fajtasorok mintájára terveztük ezeket, annál többet szerettünk volna nyújtani.