6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: gombabetegségek napraforgóban – 12. rész

Agrofórum Online

A napraforgó a „leggombásabb” szántóföldi növényünk, sok kórokozó betegítheti meg, ami miatt egyes évjáratokban akár komoly kárt is elszenvedhetnek a gazdálkodók. Bár a tavalyi évben is volt olyan betegség, amely a szokásosnál erősebb fertőzéssel jelentkezett, azonban összességében az általam látott állományokban nem következett be a megszokottnál nagyobb kár.

1. kép Peronoszpórás napraforgónövény az egészséges tövek között. A növekedésbeli lemaradás máris érzékelhető (2021.06.24.).
2. kép Jellegzetes peronoszpórás tünetek a levélen (2021.06.24.).

Napraforgó-peronoszpóra

Ritkán találkozhatunk olyan mértékű peronoszpórafertőzéssel, mint a tavalyi napraforgószezonban, ami helyenként a gazdasági kár mértékét is elérte. Feltűnően sok torzult, törpenövésű (1. kép), „káposztás megjelenésű” növényre találhattunk a táblákon, amelyek mutatták a primer fertőzés jellegzetes tüneteit (2. kép). A nagyobb mértékű fertőzés oka minden bizonnyal a hűvös áprilisban, valamint az esős és hűvös májusban keresendő. A vízzel telített, hideg talajokon a feltételek alkalmasak voltak ahhoz, hogy a fiatal növények megfertőződhessenek a talajban lévő spórákkal. Ez ugyanis az elsődleges fertőzési forrás. A másik forrás a fertőzött vetőmag, ahol a kaszatok belsejében lévő gombafonalakból indul a megbetegedés, amelynek megakadályozására történik meg a vetőmag peronoszpóra elleni hatással bíró hatóanyaggal történő csávázása.

Sajnos a primer tünetek esetében az állománykezelés hatástalan, ezzel nincs is értelme próbálkoznunk. Ennek az is az oka, hogy az ezekből kiinduló szekunder fertőzés már kevéssé veszélyes, a hazai, egyre melegebb és szárazabb viszonyok közepette jelentősebb kártétellel nem fog jelentkezni. Az erős fertőzés miatt azonban érdemes számontartanunk a tavalyi évjáratot. Megérne egy szakmai konzultációt, érdemes lenne annak okait közelebbről megvizsgálni, vajon pusztán az időjárási viszonyok alakulása, vagy talajaink erős fertőzöttsége, esetleg új rasszok megjelenése, a termesztett napraforgófajták ellenállóképességének gyengülése, vagy a nem megfelelő vetőmagcsávázás áll-e a szokatlanul magas fertőzés hátterében.

Hamuszürke szárkorhadás

Sajnos ugyancsak nincs mit tennünk egy másik, egyre nagyobb károkat okozó kórokozóval szemben, amely a hamuszürke szárkorhadás.

3. kép Hamuszürke szárkorhadás miatt leszáradt állomány (2021.08.24.).

Ez a melegkedvelő, sőt a száraz és forró viszonyok között fokozottan fellépő gombabetegség ellen ugyanis nincs jelenleg igazán hatékony védekezési lehetőségünk. Az először foltokban hervadó, majd sokkszerűen, napok alatt leszáradó állományra (3. kép) nézve gyakran aszálytünetekre gyanakszunk, de sajnos tévedünk, többnyire ez a talajból fertőző megbetegedés áll a tünetek mögött.

4. kép A szürke bélszövet a hamuszürke szárkorhadásra utal (2021.08.24.).
5. kép Az apró, fekete pontok a hamuszürke szárkorhadás mikroszkleróciumai (2021.08.17.).

Arról, hogy valóban ez okozta-e a problémát, könnyen meggyőződhetünk. Ha a tüneteket mutató növények talajfelszín feletti szárrészét megvágva szürkés színű bélszövetet találunk (4. kép), amiben apró fekete pontocskákat látunk (5. kép), akkor biztosak lehetünk abban, hogy a hamuszürke szárkorhadás okozta a problémát. Sajnos az előző évben is sok száradó foltot láthattunk az állományokban, azonban annak mértéke, dacára a száraz és meleg nyári időjárásnak, a tapasztalataim szerint nem haladta meg a megszokott mértéket.

Rizópuszos tányérrothadás

Az előzőleg említett hamuszürke szárkorhadáson túl van még egy olyan gombabetegségünk, amelyik a száraz és forró évjáratokban jelenik meg nagyobb arányban a napraforgóállományokban.

6. kép Rizópuszos napraforgótányér (2021.08.21.).
7. kép Jellegzetes rizópuszos tünetek, habos „pamacsok” a levélnyélen (2021.08.17.).
8. kép A rizópuszos növények mágnesként vonzzák a rovarokat (korábbi felvétel).

Ez a rizópuszos tányérrothadás. A tányéron jelentkező tüneteit, mint a barnuló, majd száradó szöveteket (6. kép), az azokon sokszor megjelenő szürke penészgyepet könnyű összekeverni a szürkepenészes fertőzés tüneteivel. Van azonban mód a biztos azonosításra, ugyanis rizópuszos fertőzésnél a levélnyeleken szinte mindig, a tányéron pedig néha ragacsos, enyhén alkoholos váladék és fehér hab jelenik meg (7. kép). Ezt nagyon szívesen látogatják a környék rovarpopulációjának tagjai, így a házi méhek is (8. kép), ezért a fertőzött táblákon tömeges rovarmozgást tapasztalhatunk. A tavalyi szezonban a tapasztalataim szerint az utóbbi évek legerősebb rizópuszfertőzése alakult ki, több táblán jelentős mértékben betegítették a tányérokat, ami biztosan csökkentette a termés mennyiségét.

Egyéb betegségek

A sokak által jól ismert kórokozók, a fehér- és szürkepenészes szár és tányérrothadás a tavalyi évben szinte egyáltalán nem okoztak problémát.

9. kép Fehérpenésszel fertőződött, hervadó növény (2021.06.25.).

A meleg és száraz időjárási viszonyok nem voltak kedvezőek a számukra, így fertőzésük elmaradt. A fehérpenészes megbetegedés esetében elvétve találhattunk hervadó, lankadó növényeket, amelyek a primer tüneteket mutatták (9. kép), de ezek mennyisége elenyésző volt. A szárközépen, vagy a tányérokon megmutatkozó szekunder fertőzésből én magam egyetlen egy darabot sem találtam.

10. kép Szárfoltok a betakarított állományban (2021.09.21.).

Hasonló volt a helyzet a szárfoltbetegségek (10. kép) esetében is. A fómás szárfoltosság, az alternáriás levél és szárfoltosság, valamint a diaportés megbetegedés tüneteiből csak elvétve, vagy egyáltalán nem lehetett találni az állományokban. A száraz viszonyok különösen kedvezőtlenek voltak a diaportés megbetegedés számára, így gyakorlatilag egyetlen egy beteg növényt sem láttam a tüneteivel. Fómás és alternáriás betegségek tüneteiből pedig csak a betakarítás után, a tarlón nagyobb területet bejárva találtam néhányat.

Összességében az előző napraforgószezonban nem tapasztaltam általánosan, nagy területen jelentkező gombafertőzést. Míg egyes fajok a szokásosnál több növényt betegítettek meg, addig mások fertőzése szinte teljesen elmaradt, így a kórokozók okozta terméskiesés nem haladta meg a megszokott mértéket.

Sorozatunk következő részében a napraforgóállományokban tapasztalt élettani eredetű tünetek tárgyalása kerül sorra.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Kicsik a kalászok, vontatott a kukorica fejlődése

2019. május 2. 11:47

Május elején szomorú statisztikát lehet összeállítani az első négy hónap csapadékhiányáról.

A napraforgó lombkártevőiről

2021. június 8. 11:16

Kinőttek a napraforgók a fiatalkori és a talajlakó kártevők „foga” alól, megérkeztek viszont az első lombkárosítók.

Napraforgók ideje

2022. augusztus 1. 06:37

A rendkívül szélsőséges rossz minőségű talajok kivételével mindenütt megterem a napraforgó, viszont nagy termést mélyrétegű, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajon termesztve várhatunk.

Napraforgó-peronoszpóra: továbbra is fejtörést okoz a növényvédelemben

2024. július 24. 10:40

Manapság a jelentősége visszaszorulóban van, de az idei év csapadékviszonyai kedveztek a kórokozó fellépésének.