Növényvédelem

Házikerti növényvédelem májusban

Agrofórum Online

A kajszifán egyetlen termést sem láthatunk, viszont már a lehullott leveleken vasárnap a levéllyukacsosodást okozó gombának, a sztigminának a tüneteit is láthattuk. Ha így folytatódik, akkor a nyár közepére nem lesz levél a fán és így jövőre sem fog szüretelni a gazda. Növényvédelem májusban: Zsigó György növényorvos közreműködésével.

A szilván, a cseresznyén, az őszibarackon és a mandulán is erősödik a bevezetőben említett kórokozó fertőzése. Egyes réz- és kéntartalmú gombaölők mellett pl. a ciprodinil és a boszkalid+piraklostrobin összetételűek is engedélyezettek. Ezek felszívódóak, és segítik a növényvédelem sikerességét.

Felébredtek és megjöttek a csigák is

Felébredtek és megjöttek (inkább csúsztak) a csigák is. A Harc a meztelencsigákkal című könyv szerzője összegyűjtötte a csigák ellen bevethető házilagos módszereket. (A német szerző a sörcsapdázást kihagyta a felsorolásból 😊). A metaldehid hatóanyagú csigaölőket néhány éve a II. kategóriába sorolták (14 termék, lásd a hatóanyag abc_2025.pdf-ben). Néhány újabb készítmény engedélye is megszületett, melyek vas-foszfátot, vas-pirofoszfátot, illetve vas-ammónium-citrátot tartamaznak. Aki kipróbálta ezeket, kérjük jelezzen vissza. A megrágott árnyékliliomot ábrázoló fotó vasárnap készült, a csigacsapatot ábrázoló pedig 04.15-én hajnalban, egy pesti parkban.

A megrágott árnyékliliomot ábrázoló fotó vasárnap készült (Fotó: Zsigó György)
A megrágott árnyékliliomot ábrázoló fotó vasárnap készült (Fotó: Zsigó György)

A csigacsapatot ábrázoló fotó 04.15-én hajnalban, egy pesti parkban készült (Fotó: Zsigó György)
A csigacsapatot ábrázoló fotó 04.15-én hajnalban, egy pesti parkban készült (Fotó: Zsigó György)

A rovarok elleni talajfertőtlenítés lehetőségei

Tavaly részletesen írtunk a rovarok elleni talajfertőtlenítés lehetőségeiről. Kérem lapozzanak vissza a kertbarat_2024_4_felhívas.pdf-hez. Nincs változás a kártevőkben és a készítményekben sem. A teflutrin hatóanyagúakból 15 készítmény készül. A cipermetrinből 14 rovarölőt számolhatnak össze, ezek között van néhány talajfertőtlenítő is.

A talajból fertőző kórokozó gombák

Néhol a talajból fertőző kórokozó gombák ellen is küzdeni kell, közvetlenül a palántázáskor vagy vetéskor, illetve nyáron is. A Trichoderma asperellum gomba hőstresszt tűrő törzsét tartalmazó készítmény jól beváltja a hozzá fűzött reményeket. Növényvédő szer a Trichoderma harzianum faj törzsét tartalmazó „bio” gombaölő szer, mely egy másik hasznos gombafajt tartalmaz. Egyre jobbak, egyre inkább támaszkodhatunk ezekre a készítményekre a nyári időszakban is.

Érzékeny szervezetek

A felsoroltak érzékeny élő szervezeteket tartalmaznak, tehát a kijuttatásra, a tárolásra vonatkozó előírásokat sokkal szigorúbban be kell tartani, mint a kémiai úton előállított szintetikus szereknél. Jó tájékoztatást találnak a Gazdabolt.hu oldalán. Ehhez hasonló és ugyanilyen pontosan betartandó utasítás vonatkozik a többi biológiai növényvédő szerre és mikrobiológiai készítményre is. A dobozon, a címkén megtalálják az adott termékre vonatkozó tájékoztatást.

Az internetről, a rádióból és az újságokból is sok hasznos tudnivalóhoz juthatunk a kertjeinkkel kapcsolatban. Úgy gondoljuk, hogy egyik sem pótolja azokat a beszélgetéseket, amiket a helyi kertbarát körök tapasztalt tagjaival folytathatunk. A Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége havi továbbképzést, több napos konferenciát, metszési bemutatókat szervez a kertészeknek. Segítsék a munkáját az adójuk 1%-ával!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A változó körülmények új gyomirtási technológiákat követelnek

2023. március 7. 13:45

A gyomosodásban évek óta folyamatos változás figyelhető meg Magyarországon.

Felhívás növényvédelmi képzésre!

2024. február 12. 16:40

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest-Fővárosi Szervezete 2024. március 11-i indítással növényvédelmi alaptanfolyamot szervez, a II. forgalmi kategóriájú növényvédő szerek vásárlására és felhasználására jogosító engedély megszerzéséhez.

Elérkezett az állományszárítás nélküli betakarítás kora - de kinek jó ez?

2019. november 29. 05:36

A bromoxinil hatóanyagú növényvédő szerek napraforgó lombtalanítására még engedélyezettek. Ezen kívül gyakorlatilag semmi nem maradt…