Az új, innovatív világítási technológia lehetővé teszi, hogy az ontariói üvegházakban egész évben paprikát termeljenek. Mindez egy GCII (az üvegházak versenyképességével és innovációjával kapcsolatos kezdeményezés) által finanszírozott projekt eredménye, amely azt is megállapította, hogy az intelligens LED-es növénytermesztési-rendszer nagyobb terméshozamot, jobb minőséget és nagyobb termést eredményez.
Az, hogy a termelést az év 12 hónapjára terjesztik ki Ontarióban, Észak-Amerika legnagyobb üvegházi zöldségtermesztő régiójában, hozzájárul az üvegházi zöldség-ágazat versenyképességének növeléséhez és a helyben termesztett zöldségek elérhetőségének növelésével a hazai élelmiszer-biztonság megszilárdításához -írja a Horti Daily.
A hagyományos üvegházi világítási rendszerek nagynyomású nátrium (HPS) lámpákra támaszkodnak, amelyek nem működnek jól a paprikafélék esetében, így az egész éves termelés drágább és nagyobb kihívást jelent.
A projekt megvalósítása érdekében az Allegro Acres konzorciumot alakított a montreali székhelyű Sollum Technologies-szel, amely az intelligens LED-es növénytermesztési lámpák fejlesztésére specializálódott, és összefogott a Harrow Kutatási és Fejlesztési Központtal, a Windsori Egyetemmel, a Golden Jem Produce-szal és az Ontario Greenhouse Vegetable Growers-szel.
A LED-ek akár 40%-kal hatékonyabbak, hosszabb élettartamúak és fenntarthatóbbak, mint a hagyományos világítás, és lehetővé teszik számunkra, hogy kiküszöböljük az éjszakai égbolt fényszennyezését, miközben optimális környezetet biztosítunk a növényeink számára. A múltban azonban még a LED-es technológia nagyon drága volt, és nem volt könnyen elérhető, ezért nagyon szerettük volna kipróbálni a Sollum rendszert.
– magyarázta Gene Ingratta az Allegro Acres-től, a projektkísérleteknek otthont adó üvegházból.
Eredmények
2020-ban az Allegro négy hektárnyi paprikát termesztett a Sollum lámpái alatt, a kutatócsoport pedig különböző napszakokkal, fényintenzitásokkal és spektrumokkal, valamint paprikafajtákkal kísérletezett. A LED-es megvilágítású területet tavaly 12 hektárra bővítették, majd a paprikatermesztés második évében tovább fejlesztették, és az akár 24 órás folyamatos fényt alacsony intenzitású világításvezérlési technikákkal kombinálták.
Rájöttünk, hogy a fényspektrumok és a fotoperiódusok nagyon fajtaspecifikusak lehetnek; például egyes fajtáknak sokkal több vörösre van szükségük, mint másoknak, vagy bizonyos fajták kevesebb energiát igényelnek, mégis ugyanolyan termést hoznak
– mondta Ingratta, majd azt is elárulta, hogy jelenleg szorosan együttműködnek a vetőmaggyártó cégekkel, hogy megpróbáljanak olyan fajtákat előállítani, amelyek LED-barátok, hogy a maximális termelést a legnagyobb energiamegtakarítás mellett érjék el.
A megfelelő fajták intelligens LED-es világítási rendszerben történő termesztésével 20-30%-kal nagyobb hozamú, minőségi, jobb ízű és hosszabb eltarthatóságú paprikatermést várnak.
A Sollum lámpatestek fényspektruma és intenzitása könnyen szabályozható, ezáltal ideális termesztési körülményeket tudnak teremteni az egyes fajtákra jellemző igényeknek megfelelően, és reagálni tudnak a környezeti változásokra. Ráadásul a fénycsövek automatikusan elsötétülnek, ahogy a napsütés csökken, ami mérsékeli a termesztők költségeit, és biztosítja, hogy a növények mindig pontosan a megfelelő mennyiségű fényt kapják.
– A Sollum LED-es világítási technológiájával végzett tesztelés a projekt résztvevői számára nagy kockázatot és kísérletet jelentett, amit a partnerség és a GCII nélkül nehéz lett volna megvalósítani – folytatta Ingratta. – A LED-technológia telepítése kétszer annyiba került, mint a HPS-világításé, de hosszú távon sokkal hatékonyabb és fenntarthatóbb annál.
Az élelmiszer-ellátásunk rugalmasságának növelése érdekében fontos, hogy egész télen hazai üvegházi termelést folytassunk, és ez a technológia kiváló példája annak, hogyan valósíthatjuk ezt meg Ontarióban
– tette hozzá Doug Alexander, Mezőgazdasági és élelmiszerügyi és Vidékügyi miniszter, a GCII megvalósítója.
Ez a világítási rendszer más üvegházi zöldségkultúrákhoz is adaptálható, ami elősegíti ennek az iparágnak a fenntarthatóságát és versenyképességét tartományunkban.
– Ha egész évben növeljük az üvegházi zöldségfélék termelékenységét, az azt jelenti, hogy az ontariói üvegházi zöldségtermesztők versenyképesebbek lehetnek a hazai és a globális piacokon – mondta Lisa Thompson, Mezőgazdasági, Élelmiszerügyi és Vidékügyi miniszter. – Ha segítünk a gazdáknak fejleszteni a vállalkozásukat, az növeli az agrár-élelmiszer ipari ágazat stabilitását és erősíti a gazdaságot.