Az áfonya az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend ízletes és tetszetős, könnyen fogyasztható és sokféleképpen felhasználható bogyóterméseinek köszönhetően. Cikkünkben egy csehországi termesztési rendszert mutatunk be, ahol közel 50 hektáron termesztik a gyümölcsfajt.
Az áfonya fajok az északi félteke hidegebb és mérsékelt égövi területein őshonosak. Különösen gyakoriak Észak-Amerikában, Európában és Ázsiában, ahol a savanyú kémhatású, jól vízelvezetéssel rendelkező talajokat kedvelik. Természetes élőhelyükön gyakran megtalálhatók tűlevelű erdők aljnövényzetében, tőzeglápokon és hegyvidéki réteken.
Életmódját tekintve többéves bokor, magassága fajonként és fajtánként változó, 50 cm-től akár a 200 cm-ig is terjedhet. A virágok az alapi résztől a fürt csúcsa felé fejlődnek, bogyói gömbölyűek, vagy lapítottak lehetnek. A bogyóméret a termesztett változatoknál 10-25 mm között alakul. Fokozatosan érik, így a termesztés során a szedés is több menetben, 2-3 alkalommal történik (1. kép).
A Vaccinium corymbosum, közismert nevén a magasbokrú áfonya vagy kerti áfonya egy Észak-Amerikában őshonos áfonyafaj, amelyet széles körben termesztenek a világ számos részén. Ez a növény különösen népszerű a bogyótermései miatt, amelyek nagyok, édesek és kiválóak friss fogyasztásra, valamint feldolgozásra. Hazánkban és általában Európában leginkább ez a változat található meg a boltok polcain.
Termesztésük, felhasználásuk
Az áfonyák a laza szerkezetű, tápanyagban gazdag talajokat kedvelik, amelynek optimális pH-értéke 4,5 és 5,5 között van. Az ettől magasabb pH-értékű talajban a növények nem tudják felvenni a szükséges tápanyagokat, amely növekedési problémákhoz és gyenge terméshozamhoz vezethet.
A túl kötött vagy agyagos talajokban a gyökerek nem kapnak elegendő oxigént és a pangó víz gyökérrothadást okozhat, ezért többnyire a termesztésben is faaprítékkal lazítják a közeget.
Csehországban a Farmarket s.r.o. több helyszínen is termeszt áfonyát. A dél-morva régióban, Hovorany mellett 25 hektáron fólia alatt, továbbá egy másik helyszínen további 20 hektáron szintén fólia alatt termesztik a gyümölcsöt.
A szezon széthúzása érdekében több fajtát is használnak, így a szedési időszakot 8 hétre is el tudják nyújtani. Termesztőközegként speciálisan az áfonyának szánt tőzeg alapú keveréket alkalmaznak, amelynek pH-ját már a tőzeg keverésekor gyárilag beállítják.
A korábbi telepítések alkalmával még nagyméretű konténerbe ültették a növényeket, amelyekhez holland szaporítóanyagot használnak. A termesztői tapasztalatok alapján a konténerek helyett az újabb telepítéseket már takart ágyásokba ültetik, általában agroszövettel kibélelt „árkokba” telepítenek, amelyeket a megfelelően bekevert közeggel töltenek fel (2. kép).
Az alkalmazott, „zárt” technológia célja az öntözés és csapadék hatására bekövetkező kilúgozódás, kimosódás elkerülése, csökkentése, a telepített növények talajjal szemben támasztott pH-optimumának biztosítása (3. kép).
dr. Geösel András
MATE, Kertészettudományi Intézet, Budai Campus
(Fotók: a szerző felvételei)
A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum 2024/10. számában olvasható. KATTINTSON!