Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Új biológiai növényvédő szerek a Kwizda Garden palettáján

Kwizda Garden

Mikrobiológiai készítményekkel a tisztább talajért, az egészségesebb növényekért és az egészségesebb környezetért.

Termesztett kultúráinkat számtalan környezeti veszély fenyegeti. A klimatikus változások miatt jelentősen felszaporodott talajlakó kórokozók egyre nagyobb kihívásokat jelentenek és akár az állományok teljes pusztulásához is vezethetnek. A folyamatos hatóanyag kivonások, valamint az áruházlánci saját hatásköri korlátozások miatt a felhasználható kemikáliák száma szinte napról-napra csökken, így egyre nagyobb jelentősége van a hatékony biológiai megoldásoknak! Ezekkel sok estben környezettudatosan kiegészíthetjük, jó esetben akár teljesen ki is válthatjuk a kémiai hatóanyagokat! A Kwizda Garden által forgalmazott, a növényeink számára egészséges környezetet biztosító hasznos gombákat és baktériumokat tartalmazó készítményeket alkalmazva biológiailag fékezhetjük a károsítók terjedését és javíthatjuk a talajunk egészségi állapotát. Ezekkel viszont meg kell tanulnunk bánni, egy új szemléletet kell elfogadni, hogy a lehető legjobban ki tudjuk aknázni a bennük rejlő lehetőségeket.

Még aki csak felületesen figyeli és követi a növénytermesztésben és a növényvédelemben lezajló változásokat, annak is feltűnhetett, hogy az utóbbi években egyre több cég kezdett el komolyabban foglalkozni a biológiai, mikrobiológiai hatóanyagokkal, egyre több termék jelenik meg a piacon. Ennek több oka van, például a fentebb említett kivonások és szigorítások (Green Deal), egy dinamikusan növekvő vásárlói és lakossági „zöld” igény, és egy újabb löket ehhez a nagyobb népszerűséghez az AÖP (Agrár-ökológiai Program) pontrendszere is, amelyek mind a biológia hatóanyagok fejlesztésének és alkalmazásának az irányába terelik a gyártókat és a termelőket.

Azonban egy-egy termék kiválasztásakor jó lenne néhány olyan dolgot figyelembe venni, ami döntően befolyásolhatja a növényvédelmünk hatékonyságát, és ezen keresztül a jövedelmezőségünket:

  • Nem mindegy, hogy egy hatóanyag hozamfokozóként, vagy növényvédő szerként van engedélyezve!
  • Nem mindegy, hogy egy termék melyik gombafaj melyik törzsét tartalmazza!
  • Nem mindegy hogy a termék milyen mennyiségben tartalmaz hatóanyagot!

A növényvédő szer engedéllyel bíró biológiai hatóanyagok garantáltan tudják, amit tudniuk kell, hiszen hosszú évek szigorú és összetett vizsgálatai után kapták meg az engedélyüket!

Gyakran halljuk vissza a termelőktől, hogy: „Azt mondta a képviselő, hogy ez is ugyanaz, csak sokkal olcsóbb!”, pedig sajnos sok esetben nem is ugyanarról a törzsről, és még csak nem is ugyanarról a hasznos gombafajról van szó! Jó tudni és tisztában lenni azzal, hogy például csak a Trichoderma gombanemzetségben közel 400 faj (pl.: T. viride, T. asperellum, T. harzianum, stb) és azokon belül is több törzs létezik. Jelen tudásunk szerint például a közel 700 ismert Trichoderma asperellum törzs közül a szakirodalmi adatok szerint a T34 törzs a legagresszívebb, amely összetett működése révén az összes többi törzset kiszorítja a gyökérzónából.

A kijuttatott hatóanyagmennyiség pedig egyértelműen és döntően befolyásolja a hatékonyságot és sok esetben a hatássebességet is. Például 1×106-on CFU­*/g vagy 1×109-en CFU/g mennyiség között 1000 szeres a különbség, ami már akkor is figyelemre méltó, ha valóban ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza a két termék. Bizonyos hatóanyagszint alatt pedig már nem is beszélhetünk hatásról! Kár olyan termékért pénzt kiadni, ami 105-en alatti mennyiségben tartalmaz mikrobiológiai hatóanyagot, hiszen több hasznos gombafaj esetében szinte e-körül van a talajaink természetes hatóanyagtartalma is!

Az Idemio® egy olyan új biológiai növényvédő szer, amellyel hatékonyabb, ugyanakkor környezetbarát lehetőségünk van a talajlakó gombák elleni védekezésben.

*= CFU: Csíraképző telepek száma ~ spóraszám

Tovább olvasom a cikket a Kwizda Garden honlapján.

Varga László
Kwizda Agro Hungary Kft, Garden Ágazat
Kertészmérnök, szaktanácsadó
Zöldségtermesztési szakmai vezető
Mobil: +36 30 928 6172
laszlo.varga@kwizda.hu

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

2024. november 21. 12:40

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

A borsó-aknázólégy

2019. január 19. 05:38

Az inváziós kártevők sorozatban ezúttal a borsó-aknázólégy földrajzi elterjedését, biológiáját, tápnövénykörét és az ellene való védekezés lehetőségeit mutatjuk be.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica szár- és levélbetegségei (2/2.)

2019. június 9. 04:36

A fuzáriumos betegségeken kívül egyéb gombás betegségeit is ismerjük a kukoricának. A cikkben ezek közül mutatjuk be a legjelentősebbeket, megemlítve még néhány Magyarországon is előforduló érdekesebb kórokozót.

A nyugati dióburok-fúróléggyel kapcsolatos 2019. évi tapasztalatok

2019. október 23. 04:38

A 2019-es évben a késő tavaszi fagyok, az elhúzódó hűvös időjárás és a nyár végi/ősz eleji relatív vízhiány mellett a diósgazdáknak és házikert tulajdonosoknak egy másik problémával is meg kellett küzdenie, mégpedig a dió egy hazánkban néhány éve felbukkant károsítójával, a nyugati dióburok-fúróléggyel.

Tűzelhalás elleni megelőző védekezés - Amiért érdemes az ERWIPHAGE PLUS-t választani

2018. április 16. 06:38

Hatásos és célirányos védekezés az almafélék tűzelhalása ellen - magyar világújdonsággal.