Növénytermesztés

Őszi búza termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

Agrofórum Online

Egyes meteorológiai modellek szerint, egyre kedvezőtlenebb klimatikus viszonyok között tudunk búzát termeszteni Európában, azon belül hazánkban is (főként a Dél-Alföldön).

Azt ugyan nem állítják a modellek, hogy alkalmatlanná válhat a klíma a búzatermelésre, de azt igen, hogy csökkeni fog a búza termésátlaga. Mindemellett egyre több, az olyan interneten fellelhető, kalászosokról szóló szakcikk (főleg, a külföldi oldalakon), amelyben a szárazság- és aszálytűrés fokozása került előtérbe, akár nemesítés, akár agrotechnika terén.

A világ gabonatermelése alapján az őszi búza a második legjelentősebb gabonanövény a világon. Az első helyet, a kukorica foglalja el. A Statista_2025 előrejelzése szerint 2024/25-re 2 milliárd 776 millió tonna gabonatermés várható, amelyből 793 millió tonna a búza (29%).

Ha a világ búzatermelését nézzük, akkor a 2024-es évhez képest idén 2 millió tonnával több termést várnak. Egy 2021-es kimutatás alapján a világon Kína a legnagyobb búzatermelő ország, 136 millió tonnát termelnek 23 millió hektárról, 5,8 t/ha átlagterméssel.

Magyarország, a megtermelt mennyiség alapján (közel 6 millió tonna volt 2023-ban) a 25. helyet foglalja el a 130 országból. A termésátlagokat tekintve Írország (10 t/ha), Új-Zéland (9,7 t/ha), Hollandia (8 t/ha), Nagy-Britannia (7,8 t/ha), és Belgium (7,7 t/ha) termel a leghatékonyabban.          

A magyarországi őszibúza-termelés helyzetét tekintve a termésmennyiség emelkedő, míg a termőterület csökkenő tendenciát mutat. Ha az elmúlt 10 év eredményeit nézzük – kivéve a 2022-es rendkívül aszályos évet –, növekvő trendet figyelhetünk meg. Az országos termésátlagokat figyelve a leggyengébb hektáronkénti hozam 2003-ban volt, 2640 kg, a legnagyobb pedig 2021-ben, 5930 kg.

Ezt üdvözölni kell, mert a klímaváltozás hatásait elemző legtöbb klimatikus modell, egyáltalán nem kedvező tendenciát jósol hazánk búzatermesztésének. A nyári hőség- és forrónapok száma egyre jobban emelkedik országos szinten, de Mezőhegyesen, a Dél-Alföldön még szélsőségesebbek ezek az értékek.

Emelkedő tendencia mutatkozik minden hőmérséklettel kapcsolatos statisztikában, de leginkább a hőség-, és a forrónapok száma emelkedik drasztikusan. A tenyészidőszakban (október-június) hullott csapadék mennyiségében enyhe, a középhőmérsékletben jelentősebb emelkedés tapasztalható.

Hazánkban búzából szinte kizárólag az őszi életformájú változatot termesztjük, a tenyészidőszak hossza 260-300 nap. Hasznos hőösszegigénye 2000-2200 ℃ (Pepó Péter – Integrált Növénytermesztés 2.). Mezőhegyesen ezek az értékek biztosítottak, de a hőösszegben várhatóan nagyobb emelkedés tapasztalható majd a közeljövőben.  

Mezőhegyesi gyakorlat

A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. területein, évtizedek óta foglalkozunk az őszi búza termesztésével. Az utóbbi években, általában 1500-2000 ha termőterületen került elvetésre.

A termésátlagokat tekintve mindig jóval a megyei és az országos termésszintek fölött takarítottuk be a búzát. A hasznosítás szempontjából 30-40% vetőmag, 60-70% étkezési.

Jelentősebb termésátlag-növekedést 2018-ban értünk el, amikor a fajtaszerkezetben változtatást hajtottunk végre bőtermő, „nyugati” típusú fajtákkal, melyeket csökkentett tőszámmal (3,6-4,2 millió mag/ha) és korábban vetettünk (szeptember 25-i vetéskezdéssel). Így közel 8 t/ha üzemi termésátlagot értünk el 1900 ha területen, kedvező csapadék- (a tenyészidőszakban közel 500 mm csapadék hullott) és optimális hő- és fényviszonyok mellett.

A Ménesbirtok precíziós gazdálkodási szakemberei által készített adatelemzések nagy segítséget nyújtanak a szántóföldi agrotechnika klímaadaptációjának megvalósításában. A műholdas távérzékelt és drónos felvételezésből készült felvételek, valamint az azokból készített térképek jelentős támogatást nyújtanak a termeléssel kapcsolatos döntések meghozatalában.

Ezeket felvételeket a tápanyag-kijuttatás, növényvédőszeres-kezelések tervezésére és a termésbecslésre is fel tudjuk használni, de ez nem azt jelenti, hogy a területbejárás elmaradhat, amely a kalászok és szemek számának megszámolásával jár.

Egyet viszont még senki nem tud ebben az időben, azt, hogy mennyi lesz a búzaszemek ezermagtömege, hektolitersúlya. Egy-két évjárat mindig van, amelyik megtéveszti az embert.

Ilyen évjárat volt a 2023. év is, amikor rádöbbentünk, hogy hiába volt a biomasszát tekintve (NDVI) jó-kiváló az állományunk, ha a május/júniusi kevés napfény és csekély hőösszeg miatt nem tudtak beépülni a tápanyagok a szemekbe, így könnyű, ocsúszemek (léha) képződtek. A legsűrűbb és legdúsabb állományok adták a legkevesebb termésátlagot.

Páll László, Monoki Szabolcs

Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. EXTRA 109. Gyomirtás, gabonatermesztés számában olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Érdemes korán kezdeni? - Lombtrágyázási gondolatok

2018. március 1. 12:16

Meg kell vizsgálnunk, hogy mikor érdemes kiadni a lombtrágyát, ha szükséges, milyen kiegészítés kell mellé.

Távérzékelés az AgroFIELD programban

2018. március 13. 15:05

A táblákról származó adatsorok értelmezéséhez elengedhetetlen a térinformatika alkalmazása.

SAATEN-UNION őszibúza-fajták. Minőség és mennyiség zseniális kombinációban.

2018. július 27. 14:21

A szélsőségesen változó időjárási és piaci körülmények olyan búzafajtákat igényelnek, amelyek nagyobb termőképesség, jobb stressztűrés és magasabb szintű betegség-ellenállóság mellett tudják biztosítani az élelmiszer- és a takarmánycélú alapanyagot.

SAATEN-UNION-hibridbúzák terméseredményei, 2014-2018

2019. július 11. 09:03

A Magyar Kukorica Klub 2014 és 2018 júliusában öt-öt, 2015 és 2016 júliusában hat-hat, 2017 júliusában pedig hét helyszínen végzett terméstanúsítást a SAATEN-UNION Hungária Kft. megbízásából.