Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Ősszel kell megalapozni a következő évi magas repcetermést

Borealis L.A.T

Mint minden szántóföldi kultúránál, a repcénél is a műtrágyázás megtervezésének alapja a talajvizsgálati eredmények és a repce fajlagos tápanyagigényének ismerete.

A repce nagyon hatékonyan használja fel a nitrogént

Egy repceállomány ősszel hektáronként átlagosan 40–80 kg nitrogént vesz fel. De korai vetés, állandó, növekedést serkentő időjárás, késői télkezdet, és szerves trágyából származó nitrogén rendelkezésre állása esetén akár 130 kg nitrogént is felvehet az állomány. Fontos a megfelelő, legalább 1 cm-es átmérővel rendelkező gyökérnyak kifejlődése.

A repce  esetében már nem sokkal a kelés után megindul a termésképző szervek kialakulása. A 3–10 leveles állapottól kezdve megjelennek az oldalrügyek kezdeményei, amelyekből tavasszal az oldalhajtások és a virágok alakulnak ki. A lehetséges terméspotenciál a repce esetében így már ősszel eldől – ezért rendkívül fontos, hogy ebben az időszakban ne alakuljon ki tápanyaghiány.

Az alaptrágya kijuttatása vetés előtt célszerű, és feltétlenül dolgozzuk be a talajba. Érdemes olyan műtrágyákat használni, melyek gyorsan felvehető, vízoldható formában tartalmazzák a tápanyagokat, így a növények elegendő mennyiséghez  jutnak már a fejlődés korai stádiumában is.

Ne feledkezzünk meg a P- és K-trágyázásról sem!

A jó fagytűréshez megfelelő mennyiségű foszforra és káliumra is szükség van.

Azokon a termőterületeken, ahol szükséges a foszfor- és kálium-műtrágyázás, az NPK-műtrágyák őszi kijuttatása és bedolgozása sokkal hatékonyabb, mint a tavaszi, felületre történő NPK-szórás.

Az igen jó foszfor- és kálium-ellátottságú termőföldeken elegendő lehet a csak nitrogénnel (kénes nitrogénnel) történő őszi alaptrágyázás, esetleg egy nitrogénhangsúlyos NPK-műtrágya használata.

Mennyi tápanyagra van szüksége a repcének?

Azt mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a repcének magas a kénigénye, kb. 125 kg SO3 szükséges hektáronként. A kénszükségletet részben az őszi alaptrágyázás során, részben a tavaszi fejtrágyázások alkalmával tudjuk kielégíteni. Mivel kora tavasszal csak kevés kén mineralizálódik, azaz kerül felvehető formába a talajból, ezért számolnunk kell azzal, hogy a vegetáció megindulásakor még nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű kén.

  1. táblázat: A repce tápanyag-igénye

A táblázatban látható, hogy a repce fajlagos tápanyagigénye lényegesen magasabb, mint a terméssel ténylegesen elszállított mennyiség. Emiatt, hogy ez a jelentős mennyiségű tápanyag a repceszalma és a gyökérmaradványok formájában a területen marad a következő növény számára, illetve a gyökerek által sűrűn átszőtt talaj miatt a repce jó előveteménynek számít.

Javaslataink a repce őszi alaptrágyázására

Az elmúlt években kísérleteink egyértelműen bizonyították, hogy az NPK-alaptrágyázás magasabb hozamot eredményez, mint a nitrogénműtrágyák kizárólagos alkalmazása.

Ezért következő termékeinket javasoljuk:

300 – 400 kg/ha COMPLEX 15/15/15 + 7SO3+Zn vagy

300 – 400 kg/ha COMPLEX 14/10/20 + 10SO3

További információért látogasson weboldalunkra: Borealis L.A.T 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Augusztusban hűvösebb lehet az idő – esnek az árak

2021. július 25. 20:15

Európában jó hangulatban zárult a hét: a malmi búza, a repce és a takarmánybúza drágult, igaz a kukorica viszont vesztett értékéből.

Keressük a kis káposztalégy nyomait a repcetáblákon!

2021. február 12. 08:20

A repce kártevőiről szóló előző írásban a nagy repcebolha őszi, valamint most is zajló kártételéről volt szó. Ezen a kártevőn kívül van még más faj is, amely közvetlenül befolyásolhatja az állomány áttelelését. Ez a kis vagy tavaszi káposztalégy (Delia radicum).

A búza és a kukorica piaca lendületet kapott pénteken

2023. március 19. 09:47

Amerikában vegyesen mozogtak a terményárak pénteken, míg Európában az eladók voltak határozott fölényben.

Repce: megjelentek a szár- és levélbetegségek tünetei

2019. április 16. 03:37

Az elmúlt hét időjárását az áprilisra jellemző változékonyság jellemezte.