Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Új biológiai növényvédő szerek a Kwizda Garden palettáján

Kwizda Garden

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért.

Termesztett kultúráinkat számtalan környezeti veszély fenyegeti. A klimatikus változások miatt jelentősen felszaporodott talajlakó kórokozók egyre nagyobb kihívásokat jelentenek és akár az állományok teljes pusztulásához is vezethetnek. A folyamatos hatóanyag kivonások, valamint az áruházlánci saját hatásköri korlátozások miatt a felhasználható kemikáliák száma szinte napról-napra csökken, így egyre nagyobb jelentősége van a hatékony biológiai megoldásoknak! Ezekkel sok estben környezettudatosan kiegészíthetjük, jó esetben akár teljesen ki is válthatjuk a kémiai hatóanyagokat! A Kwizda Garden által forgalmazott, a növényeink számára egészséges környezetet biztosító hasznos gombákat és baktériumokat tartalmazó készítményeket alkalmazva biológiailag fékezhetjük a károsítók terjedését és javíthatjuk a talajunk egészségi állapotát. Ezekkel viszont meg kell tanulnunk bánni, egy új szemléletet kell elfogadni, hogy a lehető legjobban ki tudjuk aknázni a bennük rejlő lehetőségeket.

Még aki csak felületesen figyeli és követi a növénytermesztésben és a növényvédelemben lezajló változásokat, annak is feltűnhetett, hogy az utóbbi években egyre több cég kezdett el komolyabban foglalkozni a biológiai, mikrobiológiai hatóanyagokkal, egyre több termék jelenik meg a piacon. Ennek több oka van, például a fentebb említett kivonások és szigorítások (Green Deal), egy dinamikusan növekvő vásárlói és lakossági „zöld” igény, és egy újabb löket ehhez a nagyobb népszerűséghez az AÖP (Agrár-ökológiai Program) pontrendszere is, amelyek mind a biológia hatóanyagok fejlesztésének és alkalmazásának az irányába terelik a gyártókat és a termelőket.

Azonban egy-egy termék kiválasztásakor jó lenne néhány olyan dolgot figyelembe venni, ami döntően befolyásolhatja a növényvédelmünk hatékonyságát, és ezen keresztül a jövedelmezőségünket:

  • Nem mindegy, hogy egy hatóanyag hozamfokozóként, vagy növényvédő szerként van engedélyezve!
  • Nem mindegy, hogy egy termék melyik gombafaj melyik törzsét tartalmazza!
  • Nem mindegy hogy a termék milyen mennyiségben tartalmaz hatóanyagot!

A növényvédő szer engedéllyel bíró biológiai hatóanyagok garantáltan tudják, amit tudniuk kell, hiszen hosszú évek szigorú és összetett vizsgálatai után kapták meg az engedélyüket!

Gyakran halljuk vissza a termelőktől, hogy: „Azt mondta a képviselő, hogy ez is ugyanaz, csak sokkal olcsóbb!”, pedig sajnos sok esetben nem is ugyanarról a törzsről, és még csak nem is ugyanarról a hasznos gombafajról van szó! Jó tudni és tisztában lenni azzal, hogy például csak a Trichoderma gombanemzetségben közel 400 faj (pl.: T. viride, T. asperellum, T. harzianum, stb) és azokon belül is több törzs létezik. Jelen tudásunk szerint például a közel 700 ismert Trichoderma asperellum törzs közül a szakirodalmi adatok szerint a T34 törzs a legagresszívebb, amely összetett működése révén az összes többi törzset kiszorítja a gyökérzónából.

A kijuttatott hatóanyagmennyiség pedig egyértelműen és döntően befolyásolja a hatékonyságot és sok esetben a hatássebességet is. Például 1×106-on CFU­*/g vagy 1×109-en CFU/g mennyiség között 1000 szeres a különbség, ami már akkor is figyelemre méltó, ha valóban ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza a két termék. Bizonyos hatóanyagszint alatt pedig már nem is beszélhetünk hatásról! Kár olyan termékért pénzt kiadni, ami 105-en alatti mennyiségben tartalmaz mikrobiológiai hatóanyagot, hiszen több hasznos gombafaj esetében szinte e-körül van a talajaink természetes hatóanyagtartalma is!

Az Idemio® egy olyan új biológiai növényvédő szer, amellyel hatékonyabb, ugyanakkor környezetbarát lehetőségünk van a talajlakó gombák elleni védekezésben.

*= CFU: Csíraképző telepek száma ~ spóraszám

Tovább olvasom a cikket a Kwizda Garden honlapján.

Varga László
Kwizda Agro Hungary Kft, Garden Ágazat
Kertészmérnök, szaktanácsadó
Zöldségtermesztési szakmai vezető
Mobil: +36 30 928 6172
laszlo.varga@kwizda.hu

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Inváziós kártevők: a nyugati virágtripsz

2019. március 28. 09:03

A nyugati virágtripsz egy ma már világszerte elterjedt, rettegett inváziós kártevő, mely hazánkban a hajtatott zöldség- és dísznövénytermesztés meghatározó károsítója. Európában megközelítőleg 30 éve van jelen, és az ellene való védekezés több kultúra védelmét alapjaiban határozhatja meg.

Az oldalrügyön termő Pedro diófajta növényvédelmi tapasztalatai

2019. május 26. 10:24

Somogy megyében, Nágocs község külterületén, egy 11 ha-os Pedro fajtájú, 7 x 7 m térállású dióültetvényben végeztünk növényvédelmi vizsgálatokat.

Pattogatni való kukorica: ipari zöldségnövény szántóföldi vetésforgóban

2022. február 11. 05:36

A szakma „netflixes” időszaknak nevezi azt, ami a koronavírus-járvány alatt bekövetkezett, az emberek otthon maradtak, sorozatokat néztek, és popcornt pattogtattak otthonaikban.

Mi károsítja a kőrisfák levelét?

2019. szeptember 21. 04:36

D. Edit kérdése: Kőrisfáim levelei összetekerednek, majd hervadnak, elhalnak. Mi okozhatja ezeket a tüneteket?