Növényvédelem

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

Agrofórum Online

A repce fénybogarai minden évben megjelennek és károsítanak is az őszi káposztarepce állományainkban. Ugyanakkor ennek a rovarcsoportnak a megítélése általában szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.

Ez java részben annak köszönhető, hogy ezek a bogarak a virágzás idején rendkívül látványosan vannak jelen a repce virágaiban. Csak éppen az a probléma, hogy néhány szélsőséges eset kivételével ekkor ezek a bogarak már nem okoznak kárt.

Sok függ a repce állapotától

A repcefénybogarak társasága alapvetően öt fajt képvisel. A szinte mindenki által is ismert Meligethes aeneus faj mellett a rá megszólalásig hasonlító Meligethes coracinus, Meligethes picipes, Meligethes viridescens és Meligethes nigrescens fajok is ott tevékenykednek a repceállományokban.

E fajokat egymástól szabad szemmel lehetetlen megkülönböztetni. Igen jó eséllyel akkor, amikor hirtelen megnövekszik a bogarak mennyisége a repcében, akkor egy újabb faj az ötből kezdett rajzani.

Mikor károsít ténylegesen a fénybogár?

A repcefénybogarak alapvető tápláléka a repce portokjai, illetve a bennük levő pollen, virágpor. A rejtett bimbós állapotú repce bimbóiban a portokok még fejletlenek, nem nyújtanak semmiféle potenciális táplálékot az ott levő fénybogaraknak. Ezért ezeket a bogarak nem is károsítják meg, nem rágják ki. Feleslegesen nem strapálják a rágóikat.

A már fejlettebb zöldbimbós, netán már sárga bimbós repce növények esetében már egészen más a helyzet. A már rég áhított tápláléktól a meglehetősen éhes bogarakat csak a bimbó fala, azaz a csésze és sziromlevelek választják el.

Fejlettebb virágzat tele fénybogarakkal
Fejlettebb virágzat tele fénybogarakkal

Ezen viszont szívesen átrágják magukat ezek a kis bogarak, hogy végre lakmározhassanak a virágporból. Sajnos ekkor gyakorta belerágnak a bibébe, vagy a becőkezdeménybe is. Ez az adott becő elrúgását fogja eredményezni.

Mivel a repcefénybogarak igencsak népes csapatokban élnek a repceállományokban, így a sok bogár x néhány elrúgott becő összességében már drasztikus termés kiesést is eredményezhet.

A bogarak már nem veszélyforrások, sőt hasznosak

Ha a repce végre eljutott a virágzásig, akkor már nincs szükségük ezeknek a kis bogaraknak arra, hogy a bimbókat kirágva oldalról jussanak be a bimbók belsejébe. A nyitott virágokban kényelmesen hozzáférnek a portokokhoz a becő kezdemények károsítása nélkül.

Ekkor a fénybogarak nem, vagy csak extrém magas egyedszámban képesek károkat okozni. Sőt, a repcefénybogarak hasznos beporzó szervezetek, mivel virágról virágra haladva testükön átviszik a pollent más növényekre is.

Erre a mézelő méhek megritkulása miatt egyre nagyobb szükség van. A repcefénybogarak tehát igazság szerint csak egy rövid ideig, a fejlett zöldbimbós és sárgabimbós állapotban jelentenek veszélyt a repce termésére.

A jelenlegi fenológiai állapot és az értékelés buktatói

Napjainkban a repceállományok jelentős része a rejtett bimbós állapot végén, a korai zöldbimbós állapotban van. Ugyanakkor szinte minden állományban találhatóak olyan idegen fajtájú, a vetett fajtánál korábban virágzó, fejlettebb növények is.

Nagyon fontos, hogy a kártevő népesség felmérése során ne automatikusan csak ezeket a fejlettebb növényeket vizsgáljuk meg. Ugyanis a repce fénybogarai már meglehetősen éhesek és alig várják azt, hogy alkalmuk nyíljon táplálkozni.

Éppen ezért ezeken a növényeken a bimbók között az átlagos növényenkénti egyedszám sokszorosa lehet. Ha csak ezeket a növényeket szemlézzük, akkor durván felül becsülhetjük a valós fénybogár népességet. Ez könnyedén idő előtti védekezéshez vezethet.

Általában még csak pár bogár van növényenként
Általában még csak pár bogár van növényenként

Tekintettel arra, hogy a közeli napokban erős lehűlés és fagyok is várhatóak, azokban az állományokban, ahol még nem érte el a fénybogarak mennyisége a veszélyességi küszöbérteket, csak a közelében van, ott a védekezést célszerű lesz a jövő hétre elhalasztani. A kártevők a fagyban nem lesznek aktívak, így károsításra nem kell számítani.

Rezisztenciagondok

Fontos ugyanakkor felhívni a figyelmet arra, hogy a repcefénybogarak társasága az elmúlt évek, évtizedek során igen masszív rezisztenciát fejlesztett ki a szintetikus piretroid típusú inszekticid hatóanyagokkal szemben.

Ezért a fénybogarak elleni védekezés során mindenképpen célszerű más hatóanyagot tartalmazó rovarölő szerek alkalmazása.

Fenológiai váltás után fókuszváltás: jön a becőormányos

Ha a repce már elkezd virágozni, a bogarak tömegesen fognak a már virágzó növényekre települni. Ekkor a jelenlétük már igen látványos lesz, de kárt már nem fognak okozni, így ellenük a védekezésnek sem lesz értelme.

Abban az időszakban már az egyre nagyobb egyedszámban megjelenő repce becőormányos (Ceutorhynchus assimilis) egyedszámához kell majd a védekezéseket igazítani.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

Megjelent az árpa ramuláriás levélfoltossága

2025. május 23. 08:10

A Ramularia collo-cygni több árpaállományban is felütötte fejét, a védekezés elmaradása akár jelentős termésveszteséghez is vezethet.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

A repcefénybogár az idei évben kevesebb bajt okozott

2021. április 30. 11:30

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) a repce egyik legveszélyesebb kártevője, amely a virágzás előtt álló, zöld- és sárgabimbós állapotú állományok károsításával okozhat akár jelentős terméskiesést. Az idei, átlagosnál hűvösebb tavaszi időjárás a megszokottnál kisebb egyedszámát, valamint kisebb kártételét eredményezte azokon a területeken, amelyeket a Dél-Alföldön rendszeresen szemlézek.

Tömegesen telepednek be a vetésfehérítők

2019. április 2. 15:19

Rengeteg csapadékkal adós a „természetfelelős”. Az év első három hónapjában országos szinten is mindössze 50-60 milliméter eső esett. A téli hónapokban, hó formájában sem hullott elegendő mennyiség, így napjainkra már fél évnyi a talajok nedvességhiánya.

Felerősödtek a gabonalisztharmat tünetek

2021. május 4. 07:47

Emelkedett a vetésfehérítő bogarak egyedszáma, helyenként már meghaladta a veszélyes mértéket, 10-15 db/ 10 hálócsapás értékkel.