Növényvédelem

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

Agrofórum Online

A kalászos gabonák – amelyek jelenleg országszerte a legnagyobb, már kizöldült, azaz a növényi kórokozók többsége által megfertőzhető felületet jelentik – a közelmúltban lezajlott, nyár eleji időszakokat idéző meleg időjárás, majd az azt követő lehűlés és jelentős csapadékhullás hatására többféle növénykórtani nyomás alá kerültek.

Ezek némelyike kellően veszélyes a kalászosokra ahhoz, hogy komoly figyelmet igényeljen.

Lisztes és fuzáriumos búzák

Az őszi búza, durum búza és tritikálé állományokban az elmúlt hét nyárelőre emlékeztető időjárása nagymértékben elősegítette a gabonalisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) felszaporodását. Bár a lehullott, nagy mennyiségű csapadék és a bekövetkezett lehűlés lelassította a kórokozó terjedését a lombozaton, ez csak egy rövid nyugalmi időszaknak tekinthető.

A kórokozó biológiai állapota kiváló: a lisztharmattelepek többsége fiatal, hófehér és intenzíven sporuláló micéliumból áll. Éppen ezért ez a kórokozó várhatóan a fagyosszentek utáni felmelegedés első számú nyertese lesz a búzaállományokban.

Kalászolás: sorsdöntő időszak

A május elején megérkezett erősen csapadékos időjárás növénykórtani szempontból sok helyen kedvezőtlenül érintette a búzaállományokat. A nagyon korán, teljes mértékben kikalászolt állományokat a gondos gazdák még meg tudták védeni egy időzített fungicides kezeléssel. Sok búza azonban csak most kezd kalászolni – ezek a csapadékos periódust követő, várhatóan nagyon harmatos időszakban fognak virágozni.

Ilyenkor gyakori probléma, hogy a táblák talaja és az odavezető utak állapota nem teszi lehetővé a permetezőgépek bevetését. A kalászolás előtti, túl korai kezelés hatástalan, amikor viszont kezelni kellene, technikai akadályokba ütközünk. A megkésett, kuratív jellegű kezelések – még a legjobb fungicidekkel és precíz kijuttatással is – kevésbé hatékonyak, mint a jól időzített megelőző beavatkozások.

Árpa: korai fertőzések és rozsda

Az őszi árpák esetében hasonló a helyzet, de itt az árpalisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) már korábban megkezdte terjedését. A húsvét körüli csapadékokat követően, az április végi nagy melegben, a fogékony fajták lombozatán a lisztharmat helyenként mértéktelenül elszaporodott – különösen azokban az állományokban, ahol eddig csak csávázószeres védekezés történt.

Erős, védekezést igénylő árpalisztharmat-fertőzés
Erős, védekezést igénylő árpalisztharmat-fertőzés

A meleg és a leveleken megmaradó magas páratartalom hatására az addig csak észlelési szinten jelen lévő törpe rozsda (Puccinia hordei) is terjedni kezdett. Jelenleg még nem jelent közvetlen veszélyt, de megkezdte felkapaszkodását az alsó levélszintekről a felső, fotoszintézis szempontjából kritikusabb levelekre. Várható, hogy a fagyosszentek után ez a kórokozó is erőre kap.

Helyenként megjelent és terjedésbe is kezdett az árpa törperozsdája
Helyenként megjelent és terjedésbe is kezdett az árpa törperozsdája

Tavaszi árpa: újra mozgásban a vetésfehérítő

A tavaszi árpa esetében a május eleji csapadékok ugyan megtörték a vetésfehérítő bogarak (Oulema spp.) párosodását, de nem tüntették el őket. A párosodás várhatóan május 12. hetében folytatódik.

A vetésfehérítő bogarak okozta veszély még nem múlt el
A vetésfehérítő bogarak okozta veszély még nem múlt el

Ebben az időszakban érdemes az imágók ellen védekezni, mivel a bogarak nyílt terepen tartózkodnak, testük jól kezelhető, és az állomány is szinkronban van – tehát még egységes, könnyen elpusztítható a populáció. A védekezés ilyenkor jóval hatékonyabb, mint később a lárvák ellen.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Támadnak a levéltetvek! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. május 22. 13:10

Csonthéjas gyümölcsű növényeinken a levéltetű fajok kiemelkedő támadása miatt kell védekezni.

Mivel kezeljem lisztharmatos és levéltetves rózsáimat?

2024. június 5. 04:39

Tudnának nekem segíteni? Mivel kezeljem lisztharmatos és levéltetves rózsáimat?

Növénykórtani helyzetkép az őszi vetésű szántóföldi kultúrák állapotáról január végén

2023. január 28. 05:36

Az átlagnál csapadékosabb ősz után gyakorlatilag november eleje óta a szántóföldek és a rajtuk növekvő őszi vetésű kultúrák folyamatos csapadék- és víznyomás alatt álltak, aminek hatása már erőteljesen látható ezen kultúrák növénykórtani állapotán is.

Rohamosan szaporodnak a zöld vándorpoloskák

2020. augusztus 9. 14:47

Takácsatkára szinte minden növénykultúrában számítani lehet, ha szükséges inkább most védekezzünk, nehogy a későbbiekben felszaporodjon a kártevő.