Növénytermesztés

Élettani problémák a repcében

Agrofórum Online

A repce termesztése során nemcsak a növényvédelem, a folyamatosan megjelenő újabb és újabb károsítók elleni védekezés okozhat gondot a gazdálkodóknak, hanem a növény helyes táplálása is. Ennek hiányában, vagy hibás, helytelen teljesítése esetén gyakran drasztikus termésveszteség is keletkezhet.

Jelen időszakban a repce virágzásának kezdetén járunk az ország jelentős területein. Ilyenkor kellene megjelenniük az első virágokból származó becőkezdeményeknek is. sajnos sok olyan repcetáblával lehet találkozni, ahol a termékenyülés, a virágok kötődése valamilyen okból nem következett be. A gazdálkodók minden addig megtett erőfeszítése és a termesztésbe invesztált anyagi forrásai mennek ekkor veszendőbe, hiszen termékenyült virágok nélkül termés sem várható.

Egészséges repcevirágzat, jó becőkötődés

Nagyon sokan hajlamosak a rossz termékenyülést a beporzó rovarok hiányára, vagy nem kielégítő mennyiségére fogni. Ez a probléma is előfordulhat ugyan, de sokkal gyakoribb az a mellékelt képeken is látható probléma, amikor a repce virágzatában már a bimbók is csökevényesek, elhalnak. Az ilyen virágzatokban a virágok, ha ki is nyílnának, a virágzás után a becőkezdeménnyel együtt leesnek a növényről. A virágzati tengely felkopaszodik, termés alig képződik. Az ilyen jellegű problémák hátterében a legtöbb esetben könnyebb-súlyosabb tápelemhiány állhat.

Ezek a bimbók sosem fognak kinyílni

A repce – mint minden keresztes virágú kultúrnövényünk – alapvetően magas kénigényű növény. Mindamellett a bórigénye is nagyobb, mint más kultúráké. Ha ezt a két mezo-mikro elemet nem kapja meg kellő mennyiségben a repce, akkor a kialakuló hiánytünetek könnyedén okozhatnak virág- és becőelrúgásokat. Súlyosbíthatja ezt a helyzetet az is, ha foszforból is részleges hiánytól szenved a repceállomány.

Sok bimbó már a virágzás előtt elhal és ellökődik

A felsorolt tápelemeket már jóval korábban meg kellett volna kapnia a növénynek. Egy részét (foszfor, kén) az alaptrágyázással a leginkább célszerű kijuttatni, de a bórt is kora tavasszal szokták a gazdálkodók több menetben lombtrágyázás útján eljuttatni a növényhez.

Súlyos termékenyülési problémák, elmaradt kötődés

A jelen időszakban, amikor már a hiánytünetek megjelentek, a kár egy része már mindenképpen bekövetkezett a kötődés hiánya miatt. Ilyenkor a növénytáplálási lehetőségek már meglehetősen beszűkültek, de még mindig lehetséges olyan lombtrágyák alkalmazásával javítani a tápelemek hiányán, amelyek képesek a repce számára a szükséges foszfort, ként, valamint bórt könnyen felvehető formában bejuttatni a növénybe.

Ez egy „gyors segély”, amely helyre billentheti egy adott ideig a növényben a tápelemek egyensúlyát. Ne várjunk egy ilyen kezeléstől totális és azonnali javulást, de segíthet abban, hogy az élettani eredetű termékenyülési hibák mérséklődjenek, és ezáltal a termésveszteség is kisebb legyen. Minél később alkalmazzuk a lombtrágyázás útján adott segítséget, annál kisebb lesz a hatása és annál nagyobb a termésveszteség. Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Teafa: miért is tartják olyan különlegesnek?

2023. január 6. 05:37

A teafa és a cajeput két olyan különleges hatással rendelkező illóolaj, mely lassan szinte minden háztartás alap-illóolaja lesz.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

A KITE gyomirtási technológiájával a maximális haszonért

2023. március 17. 13:36

A kukorica növényvédelmének gerincét a gyomirtás alkotja, annak a hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.