Növényvédelem

Megint itt a vetésfehérítő! Most mire kell figyelni?

Agrofórum Online

A nyár elején a vetésfehérítő bogarak lárvái, amelyek addigra már sok helyen komoly károkat okoztak a különféle gabonák lombozatában, egy csapásra eltűntek. Ez egy természetes folyamat, hiszen ezek a lárvák már elérték utolsó lárvaállapotukat, és már csak egy feladat maradt számukra: a bábozódás. Ezt a lárvák a gabonaföldek talajában hajtják végre, és 7–10 nap után előbújnak a jövő évi, tavaszi kártételekért majd felelőssé tehető imágók is.

Napjainkban országszerte ennek az új nemzedéknek a megjelenésével találkozhatunk. Ezek az imágók még nagyon „frissen keltek”, szinte „újszülöttek”, és mint ilyenek, értelemszerűen rendkívül éhesek is. Viszont azokban a gabonaállományokban, amelyekben még lárva korukban károsítottak, már nem nagyon van számukra ehető táplálék.

Éhségüket más kultúrákban csillapítják

A vetésfehérítő bogarak imágói és lárvái is lehetőleg minél fiatalabb, puhább, nedvdúsabb egyszikű levélzetet kívánnak elfogyasztani. Viszont azok az árpa- és búzaállományok, amelyekben lárvaként táplálkoztak, az elmúlt pár hét alatt rengeteget öregedtek. Az őszi árpa gyakorlatilag már kombájn alá érett, de az őszi búzaállományok döntő hányada is már olyan öreg, hogy azon a bogarak túl sok táplálékot már nem találnak. Éhen pusztulni viszont nem nagyon szeretnének.

Vetésfehérítő imágók tömege tönkölybúzán
Vetésfehérítő imágók tömege tönkölybúzán

A kukorica és a zab is veszélyben van

Szerencséjükre ezek a jól repülő kis bogarak szinte minden olyan egyszikű növényt tápláléknak tekintenek, amely eléggé puha, zöld, és a felülete nem túlságosan szőrös. Ennek következtében jelenleg minden olyan, még zöld, fiatal egyszikű növény potenciális táplálékként funkcionál a vetésfehérítő bogarak frissen kelt imágói számára, amely a mozgási körzetükön belül helyezkedik el.

A frissen kikelt imágók a még zöld alakort sem kímélik
A frissen kikelt imágók a még zöld alakort sem kímélik

E tekintetben elsőként a kukorica és szemes cirok vetések levelei vannak veszélynek kitéve. Ezek a fiatal, nedvdús növényi szervek kiváló táplálékot biztosítanak az imágóknak, amelyek „hálából” tömegesen telepednek meg és károsítanak ezeken a növényeken. De a kukorica mellett minden, még zöld gabonaféle is veszélyben van. A zab, valamint a különböző, hosszú tenyészidejű pelyvás ősgabona-állományok még messze nem annyira érettek, hogy a bogarak ne tudnának belőlük táplálkozni.

Mikor lehet szükség védekezésre?

A vetésfehérítő bogarak új nemzedékének imágói ellen általában nem szükséges külön menetben inszekticides védelmet foganatosítani. Ugyanakkor az idei évben – részben a kialakult rezisztencia okán sikertelen lárva elleni védekezések következményeként – az új imágónemzedék népessége sok helyszínen jóval nagyobb a korábbi években megszokottnál.

Izolált táblákban súlyos lehet a kár

A nagyobb imágónépesség nagyobb kárt is tud okozni. Ennek ellenére alapvetően olyan kártétel kialakulására, amely már védekezésért kiáltana, jó eséllyel csak olyan helyzetben kerülhet sor, ahol sikertelen lárva elleni védekezésekkel érintett táblák körzetében található magányos, izolált kukorica, vagy még fiatal, zöld gabonaféle állomány. Ekkor viszont nem szabad sokat várni a kezeléssel, mivel a jelenlegi meleg, nyári időben a szárazság hatását is bekalkulálva, a károsító bogarak pár nap alatt jókora levélveszteséget is okozhatnak.

A fiatal, zsenge kukoricán a vetésfehérítő imágók súlyos lombkárosítást okozhatnak
A fiatal, zsenge kukoricán a vetésfehérítő imágók súlyos lombkárosítást okozhatnak

Kémiai védekezés: mire figyeljünk?

Fontos figyelni arra, hogy ezek a bogarak a szintetikus piretroidokra nagy valószínűséggel rezisztens lárvákból fejlődtek ki. Éppen ezért vélhetően a piretroid hatóanyagú készítmények alkalmazása esetén a rezisztencia ismét meg fogja védeni őket. Javasolható ebben az esetben más hatóanyagcsoportba tartozó hatóanyagokat (flupiradifuron, acetamiprid) tartalmazó inszekticidek alkalmazása.

A kezelésre ugyanakkor nem sok időnk lesz, mivel a bogarak egy rövidebb (de attól még súlyos kártétellel járó) táplálkozási időszak után a nyár további részében nyugalmi állapotba kerülnek, és csak az áttelelés után, már jövőre fognak megjelenni a gabonaföldeken.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.

Kelésközeli állapotban vannak a vetésfehérítő bogarak tojásai – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. április 3. 14:10

A sokévi átlagnál jóval melegebb napokkal búcsúzott március és köszöntött be április. Borús éjszakákon az éjszakai minimum hőmérséklet is megközelítette a 10 °C-ot, megszűntek az éjszakai fagyok.

Megindult az amerikai kukoricabogarak rajzása

2021. július 6. 07:34

Az őszi káposztarepce érésével és aratásával párhuzamosan a környéket ellepték a kirajzó becőormányosok, sok esetben a lakott környezetben is.

Egyelőre kevesebb a kórokozó, de fontos a korai felismerésük

2019. március 26. 11:43

A gabonát károsító kórokozók közül továbbra is a meleg, párás körülményeket kedvelő gabonalisztharmat a domináns betegség, de a növényállományok besűrűsödésével a többi, levélfoltosságot előidéző betegség tünetei is láthatóvá válnak.