31℃ 19℃
július 1. Tihamér, Annamária, Olivér, Áron
Növényvédelem

Csillagpenész támadja a rózsát: így védekezzen ellene!

Agrofórum Online

A hazai kertek, közösségi terek egyik tradicionális dísznövénye a rózsa. Sajnos ez a dekoratív növény meglehetősen „beteg” is, azaz különféle kártevők és kórokozók hosszú sora áll készen arra, hogy a növény által megtestesített biomasszatömeget a saját céljaira használja fel.

Mivel a rózsa szinte kizárólagosan dísznövényként funkcionál, így a minőség, azaz a virágok dekoratív jellege, színe, mérete, illata döntő mértékben meghatározza egy-egy adott fajta elterjedését. A betegségellenállóság sajnos a rózsa esetében nem igazán első vonalbeli értékmérő tulajdonság az egyes fajták megítélése során.

Most fertőz a csillagpenész

A rózsa sokféle betegsége közül az egyik legismertebb és leggyakoribb a leveleken előforduló tintafoltosság, amelyet sok helyen csillagpenészként is ismernek. Okozója a Diplocarpon rosae nevű gomba, amely meglehetősen meleg- és nagyon nedvességigényes faj.

A rózsa csillagpenésze döntően a lehullott, fertőzött leveleken telel át, bár néhány rózsafaj esetében a telet a vesszőkön túlélő, zöld és fertőzött levelek is az áttelelés fontos gócpontjai lehetnek. A kórokozó a tavasz folyamán ezeken a lehullott vagy még élő leveleken fejleszti ki konídiumait, amelyek alapvetően a 20-25 °C-os hőmérsékleten és a nagyon magas relatív páratartalom mellett fertőzik meg az idén kifejlődött, fiatal leveleket.

Friss csillagpenész fertőzések rózsa levelén

A fertőzés jelenlétét könnyű felismerni a rózsa levelein megjelenő, eleinte apró, később akár 1-2 cm-es méretű, kezdetben barnás színű, később lilásfekete foltokról. Sajnálatos módon a fertőzött levelek meglehetősen gyorsan elsárgulnak és lehullnak. Ez súlyos esztétikai hiba egy dekoratív dísznövénynél. Ráadásul a lombveszteség nagyon legyengíti a rózsatöveket, amelyek virághozama és a virágok mérete is lecsökken.

Az idei évben a május hónap – az első hetet leszámítva – eléggé hűvös volt a kórokozó számára, de a júniusi meleg, a korábban lehullott csapadékok okozta pára, illetve a szélsőségesen nagy nappali hőingadozás által előidézett tartós reggeli harmat miatt napjainkra szinte ideális feltételeket teremtett a kórokozó számára a sikeres fertőzéshez. Ennek eredményeképp a csillagpenész első tünetei az idei leveleken már szerte az országban mindenfelé megtalálhatóak.

Szellős növényállomány = kevesebb fertőzés

A csillagpenész alapvetően a párás környezethez a végsőkig ragaszkodó gomba. Így ha a rózsabokrokat szellősebbre metsszük, a környezetükből eltávolítjuk a levegő szabad mozgását gátló dolgokat (gyomokat pl.!), akkor a fertőzéshez elengedhetetlenül szükséges párás és felületi vízborítással leírható időszak hosszát jelentősen csökkenthetjük.

Megelőzés komposztálással

Nemcsak a környezeti feltételek előnyös megváltoztatásával léphetünk fel peszticidek alkalmazása nélkül is eredményesen e kórokozó ellen. Mivel ez a gomba az idős, igen gyakran már lehullott és elhalt levelekben telel át, így ezek összegyűjtése és megsemmisítése drasztikusan lecsökkentheti a kórokozó fertőző anyagának mennyiségét.

A tintafoltosság, vagy csillagpenész a lehullott levelekben tele át

Megsemmisítésre elegendő a levelek komposztálása, azaz vagy a talajba, vagy a komposzthalom belsejébe történő bejuttatása. A komposztdomb tetején levő levelekből a kórokozó még fertőzhet, de beforgatva már biztosan nem!

Permetezzen, ha már fertőz!

Amennyiben tartósan csapadékos az időjárás, vagy intenzíven öntözött a terület, akkor viszont igen jó eséllyel szükség lehet fungicides állományvédelemre is. Jelenleg, amikor az első fertőzések már bekövetkeztek és a kórokozó tünetei már láthatóak a leveleken, a gombaölőszeres védelem már elengedhetetlen.

Akármelyik engedélyezett készítményt is használjuk, a kezelések során törekedjünk a minél jobb felületi permetléborítás elérésére. Ez nem is olyan könnyű feladat. Mindenképpen ajánlott a minél finomabb porlasztás, illetve a tapadásfokozó adalék használata. Sok rózsafajta levele erősen viaszos, így tapadásfokozó nélkül a permetlé jelentős hányada lefolyna a levelekről, amelyek így kielégítő védelem nélkül maradnának.

A képek a szerző saját felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

2025. június 27. 13:10

Bár régóta jelen van, a kukoricamoly ma is komoly veszélyt jelent a hazai kukoricatermesztésre – pontos előrejelzéssel védekezhetünk ellene.

Hogy festeni se lehessen szebbet! Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active

2025. június 26. 16:10

A napraforgó sikeres növényvédelméhez elengedhetetlen a megelőző tányérvédelem, a teljes fedés és az élettani támogatás.

Hogyan lesz tartós a vágott virág?

2023. március 5. 13:37

Gyakran felmerül az a kérdés, hogy hogyan lesz a vágott virág tartós? Nézzük mi lehet a megoldás!

Mivel permetezzem a rózsát a levélfoltok továbbterjedése ellen?

2023. augusztus 8. 04:37

Mivel permetezzem le a rózsát, hogy megakadályozzam a foltosodást okozó levélbetegség továbbterjedését?

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.

Már a rózsákat is támadja a lisztharmat – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 16. 07:10

Díszkertekben néhány fokozottan érzékeny rózsafajtán erős lisztharmatos megbetegedés alakult ki, ezért halaszthatatlan védekezést igényel.