Növényvédelem

Legyünk éberek, terjed a hamuszürke szárkorhadás!

Agrofórum Online

Az éghajlat egyre rapszodikusabbá és melegebbé válásával nagyon sok kultúra esetében gyökeresen megváltozhatnak a termesztés feltételei. Igaz ez az éghajlati tényezők (hőmérséklet, csapadék, UV-sugárzás) direkt hatásaira is a növények esetében, de igaz sajnos közvetve, az egyes fertőző eredetű növénybetegségek tekintetében is.

A hőmérséklet átlagos szintjének emelkedése több kórokozó esetében is azok előretörését eredményezheti, amely hatással lehet ezen kórokozók tápnövényei tekintetében a növénytermesztési és növényvédelmi technológiákra is.

Egy trópusi kórokozó diadalmenete

Hazánkban a hamuszürke szárkorhadás kórokozója, a Macrophomina phaseolina gomba már több évtizede ismert. Vélhetően mindenki látott már a nyár vége felé a napraforgótáblákban kialakuló nagy, barna foltokat, ahol a növények eleinte elfonnyadtak, majd elszáradtak, miközben csak eléggé kisméretű tányérokat tudtak kinevelni.

Ez a kórokozó nemcsak esztétikailag okoz meglehetősen ronda látványt, hanem igencsak jelentős termésveszteséget is képes okozni. Még szerencse, hogy a megfertőzött napraforgónövények általában nem dőlnek ki, száruk nem törik el, és a növények gyors, kényszerű érése és elszáradása révén legalább az állományszárítás költsége megspórolható.

A hamuszürke szárkorhadás tipikus nyár végi tünete napraforgóban
A hamuszürke szárkorhadás tipikus nyár végi tünete napraforgóban

A Macrophomina phaseolina gomba alapvetően egy trópusi-szubtrópusi gombafaj, amely akár több, mint tíz évig is fennmaradhat a talajban hatalmas tömegben kinevelt mikroszkleróciumai segítségével.

Még a nevét is erről kapta ez a kórokozó, mivel a legtöbb gazdanövénye esetében a megfertőzött szárak, szártövek amúgy egészségesen fehér színű bélszövete a rengeteg, nagyon apró, fekete színű mikroszklerócium miatt szürkés színű lesz.

Macrophomina phaseolina mikroszkleróciumai napraforgó bélszövetében
Macrophomina phaseolina mikroszkleróciumai napraforgó bélszövetében

Akár kukoricában is

Sajnálatos módon ez a kórokozó szélsőségesen polifág. Bár a legtöbb ember számára a napraforgóból ismert a kártétele, de nagyon kedveli a szóját, a dinnyét, paprikát is, és az utóbbi években egyre gyakrabban találkozunk vele a kukoricaállományokban is.

A kukorica esetében a kórokozó tevékenységének következtében a növény igen gyorsan elveszti egészséges színét és egyfajta kopott szalmaszínű árnyalatot vesz fel. Ellentétben a napraforgóval, a kukorica eléggé gyakran tőből kidől, mivel a legalsó két internódium magasságában a bélszövet szinte teljesen eltűnik.

Egészséges és fertőzött kukorica szártövek
Egészséges és fertőzött kukorica szártövek

Aszályos években, amikor a kukorica szárában a szilárdító szövetek kialakulása gátolt, miközben a meleg kedvez a kórokozónak, ez a kártétel nagyon felerősödhet.

Szártörést a kukoricaállományokban sok károsító képes előidézni. A kukoricamoly rágása következtében sokszor törik el a szár valamelyik nódusznál, de nyáron ez a kártevő még sohasem éri el a legalsó internódiumok szintjét.

A szintén nagyon gyakori fuzáriumos szártőkorhadás hasonló tüneteket képes előidézni, de a kórokozói sok esetben rózsaszín pigmenteket is termelnek, amelyek a bélállományt elszínezik, illetve csapadékosabb időben a nóduszok alatt és felett gyakorta egy fehéres-rózsaszínes sporodochium gyűrű alakul ki, amely jellegzetes tünete ennek a betegségnek.

A hamuszürke szárkorhadás direkt kártétele a kényszerérés, amely önmagában is képes termésveszteséget okozni, akár jelentősebb mértékben is. Ugyanakkor a közvetett kártétel, a növény kidőlése és ez által a cső vagy csövek talajra kerülése sokkal nagyobb veszélyt rejt. Erre főleg egy nagyobb csapadék és szélvihar esetén lehet számítani.

Hogyan védekezzünk?

A hamuszürke szárkorhadás kórokozója már hatalmas mennyiségben van jelen talajainkban, így valamilyen mértékben kénytelenek vagyunk együtt élni vele. Sajnos a kórokozó szélsőségesen polifág jellege miatt az agronómiai védekezésnek a vetési sorrend átalakítására tett erőfeszítései nem sok sikerrel kecsegtetnek.

Fiatal, még kialakulóban levő Macrophomina phaseolina-kártétel
Fiatal, még kialakulóban levő Macrophomina phaseolina-kártétel

Nem nagyon van olyan kultúra (talán a kalászosokat leszámítva, de azok nyakló nélküli termesztése más, nehezen kontrollálható kórokozók, mint pl. egyebek mellett a kalászfehéredésért is felelős torzsgomba – Gaumannomyces graminis – felszaporodását eredményezheti), amelyet ez a kórokozó valamilyen mértékben ne tudna megfertőzni.

Sok gyomfajon is megél a hamuszürke szárkorhadás kórokozója, így szinte minden évben talál minden táblán olyan növényfajt, amelyet megfertőzhet, és amelyen szaporodni tud.

Megoldás: a mikrobiológiai készítmények

A genetikai védelemben nagy lehetőségek vannak, de eddig a kórokozó viszonylag ritkább fellépése miatt csak sporadikusan gyűltek össze az adatok a növényfajták állami elismerésének vizsgálata során.

Ugyanakkor vannak jókora fogékonyságbeli különbségek az egyes kukorica-, napraforgó- és szójafajták, illetve hibridek között, így az olyan gazdálkodók számára, akiknek a talajai bizonyítottan fertőzöttek, a fajtaválasztás során a kórokozó iránti fogékonyságra vonatkozó információk egyre gyakoribbak lesznek.

A Macrophomina phaseolina gomba ellen hagyományos fungicidekkel gyakorlatilag lehetetlen védekezni, legyen szó akár csávázószerekről, akár a vegetációs időszakban kijuttatható permetezőszerekről.

A lassú, de biztos megoldást az olyan mikrobiológiai készítmények jelentik, amelyek képesek a talajban levő szkleróciumok elpusztítására és amelyek már szinte minden növényvédőszer-gyártó és -forgalmazó cég termék listáján megtalálhatóak.

Ezek nem csodaszerek, nem fogják egy csapásra kiirtani ezt a veszélyes kórokozót a talajból, de konzekvens és helyes használatukkal pár év alatt a kórokozó populációja a talajokban messze a kártételi küszöb alá szorítható.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lisztharmatok adnak feladatot

2024. szeptember 10. 15:50

Az idő enyhülése talán fellélegzést hoz a hosszú szárazság, és égető napos időjárás után. De milyen növényvédelmi problémák ütik fel a fejüket, és mire kell figyelnünk most?

Állománypermetezéssel védjük a bodzát az amerikai fehér medvelepke ellen

2024. szeptember 9. 08:10

Az amerikai fehér medvelepke (Hyphantria cunea) egy olyan invazív kártevő, amely mesterséges úton került a Kárpát-medencébe.

Gondok a szójában: kemény ellenfelek a gyapottok-bagolylepke hernyói

2024. szeptember 6. 08:10

A gyapottok-bagolylepke hazánkban évek óta károsítja a kukoricaállományokat, de emellett igen sok más növényt is pusztíthat.

Ne halasszuk a növényvédelmi kezeléseket, mert a gyomirtó szerek hatáskifejtése lassabb a hidegebb időszakban

2024. augusztus 30. 10:10

A gyomfelismerés során segítségükre vannak olyan határozó jegyek, amelyek ismeretében könnyebb a beazonosítás.

Irdatlan méretű kukoricacsövek teremnek egy mexikói településen

2023. július 31. 10:10

4-6 méter magas kukoricanövényeken akár fél méter hosszú csövek is megteremnek egy mexikói településen. Nem ritka, hogy a gigantikus méretek miatt lóhátról végzik a betakarítást.

Három hetes mélyponton a búza ára

2023. április 15. 08:33

Az Euronext búza ár Párizsban alig változott, a csütörtöki háromhetes mélypont közelében kötöttek üzleteket.

Jól halad a betakarítás, csökken a szójabab ára

2023. február 15. 06:36

A kukorica és a búza a szójababot követte, miközben a globális recesszió miatti aggodalmak tovább fokozták a negatív hangulatot.

Kedvez az időjárás az őszi vetéseknek, azonban egyre intenzívebb a mezei pocok fertőzés

2018. október 9. 09:33

A korábbi kedvezően alacsony mezei pocok fertőzés erősödése figyelhető meg szinte minden tájegységben.