Növényvédelem

Csillagpenész támadja a rózsát: így védekezzen ellene!

Agrofórum Online

A hazai kertek, közösségi terek egyik tradicionális dísznövénye a rózsa. Sajnos ez a dekoratív növény meglehetősen „beteg” is, azaz különféle kártevők és kórokozók hosszú sora áll készen arra, hogy a növény által megtestesített biomasszatömeget a saját céljaira használja fel.

Mivel a rózsa szinte kizárólagosan dísznövényként funkcionál, így a minőség, azaz a virágok dekoratív jellege, színe, mérete, illata döntő mértékben meghatározza egy-egy adott fajta elterjedését. A betegségellenállóság sajnos a rózsa esetében nem igazán első vonalbeli értékmérő tulajdonság az egyes fajták megítélése során.

Most fertőz a csillagpenész

A rózsa sokféle betegsége közül az egyik legismertebb és leggyakoribb a leveleken előforduló tintafoltosság, amelyet sok helyen csillagpenészként is ismernek. Okozója a Diplocarpon rosae nevű gomba, amely meglehetősen meleg- és nagyon nedvességigényes faj.

A rózsa csillagpenésze döntően a lehullott, fertőzött leveleken telel át, bár néhány rózsafaj esetében a telet a vesszőkön túlélő, zöld és fertőzött levelek is az áttelelés fontos gócpontjai lehetnek. A kórokozó a tavasz folyamán ezeken a lehullott vagy még élő leveleken fejleszti ki konídiumait, amelyek alapvetően a 20-25 °C-os hőmérsékleten és a nagyon magas relatív páratartalom mellett fertőzik meg az idén kifejlődött, fiatal leveleket.

Friss csillagpenész fertőzések rózsa levelén

A fertőzés jelenlétét könnyű felismerni a rózsa levelein megjelenő, eleinte apró, később akár 1-2 cm-es méretű, kezdetben barnás színű, később lilásfekete foltokról. Sajnálatos módon a fertőzött levelek meglehetősen gyorsan elsárgulnak és lehullnak. Ez súlyos esztétikai hiba egy dekoratív dísznövénynél. Ráadásul a lombveszteség nagyon legyengíti a rózsatöveket, amelyek virághozama és a virágok mérete is lecsökken.

Az idei évben a május hónap – az első hetet leszámítva – eléggé hűvös volt a kórokozó számára, de a júniusi meleg, a korábban lehullott csapadékok okozta pára, illetve a szélsőségesen nagy nappali hőingadozás által előidézett tartós reggeli harmat miatt napjainkra szinte ideális feltételeket teremtett a kórokozó számára a sikeres fertőzéshez. Ennek eredményeképp a csillagpenész első tünetei az idei leveleken már szerte az országban mindenfelé megtalálhatóak.

Szellős növényállomány = kevesebb fertőzés

A csillagpenész alapvetően a párás környezethez a végsőkig ragaszkodó gomba. Így ha a rózsabokrokat szellősebbre metsszük, a környezetükből eltávolítjuk a levegő szabad mozgását gátló dolgokat (gyomokat pl.!), akkor a fertőzéshez elengedhetetlenül szükséges párás és felületi vízborítással leírható időszak hosszát jelentősen csökkenthetjük.

Megelőzés komposztálással

Nemcsak a környezeti feltételek előnyös megváltoztatásával léphetünk fel peszticidek alkalmazása nélkül is eredményesen e kórokozó ellen. Mivel ez a gomba az idős, igen gyakran már lehullott és elhalt levelekben telel át, így ezek összegyűjtése és megsemmisítése drasztikusan lecsökkentheti a kórokozó fertőző anyagának mennyiségét.

A tintafoltosság, vagy csillagpenész a lehullott levelekben tele át

Megsemmisítésre elegendő a levelek komposztálása, azaz vagy a talajba, vagy a komposzthalom belsejébe történő bejuttatása. A komposztdomb tetején levő levelekből a kórokozó még fertőzhet, de beforgatva már biztosan nem!

Permetezzen, ha már fertőz!

Amennyiben tartósan csapadékos az időjárás, vagy intenzíven öntözött a terület, akkor viszont igen jó eséllyel szükség lehet fungicides állományvédelemre is. Jelenleg, amikor az első fertőzések már bekövetkeztek és a kórokozó tünetei már láthatóak a leveleken, a gombaölőszeres védelem már elengedhetetlen.

Akármelyik engedélyezett készítményt is használjuk, a kezelések során törekedjünk a minél jobb felületi permetléborítás elérésére. Ez nem is olyan könnyű feladat. Mindenképpen ajánlott a minél finomabb porlasztás, illetve a tapadásfokozó adalék használata. Sok rózsafajta levele erősen viaszos, így tapadásfokozó nélkül a permetlé jelentős hányada lefolyna a levelekről, amelyek így kielégítő védelem nélkül maradnának.

A képek a szerző saját felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Hogyan lesz tartós a vágott virág?

2023. március 5. 13:37

Gyakran felmerül az a kérdés, hogy hogyan lesz a vágott virág tartós? Nézzük mi lehet a megoldás!

Hogyan trágyázzuk ősszel a rózsát, hogy gyönyörű virágokat hozzon?

2023. szeptember 21. 14:10

A rózsáknak három fő makrotápanyagra van szükségük – nitrogénre (N) a lombozat növekedéséhez, foszforra (P) a gyökérnövekedéshez és káliumra (K) a virágképzéshez –, valamint különböző mikrotápanyagokra, köztük vasra, kalciumra és magnéziumra.

Hogyan készítsük fel a rózsákat a télre?

2024. december 5. 14:10

A rózsák érzékenyek a fagyra. Emellett a téli napsugárzás is károsíthatja őket, ha az túl korai hajtásnövekedésre ösztönöz.

Valentin-napi virág top-lista: rózsa, nárcisz, jácint

2019. február 14. 04:36

A hazai virágüzletek forgalma megduplázódik Valentin-napkor, de még az azt követő pár napban is erős. Az utóbbi években február 14-én – az ilyenkor még külföldről behozott – vörös rózsa mellett egyre több fogyott a piros, pink és bordó színűből, illetve divatba jött a nárcisz és a jácint – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképéből.