4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növénytermesztés

Élettani problémák a repcében

Agrofórum Online

A repce termesztése során nemcsak a növényvédelem, a folyamatosan megjelenő újabb és újabb károsítók elleni védekezés okozhat gondot a gazdálkodóknak, hanem a növény helyes táplálása is. Ennek hiányában, vagy hibás, helytelen teljesítése esetén gyakran drasztikus termésveszteség is keletkezhet.

Jelen időszakban a repce virágzásának kezdetén járunk az ország jelentős területein. Ilyenkor kellene megjelenniük az első virágokból származó becőkezdeményeknek is. sajnos sok olyan repcetáblával lehet találkozni, ahol a termékenyülés, a virágok kötődése valamilyen okból nem következett be. A gazdálkodók minden addig megtett erőfeszítése és a termesztésbe invesztált anyagi forrásai mennek ekkor veszendőbe, hiszen termékenyült virágok nélkül termés sem várható.

Egészséges repcevirágzat, jó becőkötődés

Nagyon sokan hajlamosak a rossz termékenyülést a beporzó rovarok hiányára, vagy nem kielégítő mennyiségére fogni. Ez a probléma is előfordulhat ugyan, de sokkal gyakoribb az a mellékelt képeken is látható probléma, amikor a repce virágzatában már a bimbók is csökevényesek, elhalnak. Az ilyen virágzatokban a virágok, ha ki is nyílnának, a virágzás után a becőkezdeménnyel együtt leesnek a növényről. A virágzati tengely felkopaszodik, termés alig képződik. Az ilyen jellegű problémák hátterében a legtöbb esetben könnyebb-súlyosabb tápelemhiány állhat.

Ezek a bimbók sosem fognak kinyílni

A repce – mint minden keresztes virágú kultúrnövényünk – alapvetően magas kénigényű növény. Mindamellett a bórigénye is nagyobb, mint más kultúráké. Ha ezt a két mezo-mikro elemet nem kapja meg kellő mennyiségben a repce, akkor a kialakuló hiánytünetek könnyedén okozhatnak virág- és becőelrúgásokat. Súlyosbíthatja ezt a helyzetet az is, ha foszforból is részleges hiánytól szenved a repceállomány.

Sok bimbó már a virágzás előtt elhal és ellökődik

A felsorolt tápelemeket már jóval korábban meg kellett volna kapnia a növénynek. Egy részét (foszfor, kén) az alaptrágyázással a leginkább célszerű kijuttatni, de a bórt is kora tavasszal szokták a gazdálkodók több menetben lombtrágyázás útján eljuttatni a növényhez.

Súlyos termékenyülési problémák, elmaradt kötődés

A jelen időszakban, amikor már a hiánytünetek megjelentek, a kár egy része már mindenképpen bekövetkezett a kötődés hiánya miatt. Ilyenkor a növénytáplálási lehetőségek már meglehetősen beszűkültek, de még mindig lehetséges olyan lombtrágyák alkalmazásával javítani a tápelemek hiányán, amelyek képesek a repce számára a szükséges foszfort, ként, valamint bórt könnyen felvehető formában bejuttatni a növénybe.

Ez egy „gyors segély”, amely helyre billentheti egy adott ideig a növényben a tápelemek egyensúlyát. Ne várjunk egy ilyen kezeléstől totális és azonnali javulást, de segíthet abban, hogy az élettani eredetű termékenyülési hibák mérséklődjenek, és ezáltal a termésveszteség is kisebb legyen. Minél később alkalmazzuk a lombtrágyázás útján adott segítséget, annál kisebb lesz a hatása és annál nagyobb a termésveszteség. Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-termesztés a mezőhegyesi Ménesbirtokon

2025. február 22. 10:10

Sok esetben előfordul, hogy a napraforgó vetésforgóban két-három év múlva visszakerül ugyanarra a területre.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

RWA: az innováció és a partnerség kéz a kézben jár

2025. február 20. 10:10

Az RWA tíz helyszínen szervezett tavaszi szakmai előadássorozatot. Az interaktív jelleg a gazdálkodók egyéni problémáira is megoldást kínálhatott.

Lehetőségek a napraforgó termesztéstechnológiájának fejlesztésében

2025. február 19. 16:10

A napraforgó 0,9-1,2 millió ha területen termelhető, azaz a vetésterülete 0,2-0,4 millió ha-ral még potenciálisan növelhető.

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de...

2024. július 23. 09:40

Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.

A pH hatása a permetezés hatékonyságára

2019. október 20. 08:38

Amikor azt hallom egy termelőtől, hogy nem használ a szer, vagy azt tapasztalom egy szaktanácsolt területen, hogy valóban nem úgy hat az a hatóanyag, ahogyan elvárnánk; akkor két dologra kell gondolnunk hibalehetőségként. Az egyik a kijuttatási technológia (mikor, hogyan, mivel, stb.) s miután ennek gyorsan utána lehet járni, jöhet a másik: a permetezéshez használt víz megfelelősége!

A repce korai vetésének veszélyei

2023. szeptember 18. 05:40

Az utóbbi években egyre inkább terjed a gazdálkodók körében a repce olykor szélsőségesen korai, akár augusztus közepén történő elvetése, amely azonban több szempontból is súlyos kockázatokat rejt magában.