Növényvédelem

A zab még veszélyben van: nem érdemes késlekedni

Agrofórum Online

A különféle gabonák esetében a nyár beköszöntével az érésidő függvényében fogy el a különféle kórokozók „étvágya”. Bár a zab alapvetően egy ritka, kis felületen termesztett gabonafélénk, de mivel értékes kultúra, így a kórokozóktól való megvédése meglehetősen fontos lehet azoknak a termelőknek, akik ezzel a növénnyel foglalkoznak.

Miért sérülékenyebb a zab a nyári hónapokban?

Mind az őszi, mind pedig a tavaszi zab tenyészideje eléggé hosszú. Ezen ok miatt, amikor már a fontosabb gabonafélék, mint az őszi árpa, őszi búza és tritikálé már az aratásra várnak, akkor sajnos a zabállományok lombozata még általában nagyon is zöld. Amely növényi felület ebben az időszakban még zöld, az elfogyasztható tápláléknak számít sok kártevő és kórokozó számára.

Sajnos a zab sem büszkélkedhet azzal, hogy elkerülik a kórokozók. Így a meleg időjárás és (ahol öntöznek) a nedvesség, valamint a megfertőzhető zöld lombfelület együttesen igencsak jó lehetőséget teremtenek a zab esetében a különféle kórokozók akár „nyakló nélküli” felszaporodásához. Ez viszont olyan terméskiesést eredményezhet, amelyre – nyár ide, nyár oda – fungicides állományvédelemmel kellhet reagálni.

Koronás rozsda – gyakori nyári fertőzés a zabban

A zab egyik leggyakoribb és nem lebecsülendő levélbetegsége az alapvetően nagyon melegkedvelő koronás rozsda (Puccinia coronifera). Igazság szerint minden gabonafélének megvan a maga „levélrozsdája”. Búzafajok esetében ez a vörösrozsda (Puccinia recondita), rozson a barnarozsda (Puccinia dispersa), míg árpán a törpe rozsda (Puccinia hordei) károsít. Ebbe a csoportba tartozik a zab koronás rozsdája is.

A melegkedvelő koronás rozsda az elvárásoknak megfelelően terjedésbe kezdett
A melegkedvelő koronás rozsda az elvárásoknak megfelelően terjedésbe kezdett

Mindegyik faj kellően melegkedvelő, így a nyár folyamán szoktak fellépni. Sajnos a tavaszi és őszi vetésű zab – ellentétben a többi gabonaféle jelentős hányadával – meglehetősen hosszú tenyészidejű, így sokáig zöld, azaz megfertőzhető marad.

Mikor indokolt a fungicides védekezés?

Mivel ez a kórokozó már most jelentékeny mértékben jelen van a zabállományok lombozatán, értékesebb állományokban gazdasági szempontból megérheti az ellene való fungicides védekezés. Ez egyúttal az utóbbi időben az egyes zabállományokban felszaporodott lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. avenae) fertőzést is messze a kártételi szint alá szoríthatja. Ráadásul mindkét kórokozó kellően érzékeny a fungicidekre, így jó kijuttatási technika esetén biztosak lehetünk a sikerben.

Erős lisztharmatfertőzés zabállományban
Erős lisztharmatfertőzés zabállományban

Kemény ellenfél – a barna levélfoltosság

Sajnos a leginkább értékes, éppen ezért öntözött állományokban helyenként felvonult egy sokkalta veszélyesebb, hatalmas pusztító erővel rendelkező és a fungicideknek rendkívül ellenálló kórokozó is, a zab barna levélfoltossága (Drechslera avenae).

Az öntözött zabállományokban megjelent az egyik legnehezebben elpusztítható kórokozó, a zab barna levélfoltossága (Drechslera avenae)
Az öntözött zabállományokban megjelent az egyik legnehezebben elpusztítható kórokozó, a zab barna levélfoltossága (Drechslera avenae)

Ez a kórokozó nagyon meleg- és nedvességkedvelő, de sajnos ezeket a feltételeket néhány öntözött zabállományban megtalálta a gomba. A betegség eleinte csak elszórt, egyszerű barna foltok megjelenésével indul el, de ezek a foltok meleg, párás időben (ehhez igényli a kórokozó a csapadékot, vagy annak hiányában az öntözést!) gomba módra szaporodnak, és a levelek jelentős része emiatt gyorsan leszárad.

Nincs helye hibának: precíz kijuttatás a kulcs

A zab barna levélfoltosságának kórokozója igazi „nehézfiú” a gombák között. Nagyon nagy mértékben képes ellenállni a fungicideknek. Ellene kizárólag az engedélyezett gombaölő készítmények maximális dózisával és hibátlan kijuttatási technológiával lehet eredményesen fellépni. El lehet pusztítani, de ez a kórokozó minden hibát igen gyorsan és könnyedén, gyors visszatéréssel és felszaporodással büntet. Ha megjelenik, akkor a kezelés során mindent a lehető legjobban kell elvégezni, különben a meglehetősen drága fungicides beavatkozás gyakorlatilag hatástalan lesz.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Kihirdették a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát

2018. február 5. 07:37

A Vetőmag Szövetség szerint közepes vetőmag keresletre lehet számítani idén a tavaszi kalászosok esetében.

Vetőmag Szövetség: nem lesz hiány tavaszi kalászos vetőmagból

2020. február 5. 07:36

A szervezet idén is közzéteszi a tavaszi árpa, valamint a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira a tájékoztató árat, amely egységesen nettó 105.000 forint tonnánként.

Már a tavaszi árpa csaknem negyedét elvetették Zala megyében

2020. március 11. 08:02

A gazdáknak a gyors kitavaszodás miatt nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a növényvédelmi munkákra, hogy a most jó képet mutató vetéseket jelentős kártétel nélkül tudják majd betakarítani.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

A 2020-as, kibővült termékpalettán a szélsőségekhez és az újfajta igényekhez kiválóan alkalmazkodó kukorica-, napraforgó-, hüvelyes-, valamint tavasziárpa- és zabfajták egyaránt megtalálhatók.