Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Vadriasztás és tápanyagpótlás – mit tudnak a szuszpenziós lombtrágyák?

VulcanAgro Kft.

Mi az a szuszpenzió?

Kinézetre olyan, mint a diszperzit, és általában a sűrűségük is hasonló. Valódi oldat és elemi tápanyagok keveréke, amelyek a lehető legnagyobb hatóanyag-mennyiséget tartalmazzák.

A kén tápanyag, de a vadak ellen is védi a növényt.

Vulcan Profi S80 – elemi kén szuszpenzió

Az elemi kén lehet növényvédő szer, tápanyag, de vad- és rovarriasztó is egyben. Ként használhatunk szántóföldi, kertészeti vagy gyümölcstermesztésben, de akár bio-termesztésben is, a növények növekedési fázisától függetlenül. Általában 6–10 liter/ha a dózisa szántóföldi, 8–12 liter/ha pedig kertészeti, gyümölcskultúrákban.

Mikor legyen az első kezelés?

Mivel az elemi ként vadvédelemnél használjuk, azért más-más időszakban javasolt használni. A vaddisznó ellen kukoricában, a vetést követően azonnal juttassuk ki. A napraforgónál már 2–4 leveles állapotban juttassuk ki az első dózist. Állományba mondjuk a repcénél vagy madarak, rovarok ellen pedig folyamatosan. Kijuttatás után kell még 1–2 nap, míg a kén gázosodásnak indul és kifejti a hatását.

Vulcan MagmaS – nitrogén, magnézium, mikroelem és kén?

A Vulcan MagmaS az elemi kén mellett már jelentős mennyiségben tartalmaz nitrogént (15%, 190 g/liter), de magnéziumot, bórt, rezet és cinket is. Ezért a MagmaS-t akkor érdemes használni, amikor kialakult a levélfelület, amin keresztül a növény a tápanyagokat azonnal hasznosítani tudja. A benne levő kén pedig segíti a növényvédelmet, a vad- és rovarriasztást.

Mikor legyen a második kezelés?

Akár csak tiszta ként (Profi S80) vagy nitrogénes ként (MagmaS) használunk másodjára, annak az első kezelést legalább 2–3 hétre kell követni. Ennyi idő elteltével az első kezelés hatása már csökken, a növény további védelme segítségre szorul. A második kezelésre már kisebb dózist javaslunk, általában 5–8 liter/ha elegendő, bármelyik terméket is válasszuk.

Gabonára, repcére is mehet még?

Igen, sőt indokolt is lenne. A ként egyébként is kis mennyiségben pótoltuk az idén, és a szárazság legyengíti a növények betegségekkel szembeni ellenálló képességét. Ha valamikor indokolt a kén használata, az most van. Állományba kijuttathatjuk önállóan, de szinte az összes növényvédő szerrel együtt.

Zöldségbe, gyümölcsösbe?

A zöldségtermesztésben talán sokkal nagyobb szükség lenne elemi kénes termékekre. Itt használhatjuk talajra drót- és fonálféreg ellen, nagyobb mennyiségben már a vetés-ültetés előtt. De állományba és fóliában is tápanyagként, gombaölőként és rovarok (pl. poloskák, tripszek stb.) ellen is. A kénnek 0 nap az élelmezés-egészségügyi értéke, és nem utolsósorban ökológiai gazdálkodók is használhatják. Az elemi kén ősi, de hatásos szer, amelynek minden gazdaságban helye van.

Szaktanácsadás: +36 70/905-5000
info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Összefoglaló a növényvédő szerek háztáji alkalmazásáról

2019. szeptember 2. 11:49

A növényvédő szerek otthoni alkalmazásánál számos előírást és íratlan szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy növényünk, környezetünk, családunk és a magunk egészségét ne veszélyeztessük. Ez az összefoglaló útmutatásul szolgál a szakszerű, biztonságos és eredményes háztáji növényvédőszer-használatról.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Növényvédő szerek hatása a talajra

2023. június 22. 13:36

A talajban a legfontosabb lebomlási út a mikrobiológiai átalakulás. Sok esetben a mikrobiológiai és kémiai bomlási termékek kémiai szerkezete azonos.

Pár napig lehet még véleményezni a Nemzeti Növényvédelmi Cselekvési Tervet

2019. június 15. 09:34

A dokumentumban konkrét célokat, intézkedéseket és ütemterveket állapítanak meg a növényvédő szerek emberi egészségre és környezetre jelentett kockázatainak és kifejtett hatásainak csökkentésére.