24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Rendszerszintű szemlélet: hatékonyabb termelés

Agrofórum Online

A 2022-es év nem volt könnyű az ország nyugati felében sem. Bár Lovászpatonán a kukorica vetésétől október közepéig összesen 450 mm csapadék hullott, annak eloszlása messze nem volt ideális. Tóth Szabolcsék családi gazdasága számára fel volt adva a lecke. 1200 hektáron, főként szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoznak, ahol a talajfókuszú szemlélet némiképp azért enyhítette az időjárás okozta problémákat. Területeiken évek óta forgatás nélküli művelést alkalmaznak, illetve baromfit is tartanak, és a brojlercsirke hízlalása során keletkező trágyát rendszeresen kijuttatják a földjeikre. De a Natur Agro Hungária Kft.-vel is a talajvédelem, egészen pontosan a szárbontás miatt kerültek szoros kapcsolatba még 2006-ban.

Tóth Szabolcs családi gazdálkodó szerint észlelték azt, hogy talajaik védelemre szorulnak, így annak érdekében, hogy a talaj tápanyag-tartalma hatékonyabban táródjon fel, mindenképp olyan talajművelési rendszert szerettek volna alkalmazni, amely által a tápanyag minél rövidebb úton felhasználódik. Kukoricaszár-bontással kezdtek, és a második-harmadik év eredményei igen meggyőzően alakultak. A kukoricabetakarítás után majdnem minden alkalommal használják a bontó készítményeket.

A technológia részét képezik immár a Natur Agro lombtrágyái is, melyek rövid időn belül beépültek a kezelési sorba. Tavasszal az őszi búzában egy stresszoldó lombtrágya-összeállítással indítanak, feloldandó a fagykárral, illetve egyéb okból eredő stresszt. Egykomponensű, Natur PLASMA alapú kezelés hatására hatékonyabban képes indulni a növény a vegetációba. Az első gomba elleni kezelés alkalmával Natur ACTIVE-ot is kijuttatnak, illetve szaktanácsadói javaslatra különböző összetételű mikro-, és makroelemekkel egészítik ki a tankkeveréket. Kukoricánál újabban Natur NOVA készítményt használnak, melyet a magágyba, a vetéssel egy menetben csökkentett mennyiségű talajfertőtlenítő szer mellé juttatnak ki. Előfordul az is, hogy a korábbi vetésű kukorica levelei tavasszal belilulnak a talajmenti fagy hatására: ilyenkor a Natur PLASMA biostimulátor kerül ki a növényekre, vagy permetezőgéppel, vagy sorközművelő kultivátorral. Emellett a technológia része 10-12 leveles állapotnál a hidas permetezővel kijuttatott Natur ACTIVE lombtrágya cinkes kiegészítéssel. A napraforgónál csillagbimbós fenológiai stádiumban kap az állomány egy Natur PLASMA, bór, illetve Natur ACTIVE tartalmú kezelést. Vizuális értelemben rendkívül szembetűnő a növények állapotának javulása, míg termésben akár több száz kilogramm többlethozam is várható.

Az elmúlt évek jó tapasztalatait tovább erősíti a szaktanácsadói háttér, ami a termékek magas minősége mellett, komoly segítséget jelent a hétköznapokban. A Natur Agro kollégái ugyanis rendszeresen tartanak határszemléket a partnereiknél. Nincs ez másképp Lovászpatonán sem.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A szárbontás a kulcsa a talajerő megőrzésének – a szabályozott szárbontással alapozhatjuk meg a jövő évi termést

2021. október 7. 08:51

A termőföld csak akkor képes megtartani a növények fejlődéséhez szükséges értékeit, ha a belőle kivett anyagokat folyamatosan visszajuttatjuk. Nem elég azonban az, ha a talaj tartalmazza a szükséges anyagokat, a haszonnövények ideális fejlődéséhez arra is szükség van, hogy ezekhez a legmegfelelőbb időben és a formában juthassanak hozzá. Ebben döntő szerepe van a betakarítás utáni szárbontásnak, aminek az okos és folyamatos szabályozásával nagyon sokat tehetünk a következő évek terméséért – állítja Takács József, a Malagrow Kft. szakmai vezetője, aki szerint így őrizhetjük meg tartósan a talajunk életerejét.

Mikroorganizmusok a mezőgazdaság szolgálatában, a szárbontás jelentősége

2018. június 4. 04:45

Amikor talajkondicionálásról beszélünk, a talajállapotba avatkozunk be azzal a céllal, hogy javítsuk a talaj fizikai-biológiai állapotát és tápanyag-szolgáltató képességét. Ennek a külső beavatkozásnak számos formája ismert, legősibb módszere a szerves trágya kijuttatása.

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

Szakmai alapon választott mikrobiológiai készítményekkel a kapott támogatás sokszorosát éri az AÖP a gazdáknak!

2024. április 12. 05:40

A nitrogén műtrágya dózisának mérséklése a terméshozam romlása nélkül. Együtt túl szépnek tűnik, de igazából olyan, 2023-as szántóföldi kísérletsorozatokkal igazolt ígéret, amit minden olyan gazdálkodó veszni hagy, aki a bizonyított hatásfokú mikrobiológiai termékek helyett a legolcsóbb készítményekkel pusztán „lepapírozza” az AÖP 2 pontot.