Növényvédelem

Hamuszürke szárkorhadás – napjaink egyik legsúlyosabb napraforgóbetegsége

Agrofórum Online

A napraforgó hagyományosan fontos növénye a szántóföldi növénytermesztésnek, amelynek jelentősége éghajlatunk változásával tovább növekedhet. Termesztése során sorra jelentkeznek olyan gombabetegségek, amelyek akár jelentős mértékben is csökkenthetik a termés mennyiségét.

A termesztési körülmények egyre nyilvánvalóbb változása azonban hatással van a napraforgót megbetegítő gombabetegségekre is. A legnagyobb figyelemben részesülő, a hűvösebb és nedvesebb időjárási körülményeket kedvelő szürke- és fehérpenészes fertőzések aránya csökken, járványszerű fellépésükre régóta nem volt már példa. Miközben a mind szárazabb és melegebb időjárás ezek fellépését visszafogja, egyben felerősíti azon kórokozókét, amelyek kifejezetten ilyen körülmények között érzik jól magukat. Ilyen a hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) (1. kép).

1. kép: Hamuszürke szárkorhadás foltszerű megjelenése

Megkockáztathatjuk azt az állítást, hogy az utóbbi években ez a kórokozó lényegesen több termés elvesztéséért volt felelős, mint az összes többi, napraforgóban fellépő megbetegedés. Mivel azonban a legtöbbször a laza szerkezetű, ezért rosszabb vízgazdálkodású táblákon, táblarészeken jelenik meg, hajlamosak vagyunk tüneteit a vízhiánynak betudni. Pedig az esetek igen nagy hányadában e kórokozó áll a növényállomány hervadása, lankadása, majd gyors elhalása és felszáradása mögött.

A tünetek eleinte csupán foltszerűen mutatkoznak, azonban egyáltalán nem ritka, ha azok a vegetációs időszak végére akár az egész táblára is kiterjednek. Könnyű belátni, hogy a gyors leszáradás és kényszerérés következtében a megbetegített növények termésképzése zavart szenved, amely jelentős terméskieséshez vezet.

Mit kell tudni a hamuszürke szárkorhadásról? Leginkább azt, hogy hazánknak nincs olyan termőtája, amelyen ne lenne jelen.

Nem új kórokozóról van szó, évtizedek óta tapasztalhatjuk már jelenlétét, fokozódó fertőzése a számára mind kedvezőbb viszonyoknak köszönhető. Tápnövényeinek száma óriási, amibe számtalan gyomnövény is beletartozik, de a napraforgón kívül szántóföldi növényeink közül a kukorica, a cukorrépa és a szója is. Ezért is nehéz elképzelni, hogy lennének olyan területek az országban, ahol ne lenne jelen a betegség. Ráadásul a megbetegített növényi részekben tömegesen képzett mikroszkleróciumai évekig életképesek maradnak a talajban, ami tovább segíti fennmaradását.

Miért kell erről most beszélnünk? Jelenleg nincs olyan védekezési lehetőségünk, sem agrotechnikai, sem növényvédelmi, amellyel teljes biztonsággal kerülhetnénk el a kórokozó fertőzését. Azonban kihasználhatjuk a hibridek fogékonyságában meglévő különbséget, azért a területünkön vetett állomány állapotát figyelve értékes információkhoz juthatunk. Ha erős fertőzést tapasztalunk, ha nagyon megviseli állományunkat a megbetegedés, akkor a következőkben kerüljük az adott hibrid vetését.

Mit kell keresnünk, milyen tünetekre figyeljünk, ha a hamuszürke szárkorhadás által megbetegített növények után kutatnánk? A keresést először a területünk legkönnyebb szerkezetű, legrosszabb vízgazdálkodású részén kezdjük, az első tünetek itt fognak jelentkezni.

2. kép: Hamuszürke szárkorhadás miatt kényszerérett napraforgóállomány

Kezdetekben a fertőzés legfontosabb jele a hervadás, amikor a növények szemmel láthatóan elveszítik a turgorukat. Ezt nagyon gyors, szinte robbanásszerűen végbemenő száradás, kényszerérés követi (2. kép). A legbiztosabban akkor tudjuk beazonosítani a beteg töveket, ha azokat a talajszint felett megvágjuk. Amennyiben a bélszövet szürkés színű (3. kép), amelyben közelebbről megnézve tömegesen látunk apró, fekete pontocskákat (4. kép), biztos a diagnózis, azok a kórokozó kitartóképletei, a mikroszkleróciumok.

3. kép: A bélszövet szürkés elszíneződése utal a fertőzésre
4. kép: Apró, fekete mikroszkleróciumok a megbetegített növény bélszövetében

A megbetegedés tünetei már megjelentek a napraforgótáblákon, ezért a további történéseket figyelve értékes tapasztalatokat szerezhetünk a vetett hibriddel kapcsolatban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A permetezőfúvóka-kiválasztás legalább olyan fontos, mint a növényvédőszer-kiválasztás

2025. március 31. 16:10

A permetezőgéppel és a rászerelt permetezőfúvókával végezzük el a kiválasztott növényvédő szerek célfelületre történő kijuttatását.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

A kalászosok kora tavaszi kártevői

2025. március 31. 08:10

A tavasz kezdetén jó néhány olyan kártevő megjelenhet a gabonák állományaiban, amelyek akár durva mértékű kárt is előidézhetnek.

Időszerű a talajok mikrobiális kezelése

2025. március 30. 13:10

Nem egyszerű és nem is olcsó a mikrobákkal történő biológiai védekezési módszer, viszont jó néhány talajból támadó kórokozónál ez az egyetlen lehetőségünk a kórokozók visszaszorítására.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.

Poloskák jelentősége a napraforgóban

2019. március 21. 17:37

A korszerű biológiai alapok nyújtotta potenciál kiaknázásában, kulcsszerepe van a növényvédelemnek. A napraforgóban károsító polifág fajok közé tartoznak a poloskák, amelyek közül a mezeipoloskák és a hozzájuk hasonló kárt okozó bodobácsok érdemelnek említést.

Visítva, de elég lesz a kukorica a hazai igényekre

2024. augusztus 6. 12:40

A legnagyobb területen termesztett kukoricánál a korábbi 9 tonna/hektáros országos átlaghozam várakozás az aszály miatt jelentősen csökkent.

Mutasd a neved, megmondom, ki vagy! - I. rész

2023. május 24. 05:36

A növények nevei sok esetben árulkodók: valamilyen külső tulajdonságukra (alakjukra, színükre), virágzásuk idejére vagy kedvelt élőhelyükre is utalhatnak vele.