18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növényvédelem

Most célszerű az őszi árpa védelme

Agrofórum Online

A kalászos gabonák között a növénykórtani szempontból leginkább veszélyeztetett fajnak az őszi árpa számít. Nagyon sok olyan kórokozója van, amelyek rövid tenyészideje során is súlyos problémákat és termésveszteséget okozhatnak.

Nem mindegy, hogy az árpa védelmét a különféle kórokozók ellen mikorra időzítjük, mivel a fungicides állományvédelem már egyáltalán nem olcsó mulatság és nem volna baj, ha a termést minél kisebb költségek árán lehetne hatékonyan megvédeni.

A növény a meghatározó

A tavaszi időszakban az árpa is növekedésnek indul és a különféle kórokozók is amilyen gyorsan csak lehet, szaporodásba kezdenek. Az elmúlt években a tavaszi kórokozó együttesben biotróf és nekrotróf életmósú kórokozók vegyesen fordultak elő.

Az általában eléggé gyakori árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) mellett gyakori vendég volt az árpa törperozsda (Puccinia hordei) is, így a biotróf kórokozók is eléggé nagy létszámban képviseltették magukat.

Az elmúlt években a nekrotróf életmódú paraziták között messze a barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) volt a leggyakoribb, míg jóval veszélyesebb rokona, a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) csak elszórtan jelentkezett.

Megváltozott dominancia a 2025-ös évben

Az idei évben – döntően az elmúlt évi meleg és száraz időjárás következményeként – az őszi árpákban fellelhető kórokozók dominancia viszonyai megváltoztak.

Míg a múlt hónap során, a szinte májusi melegben a lisztharmat felszaporodását tapasztaltuk, addig április első napjaira a korábbi csapadékok hatásának is köszönhetően a lisztharmat nagyon erősen visszaszorult. A melegkedvelő törpe rozsda gyakorlatilag eltűnt, illetve mennyisége sok helyen nem éri el még az észlelési szintet sem.

A hálózatos levélfoltosság előretörése

A jelenlegi időszak időjárási jellemzői egyértelműen a nekrotróf kórokozók malmára hajtják a vizet. Közülük ráadásul sajnos a nagy pusztító erővel rendelkező hálózatos levélfoltosság lett nagyon sok körzetben az abszolút domináns faj.

Hálózatos levélfoltosság az alsó leveleken
Hálózatos levélfoltosság az alsó leveleken

Köszönhetően annak, hogy az elmúlt év meleg időjárása ezt a fajt sokkal jobban segítette, mint riválisát és az idei késő tavaszias időjárású periódusok is jobban kedveztek ennek, mint a barna levélfoltosságnak.

A szárba indulás kritikus időszaka

A növénykórtani helyzet az őszi árpa állományokban mostanság, a szárba indulás kezdetén, az egy nóduszos állapotban válik igazán komollyá. Az árpa ebben az időszakban igen gyorsan nagy mennyiségű friss levelet fejleszt ki a régebbi, már fertőzött levelek felett. Ezek most még egészségesek, de ez az állapot nem tart örökké.

A „lepratelep” kialakulásának veszélye

A nagyobb bajt az okozza, hogy a legalsó levélszinteken ilyenkor a sűrű, jól záródott állományokban kialakul egy „lepratelep”, vagyis az összes jelenlevő kórokozó megtalálja ott az életfeltételeit. Különösen a nekrotróf életmódú paraziták, amelyeket nem zavar, ha a legalsó levelek akár élettani okból leszáradnak.

Ide, ebbe a fertőzött zónába a nemsokára kialakuló dús lombozat védő hatása miatt annak kialakulása után már semmiféle fungicidet nem lehet lejuttatni olyan mennyiségben, hogy attól érdemi fungicid hatást várhassunk el.

Most kell lépni a hatékony védelem érdekében

Idén is várható ilyen „lepratelep” kialakulása a legalsó levélszinteken, de jelenleg a kórokozó állomány összetétele még meglehetősen egyhangú, mivel szinte mindenfelé a hálózatos levélfoltosság tüneteivel lehet találkozni. Éppen ezért érdemes most, a szárba indulás kezdetén az őszi árpák lombozatát megvédeni a kórokozóktól.

Ha nem tesszük, akkor később, a teljes vegetációs időszakban ez egy masszív fertőzési forrás lesz és jó eséllyel többször is be kell majd avatkozni gombaölő szerekkel, hogy a fertőzési góc közvetlen szomszédságában levő felső levelek fotoszintetizáló képességét megőrizzük. Érdemes most egyszer kezelni, mivel lehet, hogy később két kezelés is kevés lesz.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dr. Békési Pál kiemelkedő munkássága és életútja

2025. április 18. 16:10

Hadászi László ezúttal Dr. Békési Pállal beszélgetett, aki a tudományos eredményeken túl személyes történeteit is megosztja a hallgatókkal.

Megkezdte terjedését a fahéjbarna levélfoltosság

2025. április 18. 08:10

Megjelent hazánkban a búza fahéjbarna levélfoltossága: a fertőzés gyorsan terjedhet, időben indított védekezés javasolt.

Szárad a búzalevél vége... talán fagykár? + videó

2025. április 17. 07:10

A hirtelen beköszönő hideg nemcsak nekünk okozott kellemetlenséget. A lágyszárúak is reagáltak a fagyra: a búza is sorba állt.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Már általános a kukoricamoly fertőzés

2019. július 16. 10:07

Folyamatosan figyelni kell a kihelyezett feromon csapdák fogási anyagát, nehogy meglepetés érje a termelőket.

Az időjárás igen kedvező a levéltetű-kolóniák gyors kialakulásához a kelő állományokban

2019. október 15. 11:13

A kedvező időjárásban egyre több őszi árpa és búza bújik elő. A kelő állományok most még a kevés csapadék miatt meglehetősen egyenetlenek. Az 1-2 leveles növényeken máris megjelentek a szárnyas gabona-levéltetű egyedek.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.

Több mint kilenc tonna a kukorica hektáronkénti termésátlaga Tolnában

2019. november 7. 11:03

A Tolna megyei eredmények elsősorban annak köszönhetőek, hogy kedvezőbb volt a csapadék térségi eloszlása, így kevésbé sújtotta az aszály a megye kukoricatábláit.