Növényvédelem

Inszekticides csávázással javítható a termelékenység

Corteva Agriscience

Ahhoz, hogy a gazdálkodók egészséges és tápláló élelmiszerrel tudják ellátni a világ egyre növekvő népességét, olyan fenntartható megoldásokra van szükség, amelyekkel válaszolni tudnak a világ egyre dinamikusabban változó mezőgazdasági kihívásaira.

A csávázási technológiák alkalmazása elengedhetetlen ahhoz, hogy a termesztett növényeket már a korai fázisban megvédhessék a jelentős gazdasági károkat, terméskiesést okozó kórokozóktól és kártevőktől, mindezek mellett pedig maradéktalanul megfeleljenek a környezetvédelmi, fenntarthatósági előírásoknak, gyakorlatoknak.

A hatékony és célzott növényvédelem a megelőzéssel kezdődik, melyhez a vetőmagok csávázása manapság szinte megkerülhetetlen eszköz. A növényvédő szer kis dózisú, közvetlenül a vetőmag felületére történő alkalmazásával a termék a vetést követően azonnal kifejti hatását a mag körül, megvédi a növényt a korai kártevők ellen, és lehetővé teszi a homogén, gyors és zökkenőmentes korai fejlődést.

Mivel a növényvédő szert közvetlenül és célzottan csak a vetőmag felületére juttatják ki, a vetőmagcsávázási technológiák alkalmazása a talajfertőtlenítő készítményekkel szemben csökkenti a felhasznált növényvédő szerek talajra, hasznos élő szervezetekre gyakorolt környezeti hatását és védi a felhasználókat is. Továbbá a kelést követően mérsékelheti a gazdálkodók növényvédőszer-felhasználását, csökkentve a további ráfordítások költségét, amely szintén javítja a termelékenységet.

Drótférgek ellen

A kukorica és napraforgó esetében a vetést követő egyik legkorábbi rovarkárosítók a drótférgek, melyek a Magyarországon is honos különböző pattanóbogár fajok (Agriotes spp.) lárvái.

Viszonylag hosszú idő, 3-5 év alatt fejlődnek kifejlett rovarrá, így ezalatt az időszak alatt a legfiatalabb, humuszt fogyasztó lárvákat leszámítva, mindvégig károsíthatják a kultúrnövényeket.

A talajban csírázó magokat és a már kikelt szikleveles növények gyökereit egyaránt károsítják, mely során a növények részlegesen vagy teljesen el is pusztulhatnak.

A korai károsítás hiányos kelést, a későbbi pedig vontatott, visszamaradott fejlődést, sárgulást, hervadást okoz. A vetés után már nincs hatékony védekezési mód, de a megelőzés innovatív rovarölő szeres csávázással, vagy talajfertőtlenítő szerek használatával kombinálva lehetséges.

Új csávázási megoldás

Magyarországon a gazdálkodók rendelkezésére áll a Corteva Agriscience globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat által nemrégiben bevezetett új csávázási megoldás, az Artemide™.

A termék lambda-cihalotrin hatóanyagot tartalmaz, amely hatékony védelmet nyújt a napraforgó és a kukorica korai károsítói, a drótférgek, pajorok, fritlégy és kukoricabogár-lárva ellen is. A Corteva 2023-ban és 2024-ben Magyarországon összesen 14 helyszínen, országszerte végzett kísérleteinek eredményei azt mutatták, hogy az Artemide™ rovarölő szerrel kezelt napraforgómagok termőképessége jelentősen javult.

A kelést követően hektáronként 35,5%-kal csökkent a tőpusztulás mértéke, illetve 24,6%-kal kevesebb volt a károsított tövek aránya. Ez hektáronként 6%-kal több egészséges növényt eredményezett, a kontroll standard fungicides csávázáshoz képest, azonos vetett tőszám esetén.

Ez a jelentős növekedés a napraforgóban átlagosan mintegy 3000 darabbal több egészséges növényt jelentett hektáronként, amely a betakarításkor átlag nettó 151 kg/ha terméstöbbletet eredményezett a kísérletben részt vevő partnereknél. Ez az eredmény hozzájárul ahhoz, hogy a magyar gazdák termelékenyebbek legyenek és megőrizzék jövedelmezőségüket.

A Corteva továbbra is elkötelezett amellett, hogy a magyar gazdák számára a rendelkezésre álló leghatékonyabb csávázási technológiákat biztosítsa, hogy a vetőmagokat már a kezdetektől fogva védjék a korai kórokozóktól és kártevőktől, lehetővé téve a bennük rejlő genetikai potenciál kiaknázását és a maximális terméshozam elérését.

A LumiGEN™ Insecticide technológia részeként az Artemide™csávázószerrel kezelt Pioneer® kukorica- és napraforgóhibridek elérhetőségével kapcsolatban a gazdálkodók a vállalat területi képviselőinél és szaktanácsadóinál érdeklődhetnek, akiknek az elérhetőségét itt találják.

Grózinger Szabolcs, a Corteva Agriscience vetőmag fejlesztőmérnöke

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Kalászosok védelme: figyelni kell a levélbetegségekre!

2025. április 21. 08:10

A tavaszi időjárás hullámzása eltérően befolyásolta a kalászosok betegségeit – a lisztharmat és más gombák újra megjelentek.

Kritikus időszak a repcében: most kell lépni!

2025. április 20. 11:10

A repcefénybogarak rajzása elindult – a virágzás előtti időszakban életbevágó a gyors és célzott védekezés.

Egy vízkedvelő kórokozó: levélfoltosság az őszi árpában

2025. április 19. 08:10

A rinchospóriumos levélfoltosság az árpa lombozatán ijesztő tüneteket okoz, de ritkán jelent komoly veszélyt a termésre.

RAPOOL-repcék: DUKE

2021. július 15. 07:39

Kimagasló olajtartalommal és stabilan magas terméshozammal rendelkező, kifejezetten egészséges hibrid.

Milyen érésidejű búzát válasszak?

2021. augusztus 7. 04:36

A klímaváltozás szélsőséges hatásainak elkerülésével alapozhatjuk meg a nagy termést.

Módosították a vetőmagokra vonatkozó rendeletet

2022. augusztus 4. 10:31

A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács kérésére az agrártárca módosította a vetőmagokra vonatkozó rendeletet.

Az alacsony gabonapiaci árak nem kedveznek a fémzárolt vetőmagok használatának

2024. január 11. 12:40

Elegendő mennyiségű, jó minőségű tavaszi kalászos vetőmag áll a gazdálkodók rendelkezésére a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VSZT) adatai szerint. A szervezet a tavaszi árpa, a tavaszi búza és a tavaszi zab II. szaporulati fokú vetőmagjaira egységesen nettó 157.000 forintos tonnánkénti tájékoztató árat tett közzé.