Növénytermesztés

Van vagy nincs tavaszi vetőmag?

Agrofórum Online

A vetőmagot forgalmazó cégek hivatalos kommunikációja szerint a tavaszi vetésű kultúrák tekintetében rendelkeznek elegendő készletekkel, tartalékot is képeztek. Viszont az internetes fórumokon a termelők panaszkodnak, hogy nem jutnak hozzá a prémium vetőmagokhoz, a keresett, közkedvelt fajták, hibridek állítólag már ősszel elfogytak - legalábbis ezt a tájékoztatást kapják a kereskedőktől. Mi lehet ennek az oka?

Kérdésünkre Takács Géza, a Vetőmag Szövetség elnöke az alábbi részletes és megnyugtató választ adta.

A Vetőmag Szövetség illetékes bizottsága többször is tárgyalta a hibridkukorica és -napraforgó vetőmag 2021. évi tavaszi vetésekhez várhatóan rendelkezésre álló készleteket. A 2020. évi szántóföldi vetőmag-szaporítások 2020-ban nagyon nehéz körülmények között zajlottak az egész EU területén. Minden probléma ellenére a nemesítő cégek azt fogalmazták meg, hogy mennyiség és vetőmagminőség tekintetében nem lesz gond az ellátással.

Problémát jelenthet viszont az, hogy egyes hibridekből nagyon kevés vagy lényegesen kevesebb termett a vártnál. Ennek híre gyorsan elterjedt, így a termelők az elmúlt éveknél sokkal korábban döntöttek a vetőmag vásárlásról és megrendelésekről. Ezen időszakban még javában tartott a vetőmag feldolgozása, kiszerelése, amely még jelenleg is tart. A vetőmag előállítási, szaporítási program tervezésénél a nemesítőházak normál kereskedelmi igénnyel számolnak. Azonban, ha egy hibridre hirtelen nagyobb kereslet jelentkezik egyik évről a másikra, ott a bázismag előállítás alapvetően limitálhatja a vetőmag előállítás nagyságát. Mivel a bázismag értéke nagyon magas, úgy annak előállításánál kellő óvatosággal kell eljárni. Egy rosszul tervezett vagy nagy termés a bázismag esetében komoly selejtezési költséggel is jár.

A jelen helyzetben azoknál a vetőmagoknál, amelyeknél a megrendelt állomány meghaladta a tényleges mennyiséget, ott a nemesítőházak és kereskedők javaslatot tesznek a cserékre.

Bonyolítja a helyzetet, hogy a nagy piaci részesedéssel bíró vetőmagcégek regionális termelési és forgalmazási rendszert működtetnek, melynek következtében a szomszédos országokban jelentkező esetleges fajtahiányok kihathatnak a hazai ellátásra is. A magas gabona világpiaci árak jelentős kukorica termelési igényt generálnak, és a vásárlói igények még jobban összpontosulnak az amúgy is népszerű korai-középérésű fajtacsoport irányában.

A közkedvelt vezető fajták és éréscsoportok területén hiányhelyzet alakult ki, de a rendkívül széles hazai választék lehetőséget biztosít helyettesítő fajták vetőmagjának beszerzésére. A vetőmag ágazat egészére jellemző, hogy az utóbbi évek vállalatirányítási céljaiban az alacsony átmenő raktárkészletekkel való tervezés és gazdálkodás valósul meg. Ennek következtében egyik oldalról minden forgalmazó törekszik arra, hogy új termésű, nem áttárolt, jó minőségű friss termelésű vetőmaggal szolgálja ki a vevőit, másfelől azonban a tavalyi rendkívül kedvezőtlen időjárási körülmények miatt kialakult európai vetőmagelőállítási hiányok nehezen kezelhetők.

A tavalyi év csapadékos időjárása elnyújtotta a vetőmagelőállító táblák növényállományának fejlődését, a betakarítás későbbre tolódott és még a nyárvégi esők is hátráltatták a feldolgozási munkák korai indulását. A feldolgozások jelenleg is folynak, így azok befejezéséig a végleges válaszokra fajtaügyekben még várni kell.

Az immár 14 éve végzett GOSZ-VSZT-NAK kukoricakísérletek adati bizonyítják, hogy a termelők által elvárt termést a helyettesítésre felkínált hibridekkel el lehet érni. Tudjuk, hogy a termelők nagyon ragaszkodnak a már bevált hibridekhez, de biztosak vagyunk abban is, hogy a cserehibridek is tudják bizonyítani kiváló tulajdonságaikat, megfelelő termésszintet biztosítva a gazdálkodóknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Fókuszban az egészség

2024. július 2. 11:40

A RAPOOL új hibridjei genetikailag jobban ellenállnak a kórokozóknak és a környezeti stressznek.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

2020. szeptember 2. 13:44

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.

Tél végi állománymustra és tavaszi stratégia

2019. február 25. 08:46

A több éve tapasztalható enyhe telek után 2018 decemberében és idén januárban újra érezhettük a téli hideg hatásait.