A tél vége felé egyre több károsító megjelenése várható a különféle szántóföldi és kertészeti kultúrák állományaiban. Ellenük sok esetben nem igazán egyszerű a védekezés, amelynek sikeressége gyakran a helyes időzítésen múlik.
Szerencsére ezt sok gazdálkodó és kiskerttulajdonos is ismeri, és egyre többen támaszkodnak a kezelések időzítése során a különféle előrejelző eszközök alkalmazására.
A színcsapda nem növényvédő eszköz!
A különféle rovarok csapdázásának leginkább elterjedt módja a különféle színcsapdák használata. Ezek igen jó hatékonysággal fogják meg a különféle rovarokat.
Nyilvánvalóan egy színcsapda hatékonysága döntő részben attól függ, hogy a csapda színe mennyire vonzó a különféle rovarok számára. A krómsárga szín gyakorlatilag univerzálisnak tekinthető, mivel nagyon sok, rendszertani szempontból egymástól igen távol álló rovarcsoport egyedeire gyakorol erőteljes vonzó hatást. Éppen ezért a sárga színű színcsapdák alkalmazása a növényvédelmi előrejelzés eszköztárában meglehetősen elterjedt.
Ugyanakkor ezek a színcsapdák sajnálatos módon gyakorlatilag semmilyen szelektivitással sem rendelkeznek. A színcsapdák megfognak és el is pusztítanak minden olyan élőlényt (nem csak rovarokat!), amely rájuk repül, vagy rájuk mászik.
Ez a nagy hatékonyságú csapdázás ráadásul szinte független a csapda fizikai kialakításától. A vízzel teli sárga tálak éppúgy begyűjtik a környező mozgékony élőlények szinte mindegyikét, mint a különféle sárga színű ragasztós lapok.
Nagyon sokan elfelejtik, hogy ezeket a színcsapdákat alapvetően a különféle kártevők rajzásának nyomon követésére és ez által az ellenük alkalmazandó inszekticides kezelés intenzitásának optimalizálására találták ki! Ezek nem rovarirtó eszközök, hanem előrejelző eszközök!

Helytelen és túlzott mértékű használatukkal a természetes faunában jókora pusztítást hajthatunk végre. Ne feledjük, hogy egy kártevőnek minősülő rovarra akár száz, vagy még több egyéb rovar pusztulása jut.
A színcsapdák épen ezért igen durva rovarirtó eszközök és használatuk egy, a környezet védelmére valamit is adó gazdálkodó szemszögéből csak olyan mértékben megengedett, amely már elegendő információt biztosít egyes kártevők rajzásmenetének nyomon követéséhez és a helyes védekezési időpont megállapításához. Más célból ezeket ne használjuk!
Minden, ezt meghaladó használat felesleges környezetpusztítással egyenértékű. Még akkor is, ha a színcsapdák csomagoló burkolatán öles méretű betűkkel van feltüntetve az, hogy a szóban forgó áru „BIO”.
Veszélyeztetett élőlények
A jelenlegi, kora tavaszi időszakban a szántóföldi kultúrák esetében alapvetően az őszi káposztarepce-állományok ormányos bogarai (Ceutorhynchus spp.), valamint a repce-fénybogarak (Meligethes spp.) rajzásának és az állományokba történő betelepedésének nyomon követése a színcsapdák kihelyezésének elsődleges célja. Erre a célra ugyanakkor táblánként 2-3 csapda elhelyezése tökéletesen elegendő.
A csapdák kihelyezése során ugyanakkor mindenképpen érdemes figyelni arra, hogy azokat ne helyezzük el a táblák közelében levő kaptárak közelébe.
Mivel a mézelő méhek éppúgy vonzódnak a sárga színhez, mint más rovarok, egy ilyen rosszul elhelyezett színcsapda a tavasz kezdetén amúgy is mélyponton levő méhcsaládok népességét akár extrém mértékben is képes lehet lecsökkenteni. Éppen ezért semmiféle színcsapdát ne helyezzünk a repcék mellé kitelepült kaptárakhoz 100 méternél közelebb.

Nyilvánvalóan a nulla szelektivitással rendelkező színcsapdák nem csak a mézelő méhekre veszélyesek, hanem az egyéb természetes beporzó szervezetekre is. Poszméhek, karcsúméhek, egyéb vadméhek tömegesen repülnek ezekre a csapdákra.
Ezen beporzó vad méhfajok lakhelye jó eséllyel ismeretlen a gazdálkodók előtt, így a csapdák elhelyezésére nincs semmiféle támpontunk. Egyedül a színcsapdák mennyiségének korlátozásával tudjuk védeni ezeket a számunkra hasznos rovarokat.
A sárga színcsapdák kiemelkedően jó hatékonysággal fogják be a különféle légyfajokat. Ezek nagyon jól repülő rovarok, már messziről látják a csapdákat és meg is tudják azokat közelíteni. Egy részük kimondottan hasznos, lárva alakban levéltetveket pusztító, imágó alakban telelő zengőlégyfaj.
Köztük két faj, az Episyrphus balteatus és a Metasyrphus corollae igen gyakori hazánkban és rendkívül gyakori zsákmánya a repcékben elhelyezett színcsapdáknak. Sajnos néha rendkívül ritka, szintén imágó alakban áttelelő fajok, mint pl. a Metasyrphus flaviceps is áldozatai lehetnek a sárga színcsapdáknak.

A zengőlegyek nem afidofág, azaz lárva alakban nem levéltetveket fogyasztó képviselői is sokszor esnek csapdába tavasszal a színcsapdákban. A közönséges herelégy (Eristalis tenax) és társai a mézelő méhekre megtévesztésig hasonló zengőlégyfajok. Ezek mind hatékony beporzó szervezetek, így elpusztításuk nem csak a tábla és környezete biodiverzitása ellen való vétkek, hanem a repce beporzásának gátlása miatt saját pénztárcánk elleni vétek is.

Csak annyi színcsapdát használjunk, amennyi szükséges! Feleslegesen ne pusztítsuk ilyen durva eszközökkel a környezetünkben élő rovarokat!
Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.