Növénytermesztés
Növénytermesztés

Stresszoldás és regeneráció szántóföldön: a megfelelő válasz humin-és fulvosavas növénykondicionálók

Stresszoldás és regeneráció szántóföldön: a megfelelő válasz humin-és fulvosavas növénykondicionálók

Pais István, Vaszily Zsolt -  Huminisz Kft.

Az évente egyre sűrűbben és nagyobb mértékben jelentkező szélsőséges és gyakran káros időjárási hatások a termelés eredményességét veszélyeztethetik. Térségenként extrém mértékű a szárazság, aztán nagy mennyiségű csapadék hullik rövid idő alatt (lásd. 2019. március-május), esetlegesen jégesővel párosul, gyakoriak a hidegbetörések, veszélyes mértékű lehet az UV-sugárzás. Ezen káros abiotikus és biotikus stresszhatásokra a növények bizonyos mértékben felkészíthetők, illetve hatásuk mérsékelhető. A kezelések alappillére a humin és fulvosav alapú növénykondicionálók használata.

Kukorica tekintetében hideg stresszről akkor beszélhetünk, amikor napokon keresztül az éjszakai hőmérséklet 6-8 °C fok alatt van és napközben sem emelkedik 18 °C fölé. Ennek következtében a gyökér nem képes felvenni a hideg talajból a foszfort. A növények fejlődése, növekedési sebessége lelassul, bizonyos hibridek mutatják a korai hideghatásra utaló lila elszíneződést (1.kép). Ezen időszakban a stresszhatás feloldható humin-és fulvosav tartalmú készítmény, kombinálva emelt foszfortartalmú lombtrágyával kijuttatásával (2.kép)

1.kép Relatív foszforhiány tünete 2. kép A kezelés hatása 3 héttel később humin-és fulvosavas termék + emelt polifoszfát tartalmú P-lombtrágya alkalmazásával (Balatonmagyaród, 2018)

A jégverés okozta mechanikai sérülés hatására csökken a levélfelület. A mértékétől függően komoly negatív hatással lehet a növény további vegetatív, generatív részeinek a fejlődésére és a termés képződésre (3.kép). A jégverést követően a kukorica korai, 6-8 leveles fenológiai fázisban kevésbé érzékeny és gyorsan regenerálódik, mint később pl. a címerhányás és a virágzás időszakában. A gyógyulási időszak lerövidíthető, a növény regenerációs folyamatai felgyorsíthatók és a terméskiesés minimalizálható humin-és fulvosav tartalmú növénykondicionáló készítmény és magnézium lombtrágya kijuttatásával (4.kép).

3.kép Jégverés okozta kár 4.kép A kezelés hatása betakarítás előtt humin-és fulvosavas termék + EDDHSA kelatizált Mg lombtrágya alkalmazásával (Nagykanizsa, 2018)

Különböző hatásmechanizmusú herbicidek alkalmazása a szántóföldi növénytermesztés elkerülhetetlen eleme. Bizonyos körülmények együtthatása révén a legkörültekintőbb odafigyelés mellett is kialakulhat fitotoxikus hatás (5.kép) A növények fejlődése lelassul, ami termőképesség csökkenéshez vezetet. A humin-és fulvosavas készítmény alkalmazása, kombinálva magnézium lombtrágyával mérsékli a stresszhatást és felgyorsítja a regenerációt (6.kép).

5.kép Herbicid felverődés okozta perzselés tünet 6. kép Kezelés hatása 3 héttel később (Iharosberény, 2016)

A talaj magas aktív mésztartalma mellett, huzamosabb ideig tartó szárazság vagy hirtelen lezúduló nagymennyiségű eső relatív vashiányt okozhat (7.kép). Tünetként sárga, klorotikus levélsárgulás jelentkezik, azaz csökken a klorofill-tartalom és az asszimiláció. Humin-és fulvosavas növénykondicionáló és EDDHSA kelatizált vastartalmú lombtrágya hatására a tünetek jelentősen mérséklődnek.

7. kép Relatív vas hiány borsóban 8. kép A kezelés hatás két héttel (Dunapataj, 2018)

A humin-és fulvosav alapú készítmények használatával helyreállítható a sejtek természetes kémiai egyensúlya, harmonizálni és aktiválni lehet a növényélettani folyamatokat. A fenti üzemi kezelések eredményei is jól szemléltetik, hogy stresszfaktorok hatása kezelhető, akár ki is védhető a növény kondíciójának javításával.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hasznos tanácsok a szója termesztéséhez

2024. március 28. 12:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület szervezésében idén négy helyszínen nyílt lehetőség a hazai szójatermesztéssel kapcsolatos információk gyűjtésére, tapasztalatcserére.

RADIKÁLIS növekedés, STARTRA kész állományok! - Őszi kultúrák lombtrágyázása biostimulátorokkal

2024. március 28. 05:40

Az antistressz hatóanyagok ma már biostimulátor-komplexekbe integrálva, a klasszikus lombtrágya hatóanyagokkal kiegészítve pótolhatók, amiben a TIMAC AGRO több, mint 60 éves tapasztalattal rendelkezik.

Hozamnövelés környezetbarát módon, avagy a Biotrinsic™ i30 FP mikrobiológiai vetőmagkezelő készítmény

2024. március 22. 17:10

A növények közvetlen környezetében számos, az ő fejlődésükre pozitívan ható, velük szimbiózisban együtt élő mikroorganizmus található. Ezek a hasznos mikroorganizmusok változatos módokon segítik a velük együtt élő növények fejlődését, és így a nagyobb hozamok elérését.

Mikrobiológiai termékek a termésmennyiség-növelés és a minőségjavítás szolgálatában

2024. március 13. 16:10

Marglné dr. Ambrus Helga, az észak-dunántúli régió (Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Veszprém vármegye) innovatív szaktanácsadója 2 kísérlet bemutatásával szemlélteti az eredményeket, amit partnereink segítségével végzett el.

Esővíz okozta gyümölcsrepedés mérséklése huminsavas technológiával

2020. április 29. 06:35

A cseresznyetermesztésben nagy gondot okoz az érés előtti gyümölcsrepedés. A 2019-es évre visszatekintve elmondhatjuk, hogy szinte nem volt olyan cseresznyeültetvény az országban ahol ne jelentkezett volna az esővíz következtében fellépő gyümölcsrepedés. A tavalyi évben közvetlenül a szüreti időszakot megelőző és a szüreti időszakban lehullott hirtelen nagy mennyiségű csapadék országszerte problémát okozott, rontva a gyümölcs minőségét és értékesíthetőségét, súlyos gazdasági károkat okozva a termelőknek. Sokéves hazai tapasztalat, hogy az érés időszakában számítani kell a hirtelen fellépő kisebb-nagyobb csapadékmennyiségekre.

Egy hihető ígéret: a Huminisz-technológia 13,9% többletet eredményezett kukorica, napraforgó és szója esetében 8 év átlagában

2019. május 31. 09:01

A Huminisz Kft. technológiájának használata 8 év átlagában kukorica, napraforgó és szója esetében 13,9 százalékos terméstöbbletet eredményezett. Ez kifejezetten magas értéknek számít, különösen, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy a megtérülési mutató ezeknél a kultúráknál átlagosan 4-5-szörös.

Huminsavas technológiával a tavaszi fagyok ellen

2020. március 24. 11:16

A 0 ℃ alatti hőmérsékleti értékek kialakulása a mérsékelt éghajlati övben rendszeres és gyakori időjárási jelenség, a problémát az időbeli eloszlása és lefolyása jelenti. Kertészeti szempontból a virágzáskori fagykárok jelentik az egyik legnagyobb termesztési kockázatott. A fagy közvetlen káros hatása mellett sajnos hosszútávon is jelentős gondokat okozhat gyümölcsösünkben.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.