Növényvédelem

Házikerti növényvédelem június elején – fókuszban a dió

Agrofórum Online

Úgy látszik, hogy lassan kitisztul az ég és sok helyen megszűnik a folyamatos esőzés. Az előző felhívásban a párát, nedvességet kedvelő gombák, baktériumok terjedésére hívtuk fel a figyelmüket. Az akkori ajánlások most is időszerűek, mert az időjárás azóta sem változott jelentősen. Sajnos tovább bővült a védendő növények köre, a diót és a szőlőt is permetezni kellene.

Az idei csapadékos tavasz a dió baktériumos fertőzését is beindította. A szemölcsös gubacsatkás levélen látható a kezdeti tünet, a barnuló levélér. Ha tovább terjed a baktérium akkor a bélrészt is megfertőzheti és lombhullást is okozhat.

A dió talán legjelentősebb kórokozó gombájára, a gnomóniára is számítanunk kell. „A hűvös, csapadékos tavasz kedvez a tavaszi járványok kialakulásának” – írja az egyik szakkönyv. (Az idei tavaszra nem panaszkodhat a gomba 🙂 A növény minden részét megfertőzheti! A levél színén az apró, kör alakú barna szegélyű és belül kiszürkülő foltok jelzik azt, hogy már megtörtént a fertőzés.

 A levél színén az apró, kör alakú barna szegélyű és belül kiszürkülő foltok jelzik azt, hogy már megtörtént a fertőzés (Fotó: Zsigó György)
A levél színén az apró, kör alakú barna szegélyű és belül kiszürkülő foltok jelzik azt, hogy már megtörtént a fertőzés (Fotó: Zsigó György)

A réztartalmú gombaölők mindkét kórokozó ellen hatásosak

A réztartalmú gombaölők mindkét kórokozó ellen hatásosak. A baktérium ellen engedélyezett, a Bacillus amyloliquefaciens fajt tartalmazó „bioszer”. Ez még három név alatt is kapható (hatóanyag abc_2025.pdf). A dió viaszos levelei miatt tapadásfokozót is használjanak. A nagyüzemekben meg tudják oldani a védekezést, 5-7 alkalommal is permeteznek évente. A kertekben álló idős fákat gyakran még létráról sem tudnánk lepermetezni. Talán a drónos és az injektálásos technológiák segítenek majd a kertekben is…

Szekszárdon már május 21-én megjelentek a peronoszpóra tünetei a szőlőben (Fotó: Zsigó György)
Szekszárdon már május 21-én megjelentek a peronoszpóra tünetei a szőlőben (Fotó: Zsigó György)

A peronoszpóra tünetei a szőlőben

Szekszárdon már május 21-én megjelentek a peronoszpóra tünetei a szőlőben. Május 5-én – 6-án történhetett a fertőzés. Azóta Pest megyében is megjelent. A jövő hét közepére már 20 oC feletti melegeket ígérnek, berobbanhat a gomba. Csak a fertőzés megtörténte után vehetjük észre az első tüneteket, az olajfoltokat, melyek fonáki oldalán kisvártatva kiverődik (megjelenik) a gomba telepe is. A fotók ugyanarról a levélről készültek 2019.06.07-án. A szőlő bármely zöld részét megbetegítheti, de a virágokban okozhatja a legsúlyosabb károkat.

Tehát csak megelőzéssel védekezhetünk ellene, javaslom, hogy végezzék el a permetezést! A virágzásig bátran használhatják a rezeket, van aki a virágzó szőlőt sem félti tőlük. A réztartalmúak kontakt módon hatnak, az esőtől lemosódnak.

Sokan csak ritkán jutnak ki a tőkékhez, így nem tudnak eső után gyorsan ismételni a kontakt gombaölőkkel. Ők már most is választhatnak a belülről védő felszívódók közül. Ezek a lisztharmatra is engedélyezettek, némelyeket pedig még a fekete rothadás ellen is ajánlják. Felszívódó a kálium-foszfonátot tartalmazó készítmények is. Ezek a szőlő ellenálló képességét erősítik meg, így védenek a peronoszpóra ellen.

A folt már ott van a szőlő levelén (Fotó: Zsigó György)
A folt már ott van a szőlő levelén (Fotó: Zsigó György)

A felszívódó hatóanyagokkal szemben gyorsan kialakul a gombákban a rezisztencia, ezért fontos tájékozódni az éves maximális felhasználási számot illetően. A rezisztenciatörés miatt érdemes kontakt hatóanyagúakkal keverni ezeket illetve kezelésenként váltogatni a permetszereket. Több felszívódó készítményt már a gyártásnál kombinálják valamelyik kontakt hatóanyaggal. A 2017. évi 10. felhívásban Zsigó György növényorvos még 18 db III. kategóriás kombinált gombaölőt sorolt fel. Mára csak egy maradt…

Az egyszerű anyagok közül a szőlőperonoszpórára a csalánkivonat, a fűzfakéreg, a lecitin, a mezei zsurló engedélyezett. Rasztik Viktória a zsurlólét és az alginittel való porozást vagy permetezést ajánlja.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

A dión károsító gubacsatkák, I. rész

2023. október 26. 10:10

Gyümölcstermő növényeink közül a dió, gesztenye, mandula és mogyoró a héjasok csoportjába tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy gyümölcsként minden esetben a magbelet hasznosítjuk. Rendszertani besorolásuk, termőhelyi igényeik, hasznosításuk és termesztési sajátosságaik szempontból azonban jelentős különbségek vannak közöttük.

Mi okoz fekete folyást a diófa törzsén?

2019. november 6. 05:36

L. Imre kérdése: Diófám fatörzsén feketés folyás jelent meg idén. Mi okozza, veszélyes a fára?

Baj van a dióval, bajban vannak a termesztők

2022. január 20. 11:59

A magyar dió relatív koraisága és korábbi sikerei ellenére sokféle termesztési és piaci nehézséggel szembesült az utóbbi években. Az évekig kifejezetten jó áron értékesített és az európai piacon elsőként megjelenő magyar dió helyzete az elmúlt esztendőkben jelentősen megváltozott. Ezt a klímaváltozás okozta termesztési és növényegészségügyi problémák mellett a nagy diótermelő országok fokozódó, olcsó árukínálata okozta, ami kiszorította a magyar árut az európai piacról. Ezen kívül az aszályos időjárás miatt az egyébként is alacsonyabb hozamaink tovább csökkentek, és ez már nem teszi versenyképessé termelésünket a versenytársak két-háromszoros termésátlagaival szemben.

Veszélyesen fertőzi az almamoly a dióültetvényeket

2018. július 31. 10:55

Gyümölcsöseinkben a meleg idő több gyümölcsféle érését előrehozta. A korai szilva már leérett, a későbbiek színeződnek. Az őszibarack folyamatosan érik, már a középérésű fajtákat szedik. Szőlőből a korai csemege fajták mellett több borvidéken megkezdődött a fehér borszőlő szüretelése is.