Növénytermesztés

Pelyvás gabonák magyarországi termesztési helyzete – új kihívások a bioágazatban

Agrofórum Online

Az őszi búza és durum búza mellett a pelyvás gabonák, az alakor, a tönke és a tönköly is a perjefélék vagy pázsitfűfélék családjába (Poaceae) tartozó búza nemzetség (Triticum) tagjai. Mind az öt faj annak a növénynemzetségnek a része, amelynek története szorosan összekapcsolódik az emberiség történelmével és mai napig kiemelkedő jelentőségű az élelmiszerellátás szempontjából.

Az ősgabonák vagy pelyvás gabonák közös jellemzője, hogy aratáskor a szem nem pereg ki a pelyvalevélből, így élelmiszer célú feldolgozásuk előtt egy plusz technológiai lépésre, a hántolásra is szükség van.

Részben ez a tulajdonság az oka annak is, hogy ezek a gabonafajok mára kiszorultak a köztermesztésből és vetésterületük világszerte jóval alacsonyabb, mint a kenyérbúzáé (Triticum aestivum) vagy a durumé (Triticum durum).

A jelenlegi bizonytalan és jellemzően telített gabonapiaci helyzet és az időjárási szélsőségek, valamint a fogyasztói szokások változása és a biogazdálkodásba vont területek várható további növekedése miatt azonban elképzelhető, hogy ezek az alulhasznosított gabonák, elsősorban az alakor és a tönke, a korábbinál nagyobb szerephez juthatnak a közeljövőben.

Ezekre a fajokra ugyanis sokkal jellemzőbb, hogy kedvezőtlen adottságú területeken, extenzív feltételek mellett, gyakorlatilag növényvédőszer használat nélkül is sikerrel termeszthetők.

Habár terméshozamuk alacsonyabb az intenzívebb feltételek között termesztett csupasz szemű búzákhoz képest, általában magasabb áron értékesíthetőek. Emellett különleges beltartalmi tulajdonságaik és ízviláguk miatt értékes alternatívát jelentenek a kenyérbúza uralta gabonapiacon.

Pelyvás gabonák hazai vetésterülete

A Magyar Államkincstár vetésterületi adatai szerint, amely összevág a Központi Statisztikai Hivatal betakarított területre vonatkozó adataival, az elmúlt 6 év átlagában nagyjából 450 hektáron termesztenek itthon alakort, de az egyes évek között jelentős különbségeket tapasztalhatunk.

Alakor búzát 2017-ben 873 hektár összterületen termesztettek, 2018 és 2020 között azonban jelentősen csökkent a vetésterülete, míg 2020-ban 107 hektáron érte el minimumát. A következő években a gazdálkodók fokozatosan növelték az alakor vetésterületét és 2022-ben már újra 700 hektár körüli területen folyt a termesztése. A vetésterület ingadozása ellenére a feldolgozókapacitással is rendelkező termelők stabil hazai keresletről számolnak be.

Tönkére vonatkozó adatokat egyedül a Magyar Államkincstár gyűjt, amely szerint átlagosan közel 200 hektáron termesztettünk tönkét a 2017-2022 közötti időszakban. Ezen időszak kiugró értéke 2017, amikor 583 hektáron vetettek tönkét.

Az ezt követő években a vetésterülete azonban jelentősen elmarad ettől az értéktől és 40-220 ha között mozgott. A 2017. évi adatokat figyelmen kívül hagyva átlagosan 100 ha körül alakul a tönke vetésterülete.

2022-ben már több mint 16 000 ha-on vetettek tönkölyt, amely ugyan még mindig nem éri el a kenyérbúza vetésterületének 2%-át, azonban továbbra is a pelyvás gabonák legnagyobb területen termesztett fajaként tarthatjuk számon.

A pelyvás gabonák népszerűbbek a biogazdálkodásban

A kenyérbúza, beleértve az őszi és tavaszi vetésű búzát is, teljes itthoni vetésterületének minimális hányada, nagyjából 1-1,5%-a áll jelenleg ökológiai művelés alatt.  Az évek során ez az arány csekély mértékű, de növekvő tendenciát mutat (2020: 0,95%, 2022: 1,4%).

A pelyvás gabonákat a kenyérbúzával szemben azonban jóval nagyobb arányban termesztik ökológiai gazdálkodásban. A 2020-2022 közötti időszak átlagában a Magyarországon termesztett alakor 80%-a, a tönke 39%-a, míg a tönköly 70%-a származott tanúsított ökológiai gazdálkodásból.

1. ábra: A bio és a konvencionális művelés területaránya (%) a különböző gabonafajoknál (2020-2022)
1. ábra: A bio és a konvencionális művelés területaránya (%) a különböző gabonafajoknál (2020-2022)
2. ábra: Az alakor, a tönköly és a kenyérbúza termésátlagai (t/ha) Magyarországon
2. ábra: Az alakor, a tönköly és a kenyérbúza termésátlagai (t/ha) Magyarországon

A tanúsító szervezetek adatai alapján a bio búza vetésterülete az elmúlt három évben valamelyest növekedni látszik: amíg 2020-ban 8 946 ha-on, 2022-ben már 13.173 ha-on vetettek bio minősítésű kenyérbúzát.

A 2020-2022 közötti időszak átlagábanbio tönkölyt 10.426 ha területen, bio kenyérbúzát 9951 hektáron, míg bio alakort és a bio tönkét 326 és 30 hektáron vetettek. A konvencionális gazdálkodásban megfigyelhető trendektől eltérően a tönköly vetésterülete bizonyos években még abszolút értékben is meghaladja a bio kenyérbúza vetésterületét.

dr. Szira Fruzsina, Fekete A. Katalin

Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet, Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024/10. számában olvasható. KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A „fekete arany”, avagy jövedelmező repcetermesztés titaN segítségével

2024. október 18. 11:10

A repce továbbra is előkelő helyet foglal el a magyarországi olajosnövény-kultúrákban, mely köszönhető számos felhasználási területének.

Terménypiaci körkép a nyári betakarítás után

2024. október 16. 09:40

Úgy tűnt, hogy mind mennyiségben, mind minőségben kiegyensúlyozott értékesítési szezonra számíthatunk, amely részben be is igazolódott.

A kukorica lesz a hazai vesztese a klímaváltozásnak, a napraforgó pedig az egyik nyertese

2024. október 6. 14:10

A kukorica helyét részben a napraforgó veheti át, illetve teret nyerhetnek olyan tavaszi vetésű növények is, mint például a cirok és a szója.

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

2024. október 1. 10:40

Úgy tűnik, a pisztácia termesztésére egyre több lehetőségünk nyílik hazánkban is. Vannak gazdálkodók, akik kísérleti jelleggel már belekezdtek a kultúra termesztésébe.

Tönköly, tönke - pelyvás gabonák veszélyben!

2020. július 2. 12:45

Július elején az ország legtöbb régiójában megkezdődött az őszi árpa állományok vágásával a kalászos gabonák aratása. Az árpa mellett a legtöbb kenyérbúza-állomány is már aratásra érett, vagy ahhoz nagyon közeli állapotban van. A növényekre veszélyes kórokozók általában már nem találnak ehető, megfertőzhető növényi részeket ezeken a gabonákon. Ugyanakkor van egy kis szegmense a kalászos gabonáknak, amelyek esetében még vannak reális növényvédelmi veszélyek és azok figyelmen kívül hagyása többé – kevésbé súlyos mennyiségi és minőségi kártétellel is járhat.

Térképen az ősgabonából készült termékek hazai előállítói

2024. július 1. 14:40

Csaknem hatvan helyszín került fel a térképre, amely a vásárlók számára mutatja, hogy hol lehet ősgabonából készült termékeket vásárolni.

A tönköly, a tönke és az alakor – Kalászos kísérletek biogazdálkodóknak

2022. november 23. 18:26

A célirányos nemesítés már évek óta zajlik hazánkban, az új, speciális fajtákra viszont még várni kell.

Már ősgabona lisztből is készülhet a kenyér

2022. január 17. 10:16

A tájfajta ősgabonák kiállták az idő próbáját és a jövőben is kulcsszerepet kaphatnak. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) többéves munkája eredményeként a napokban kerülnek kiskereskedelmi forgalomba azok a hazai ökológiai termesztésből származó tönke és alakor tájfajta ősgabona lisztek, amelyek izgalmas sokszínűséget hoznak a gasztronómiába. A magas beltartalmi értékű, egészséges, különleges ízvilágú lisztek elsőként hazai kézműves pékségek kemencéiben bizonyítottak. Legújabb receptjeiket mi is megmutatjuk cikkünkben.